8 miejsc, które warto odwiedzić we Lwowie

LwówWybierając się do Lwowa zapoznaj się z listą kilku ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Niektóre z nich kryją tajemnice dawnych czasów, inne łączą przyjemne z pożytecznym. Sprawdź jakie zostały wytypowane.

Lwów jest siódmym co do liczby ludności miastem Ukrainy i zostało założone przez króla Daniela I Halickiego na cześć syna Lwa. Jest ośrodkiem administracyjnym obwodu lwowskiego. Te niezwykle atrakcyjne miasto, kryje w sobie wiele interesujących miejsc, którym warto poświęcić trochę czasu. Oto osiem z nich.

1. Opera Lwowska

Jeden z piękniejszych budynków to Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. Można tu się wybrać na wiele wspaniałych spektakli a ceny biletów nie są wygórowane.

2. Browar Lwowski (Lwiwska pywowarnia)

W Muzeum Browarnictwa przy Browarze Lwowskim można zwiedzać oraz degustować lwowskie piwa. Browar został założony przez jezuitów, którzy początkowo warzyli piwo na własne potrzeby, następnie częstowali nim ważniejszych gości, a gdy trunek zaczął cieszyć się dużym zainteresowaniem rozpoczęli produkcję na skalę przemysłową.

3. Skansen Gaj Szewczenki

Jeden z największych skansenów ukazujący jak ludzie niegdyś żyli na terenach Ukrainy. Miejsce te będzie idealne dla ludzi, którzy lubią zgłębiać kulturę i historię. Odnajdziemy tu odtworzone wioski Wołynia, Polesia , Huculszczyzny, Bojkowszczyzny, Łemkowszczyzny, Bukowiny, Zakarpacia oraz okolic Lwowa. Natkniemy się tu również na kozacką kuźnię i kuchnię polową, gdzie skosztować możemy oryginalne potrawy przygotowane na bazie kasz, mięsa, słoniny i warzyw.

4. Dawny kościół Zakonu Jezuitów

We wnętrzach tego niezwykłego kościoła przechowywano ogromne zbiory książek dawnego Ossolineum, które były zbierane w czasie II Wojny Światowej. Z powodu braku możliwości zapewnienia im właściwych warunków, po 70 latach przechowywania, przeniesiono je, a kościół został oddany archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Obecnie obiekt pełni funkcję cerkwi garnizonowej.

5. Katedra ormiańska

To jeden z piękniejszych i najbardziej orientalnych budynków starego Lwowa, gdzie w jego wnętrzach odnajdziemy ślady prawie wszystkich etapów jego burzliwej historii. Możemy zobaczyć i usłyszeć jak bardzo odbywający się tu obrządek ormiański różni się od rzymskokatolickiego. Nie ma tu organów czy innych instrumentów a pieśni śpiewane są przez profesjonalny kilkunastoosobowy chór.

6. Muzeum Pamięci Narodowej "Więzienie przy Łąckiego"

Muzeum znajduje się w budynku na skrzyżowaniu ulic Bandery i Kopernik. Więzienie dawniej przeznaczone było dla więźniów politycznych i było również miejscem zbrodni NKWD. W czasie kiedy oddziały niemieckiej armii zaatakowały ZSRR, funkcjonariusze NKWD wymordowali wszystkich więźniów będących wówczas w kilku więzieniach rozlokowanych na terenie Lwowa, m.in. Brygidki i przy Łąckiego. Uśmiercani najczęściej byli przedstawiciele inteligencji, funkcjonariusze policji, propagatorzy wolności, przeciwnicy władzy sowieckiej.

7. Podziemia Lwowa

W trzech miejscach miasta turyści mogą zobaczyć podziemia. Udostępnione zostały pojedyncze piwnice pod kościołami i kilkoma budynkami prywatnymi. Można je zobaczyć ale jedynie z przewodnikiem.

Prawdopodobnie pod całym kościołem Zakonu Jezuitów znajduje się spora ilość drogocennych obiektów, które czekają na odpowiedni moment aby je wydobyć. Podziemia tego obiektu skrywają również pozostałości kilkuwiecznej historii. Najciekawszym obiektem jest kamienna willa, której właściciel do tej pory jest nieznany.

Z kolei w podziemiach kościoła Trynitarzy niegdyś schronienie mieli Tatarzy. Znaleźć tu można kanały nasłuchowe, które niegdyś umożliwiały podsłuchiwanie rozmów najeźdźców ograbiających kościół, dzięki czemu możnabyło poznać ich dalszy plan działania. Podziemie łączy się korytarzem z kamienicą położoną przy sąsiedniej ulicy. Miejsca te służyły najprawdopodobniej do tajnych zgromadzeń i biesiad.

Natomiast podziemia Kościoła Dominikanów prawdopodobnie kiedyś były pierwszą kondygnacją pałacu księcia Lwa Daniłowicza. Pierwszym z pomieszczeń na jakie się natkniemy to dziedziniec, który miał służyć do publicznego karania ludzi za niegodziwe występki. Następnie zobaczymy maleńkie komórki pątnicze, w których kiedyś z własnej woli zamurowywani byli zakonnicy, oddający się całkowicie modlitwom.

8. Pchli targ

We Lwowie odnajdziemy dwa targi. Pierwszy z nich jest przy ulicy Pidvalna i znajdziemy na nim m.in. przedwojenne książki w różnych językach czy biżuterię z kamieni szlachetnych.Drugi jest bardziej zróżnicowany zwany wernisażem i znajduje się między ulicami Nyz’kyi Zamok, Lesi Ukrainky, a Teatralną.

Autor: www.mazuryairport.pl.

Komentarze