Ateny - co warto zobaczyć?

AtenyStarożytne ruiny, średniowieczne kościoły, Stadion Olimpijski, Ogrody Narodowe, a może malownicze wzgórza - stolica Grecji kusi ogromem ciekawych miejsc. Jeżeli dodamy do tego fantastyczną kuchnię i tradycyjną gościnność mamy gotowy przepis na udany wyjazd. Co warto odwiedzić?

Najlepiej samolotem

Do Aten najłatwiej dostać się samolotem. Regularne połączenia lotnicze z tym miastem utrzymuje kilka lotnisk w Polsce. Do Grecji polecimy także tanimi liniami, wyjdzie o wiele taniej niż samochodem. Dojazd z lotniska do miasta zapewnia poprawnie działająca komunikacja miejska - autobusy i metro. Przejazd do centrum zajmuje zaledwie kilkadziesiąt minut. Po zainstalowaniu w hotelu możemy ruszać na obchód miasta.

Akropol i Partenon

Podczas pobytu w stolicy Grecji koniecznie trzeba odwiedzić Akropol. Dominujące nad miastem wzgórze łatwo zlokalizować. Proponujemy spacer przez skwer Monastiraki i okoliczne uliczki. Na Akropol najlepiej iść rano, gdy kolejka do wejścia nie przekracza kilkudziesięciu osób. Na szczycie wzgórza znajdziecie zbudowaną w V wieku p.n.e świątynię Partenon - symbol starożytnej Grecji. Obecnie w trakcie odbudowy, stanowi obowiązkową atrakcję turystyczną miasta.

Góra Likavitos

Malowniczy widok z Akropolu robi wrażenie, ale ogrom Aten najlepiej można docenić z przeciwległego i nieco wyższego wzgórza Likavitos. Na szczyt można dostać się pieszo po schodach lub kolejką linową. Ta ostatnia pokonuje drogę na szczyt w specjalnym tunelu. Ze szczytu zobaczycie kilkumilionowe miasto w pełnej krasie.

Wzgórze Filopapposa

Innym znakomitym punktem widokowym jest położony z drugiej strony Akropolu szczyt Filopapposa. W bezchmurne dni widać stamtąd Peloponez. Skalisty pagórek jest porośnięty niskimi krzewami i stanowi doskonałe miejsce do fotografowania Akropolu. Wejście na Likavitos i Wzgórze Filopapposa jest zupełnie darmowe.

Prawdziwa grecka tawerna

Po spacerach z pewnością warto posilić się i spędzić wieczór w tawernie. Grecki sposób spożywania posiłków to dzielenie się wieloma potrawami ze współtowarzyszami i tak właśnie radzimy ucztować. Polecamy jedynie uważać z ouzo, zwłaszcza tuż przed powrotem, aby nie przydarzyła nam się odmowa przyjęcia na pokład samolotu. Jeżeli ze względu na zbyt duże zaangażowanie w greckie ucztowanie nie zostaniemy dopuszczeni do lotu, warto skontaktować się z profesjonalną firmą odzyskującą odszkodowania w takich sytuacjach, np. AirHelp.

Ogrody Narodowe i Parlament

Warto odwiedzić rozległy park w centrum Aten, dający schronienie licznym gatunkom roślin i zwierząt. Spotkacie tam wolno kroczące żółwie i popatrzycie na palmy i paprocie. Wychodząc z Ogrodu warto skierować się pod Parlament na placu Syntagma. Tam o każdej pełnej godzinie następuje bardzo malownicza zmiana warty. Żołnierze są umundurowani w tradycyjny sposób z wielkimi pomponami na stopach i w surdutach przypominających sukienki. Ich wystudiowane ruchy przypominające skomplikowaną choreografię warte są zobaczenia na żywo.

Plaże nad Zatoką Sarońską

Gdy będziecie mieli już dość zgiełku tej wielomilionowej aglomeracji, warto wsiąść w tramwaj lub metro i pojechać nad morze. Tam, w takich miejscowościach jak Kalamaki czy Voula, możecie powylegiwać się na piasku i nacieszyć promieniami słońca i widokiem błękitnych, leniwych fal. Jeżeli macie więcej czasu, warto wybrać się na przylądek Sounio, gdzie na szczycie wzgórza wrzynającego się w wodę wznoszą się ruiny świątyni Posejdona.

Monastiraki, Plaka, Kapnikarea

Jeżeli jednak macie ochotę na eksplorację miejskiej tkanki Aten warto pokręcić się po wąskich uliczkach starych dzielnic Aten, gdzie stoją budynki pamiętające czasy panowania tureckiego. Wśród nich napotkacie na takie atrakcje, jak pełen barwnych ikon maleńki, bizantyjski kościółek ze średniowiecza (Kapnikarea), pamiętającą czasy rzymskie Wieżę Wiatrów i setki doskonałych knajpek, restauracji i tawern. Ateny to fascynujące miejsce i warto je zobaczyć!

Ocena: 5.0