Boliwia - co zobaczyć, by jak najlepiej wykorzystać wyjazd?

BoliwiaBoliwia jest krajem, który nie znajduje się wysoko w rankingach najpopularniejszych państw Ameryki Południowej wśród turystów. Zwykle częściej wybierane jest Peru lub Chile, ale wbrew pozorom ma ona bardzo dużo do zaoferowania odwiedzającym. W szczególności w kontekście cudów natury oraz terenów cennych przyrodniczo.

W Boliwii znajduje się wiele parków narodowych, które chronią niesamowitą przyrodę, a wśród nich najczęściej wymienia się Park Narodowy Madidi oraz Amboro & Carrasco. Wybierając się do tego kraju warto odwiedzić największe solnisko na świecie, czyli Salar De Uyuni. Co jeszcze można zobaczyć w Boliwii?

La Paz - umowna stolica Boliwii

Jedną z największych atrakcji turystycznych w Boliwii jest z pewnością miasto La Paz. Umowna stolica tego kraju została założona w 1548 roku. Mieści się w niej między innymi siedziba prezydenta, parlamentu i rządu, a także wiele zabytków.

Z pewnością warto zwiedzić Bazylikę Świętego Franciszka i Kościół Świętego Dominika. Bazylikę zbudowano w latach 1744-1748, natomiast wcześniej znajdował się tam inny kościół. Bazylikę bogato przyzdobiono płaskorzeźbami z wizerunkami ptaków, kwiatów i owoców.

Kościół Świętego Dominika powstał z kolei w 1760 roku. Jego mury zdobi rodzima sztuka kamieniarska. Ciekawostką dotyczącą miasta La Paz jest to, że znajduje się tam położony najwyżej na świecie stadion piłkarski oraz tor kolarski.

Jezioro Titicaca i Wyspy Uros

Jezioro Titicaca jest trzecim największym w Ameryce Południowej. Znajduje się on w dwóch krajach - na terenie Boliwii i Peru. Do jeziora wpływa 25 rzek a wypływa tylko jedna. Na jego powierzchni powstało także kilka wysp naturalnych - Amantani, Tequile, Suriqui oraz Wyspa Słońca. Poza tym na jeziorze Titicaca znajduje się czterdzieści sztucznych, pływających wysepek, które nazwano Wyspami Uros. Odwiedzając Boliwię koniecznie trzeba się tam udać - wyspy zamieszkiwane są przez Indian Uro, którzy chętnie spotykają się z turystami.

Targ Czarownic

Na pierwszy rzut oka jest to taki sam bazarek jak każdy inny w Boliwii. W ofertach sprzedawców znaleźć można rękodzieła, przyprawy i flakoniki. Szczególna uwage turystów zwracają jednak stragany oferują figurki wpływające na relacje rodzinne, laki z bożej apteki, czy też suszone płody lam. Zakup ostatniego amuletu polecany jest osobom chcącym wybudować dom. Kończąc zakupy turyści muszą zaopatrzyć się w żabę, która jest symbolem majątku.

Valle De La Luna, czyli Dolina Księżycowa

Dolina Księżycowa znajduje się niedaleko centrum La Paz. Swoją nazwę zawdzięcza ona formom skalnym i niesamowitych kształtach. Znalazły się tam one wskutek wodnych i powietrznych erozji skał osadowych o żółtawo-brązowym kolorze. Skały tworzą swoisty labirynt korytarzy wypełnionych kaktusami i sukulentami. Miejsce to robi ogromne wrażenie na turystach.

Tiahuanaco

Tiahuanaco było kiedyś największym ośrodkiem kultury andyjskiej. Nie znane są przyczyny powstania i upadku tego miasta. Jego ruiny odkryli niegdyś konkwistadorzy. Zachowane pozostałości są kompleksem połączonych ze sobą drogą dwóch ruin. Najbardziej okazałą jest formacja Akapana, czyli piętnastometrowa platforma. Jej boki pokrywają mury, a w środku znajdują się różne budowle wzniesione wokół zbiornika wodnego. Z tamtego okresu zachowały się jedynie szczątki ceramiki, na której bardzo często malowano kota - jaguara.

Więcej o tym, co zwiedzić w Boliwii przeczytasz na https://dreamgo.pl/gdzie/boliwia.

Komentarze