Budapeszt - miejsce warte odwiedzenia

BudapesztBudapeszt jest stolicą i największym miastem Węgier. Miejsce położone w północnej części kraju, nad Dunajem stanowi wielki ośrodek kulturowy. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry, a także biblioteka narodowa przyciągają turystów z wielu zakątków świata. Jedni wybiorą się tam w celu turystycznym, a inni chcąc realizować swoje pasje i cele zawodowe.

Na co zwrócić uwagę

Poniżej znajduje się kilka najważniejszych aspektów, które trzeba brać pod uwagę przy wyprawie do Budapesztu. Po zapoznaniu się z nimi, będziesz wiedział, jak zaplanować swój wypoczynek w stolicy Węgier.

Forma wypoczynku

Rozważ, czy zależy Tobie na aktywnym wypoczynku i zwiedzaniu zabytków, miejsc kultury oraz wielu innych atrakcji w Budapeszcie, czy wolisz odpocząć w przyjaznym apartamencie i spędzić czas w spokojnej atmosferze. Idealnym miejscem dla osób pracujących jest luksusowy hotel, w którym będziesz mógł w pełni zrelaksować się i oddać własnym przyjemnościom. Jeżeli nauka jest dla Ciebie ważna, poszukaj odpowiednie dla Ciebie kursy internetowe, które Cię zaciekawią.

Miejsce pobytu

Ważną kwestią dla osób wyjeżdżających za granicę jest miejsce zakwaterowania. Jeżeli cena nie stanowi dla Ciebie przeszkody, a chcesz mieć pewność komfortowego wypoczynku w przyjemnym miejscu, to najlepszą opcją będzie dla Ciebie hotel SPA. W sytuacji jeśli celem Twojej wyprawy do stolicy Węgier jest zwiedzanie i poznawanie nowych obiektów kultury, wystarczający będzie apartament lub hostel. Zwróć także uwagę na wyżywienie, jeśli jest ono dla Ciebie istotne podczas pobytu w Budapeszcie.

Wycieczka z przewodnikiem

Przed wyjazdem zastanów się, czy potrzebujesz przewodnika podczas  swojej wycieczki do stolicy Węgier.  Jeżeli chcesz poznać wiele ciekawostek historycznych i interesujących faktów na temat Budapesztu podczas zwiedzania, warto będzie udać się na wyjazd z osobą, która w profesjonalny sposób oprowadzi nas po mieście.

Czas pobytu

Przy dobrym planie naszej wycieczki powinniśmy być w stanie zobaczyć wszystkie atrakcje Budapesztu w nawet jeden weekend. Trzeba uczciwie przyznać sobie jednak, że stolicę Węgier poznamy wtedy bardzo pobieżnie. Jeśli planujesz zwiedzić miasto bez pośpiechu i w dokładniejszy sposób, to najlepiej ustalić swój wyjazd od czterech  dni do jednego tygodnia.

Wzgórze zamkowe

Jest najważniejszym obszarem historycznym dzisiejszego Budapesztu. W całości zostało ono wpisane na listę UNESCO. Na wzgórze możemy dostać się piechotą lub korzystając z klimatycznej kolejki linowej za dodatkową opłatą. Trasa piesza nie jest zbyt wymagająca, a widoki, które możemy podziwiać w tym miejscu są niesamowite i robią ogromne wrażenie na podróżujących.

Zamek w Budapeszcie

Zamek królewski jest jednym ze znaków rozpoznawczych wzgórza. Obecnie we wnętrzach zamku znajdują się dwa muzea, Muzeum Historii Budapesztu oraz węgierska Galeria Narodowa. W sytuacji jeśli nie interesuje nas odwiedzenie muzeów, punktem absolutnie obowiązkowym naszej wycieczki jest podejście pod zamek. Z przedniej strony rozciąga się taras widokowy z pomnikiem konnym Eugeniusza Sabaudzkiego. Dziedziniec zamkowy jest ogólnodostępny dla turystów. Możemy napić się w tym miejscu grzanego wina, a także skosztować popularnego węgierskiego wyrobu cukierniczego Kurtoskalacs.

Ogrody zamkowe

Niedaleko Wzgórza Zamkowego znajdziemy odnowiony, neorenesansowy ogród z pawilonami. Początki kompleksu pod nazwą Varkert bazar sięgają końcówki XIX wieku. Z ogrodu możemy  dostać się bezpośrednio pod zamek. Widoki zarówno w dzień, jak i po zachodzie słońca są tutaj cudowne i zdecydowanie warte poświęcenia uwagi podczas pobytu w Budapeszcie.

Most Łańcuchowy

Należy do najpiękniejszych budapesztańskich przepraw  przez Dunaj. Zabytek ten nabiera szczególnego uroku wieczorami, kiedy jest cudownie podświetlony. Po obu stronach Mostu Łańcuchowego dostępu do niego strzegą rzeźby lwów, które fantastycznie komponują się w całą scenerię.

Pałac Gresham

Jest umiejscowiony naprzeciwko Mostu Łańcuchowego. Stanowi jeden z najlepszych realizacji secesyjnych w Budapeszcie. Niezwykła galeria łukowa, oryginalne wzory zdobnicze i rzeźbione okna nadają budynkowi jedyny w swoim rodzaju wygląd. Obecnie Pałac Greshama mieści w sobie hotel „Four Seasons”.

Bazylika św. Stefana

Największa budapesztańska świątynia, która jest umiejscowiona przy placu otoczonym socjalistycznymi blokami. Ma niecałe 200 lat i jest arcydziełem historyzmu. W środku Bazyliki jest przechowywana najsłynniejsza relikwia - Prawica Świętego Stefana, czyli zmumifikowana ręka świętego króla Stefana. Bazylika św. Stefana jest także miejscem spoczynku wielu znanych węgierskich postaci, w tym m.in. Ferenca Puskasa.

Centralna Hala Targowa

Najbardziej zanana z hali targowych Budapeszcie. Znajduje się obok Mostu Wolności i z zewnątrz przypomina dworzec. Wewnątrz budynku na dolnym piętrze zakupimy przeróżne interesujące nas produkty spożywcze, a na pierwszym piętrze skosztujemy szybkich dań kuchni  węgierskiej.

Komentarze