Co warto zobaczyć w Ystad?

YstadDla wielu Polaków Ystad jest pierwszym szwedzkim miastem, jakie kiedykolwiek zobaczyli. Wynika to z faktu, że ze Świnoujścia kursuje prom do Ystad, skąd wielu podróżnych udaje się w dalszą drogę - do Malmö, Göteborga czy Kopenhagi. A gdyby tak zatrzymać się w Ystad na dłużej? Jest to bardzo dobry plan, jeśli chcesz zaoszczędzić czas na dojazdach do kolejnych lokalizacji. Zwiedzanie Ystad nie zajmuje wiele czasu, a jest to świetne miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć nad Bałtykiem - niekoniecznie po polskiej stronie.

Najciekawsze atrakcje w Ystad

W związku z tym, że Ystad jest punktem startowym dla większości turystów, mało kto zostaje tu na dłużej. Jest to więc doskonała lokalizacja dla osób, które nie przepadają za tłumami i obleganymi atrakcjami. W Ystad możesz liczyć na święty spokój i niektórzy żartobliwie twierdzą, że jest to największa atrakcja miasta.

Ystad zachwyca przede wszystkim urokliwymi uliczkami z XIII-wiecznym układem oraz szachulcowymi kamieniczkami. Warto zauważyć, że w całej Skandynawii nie znajdziemy większego zespołu kamieniczek z zabudową szachulcową niż właśnie w Ystad.

Miłośnicy zabytków sakralnych znajdą tu natomiast dwa obiekty warte obejrzenia. Pierwszym z nich jest Kościół Mariacki, którego budowę rozpoczęto ok. 1200 roku. Kościół ten znajduje się na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. W 2021 roku budynek przeszedł gruntowny remont i został ponownie otwarty na początku maja 2022 r. Od 1748 roku na wieży kościoła znajduje się strażnik, który pierwotnie czuwał nad bezpieczeństwem miasta i informował o zagrożeniach, takich jak pożar czy statki przemytnicze na morzu. Dziś jego obecność jest atrakcją turystyczną, a codziennie między 21:15 i 1:00 z wieży rozbrzmiewa hejnał.

Drugim ważnym budynkiem sakralnym w Ystad jest Kościół św. Piotra z klasztorem franciszkanów. Ciekawostką jest, że podczas reformacji franciszkanów wyrzucono z klasztoru, a w budynku otwarto szpital, który funkcjonował do drugiej połowy XVIII wieku. We wschodnim skrzydle kościoła znajduje się obecnie muzeum miejskie Ystads Stadsmuseum.

Wspomniane zabytki to największe atrakcje w Ystad dla miłośników zwiedzania. Warto też bez wątpienia zobaczyć Sandhammaren z 1862 roku, czyli szwedzką latarnię morską zlokalizowaną najbliżej naszego kraju.

Ystad - raj dla fanów Wallandera

Osoby, które decydują się na wycieczkę do Ystad, bardzo często należą do grona fanów Henninga Mankella. Zmarły w 2015 roku szwedzki pisarz jest znany przede wszystkim z serii powieści kryminalnych o komisarzu Kurcie Wallanderze. Seria liczy 12 publikacji, a oprócz książek Wallander doczekał się również seriali - w tym zrealizowanej przez Netflix produkcji "Młody Wallander". Akcja powieści rozgrywa się właśnie w Ystad, gdzie szwedzki komisarz mieszka i pracuje. Dzięki temu, że Mankell umieścił w książkach prawdziwe adresy, fani komisarza ściągają do Ystad, by wyruszyć śladami Wallandera.

Podczas wycieczki do Ystad, miłośnicy komisarza koniecznie muszą odwiedzić kilka miejsc. Najpopularniejszym z nich jest bez wątpienia Mariagatan 10, gdzie mieszkał Wallander - warto zrobić sobie zdjęcie pod charakterystyczną żółto-pomarańczową kamienicą. Kolejną ważną lokalizacją jest Hotel Continental przy Hamngatan 13, gdyż to właśnie w hotelowym barze komisarz często zamawiał whisky bez lodu. Warto też zajrzeć na Lingsgatan 3, gdzie mieści się ulubiona kawiarnia Kurta, Fridolfs Konditori - Wallander zwykł tu zamawiać kanapkę ze śledziem i piwo.

Z kolei po egzemplarz książki Mankella w oryginale polecamy udać się do ulubionej księgarni komisarza, Bokhandeln i Ystad przy Stortorget 3. Jeśli wybierasz się do miasta na kilka dni, każdego ranka możesz robić to, co Wallander, czyli spacerować po porcie Ystad i podziwiać statki. Atrakcją dla fanów Kurta jest również wspomniany wcześniej Kościół Mariacki, w którym komisarz wziął ślub z Moną.

Na ile dni pojechać do Ystad?

Ystad jest nadmorskim miastem, w którym można odpocząć, powędrować śladami Wallandera i pozachwycać się XIII-wiecznym układem uliczek. Nie jest to metropolia, w której od rana do wieczora coś się dzieje, ani miasto szczególnie popularne wśród turystów - na uwagę zasługują przede wszystkim zabytki sakralne. Wiele osób uważa więc, że wycieczka jednodniowa do Ystad w zupełności wystarczy, chyba że chcesz na kilka dni zaszyć się w szwedzkim mieście portowym i uciec od zgiełku polskiej stolicy.

Do miasta Wallandera można udać się bez większego planu - dzięki temu, że jest położone na południu Szwecji, po zejściu z pokładu promu nie trzeba nigdzie dojeżdżać. Ystad jest więc świetną opcją dla osób niezmotoryzowanych, które podróżują drogą morską. Promy do Ystad kursują ze Świnoujścia codziennie, dlatego nie musisz specjalnie planować takiej wyprawy. Jeśli interesuje Cię jednodniowa wycieczka do Ystad, możesz skorzystać z oferty przygotowanej przez operatora promowego Unity Line - po dopłynięciu do celu pasażerowie mogą spędzić kilka godzin w mieście i tego samego dnia wsiąść na prom powrotny do Świnoujścia. Jeśli spodoba Ci się w Ystad, następnym razem możesz wrócić tam na dłużej!

Komentarze