Cuda Ameryki Południowej

Płaskowyż NazcaAmeryka Południowa zachwyca turystów z całego świata, oferując im atrakcje tak różnorodne, że każdy można znaleźć wśród nich coś dla siebie.

Płaskowyż Nazca

Na tym kontynencie znajduje się jedno z najbardziej ciekawych i tajemniczych miejsc na świecie, a mianowicie płaskowyż Nazca, znajdujący się w południowo-zachodnim Peru. Pokryty jest lekko czerwonym żwirem, a na nim widnieją różnorodne rysunki.

Do dziś uczonym i badaczom nie udało się wyjaśnić ani pochodzenia rysunków ani ich przeznaczenia. Największe mają nawet ponad 100 metrów średnicy. Obrazki na płaskowyżu zwane są geoglifami i przypominają różne stworzenia, między innymi jaszczurki, ryby czy ptaki. Wiele z nich to jednak proste figury geometryczne. Łącznie rysunków jest około czterystu. Co ciekawe, obrazki są zagrożone, ponieważ powstały w bardzo ciepłym i suchym klimacie, a obecnie płaskowyż Nazca często nawiedzany jest przez silne deszcze.

Wodospad Gocta

Na terenie Ameryki Południowej znajduje się również jeden z największych i najpiękniejszych wodospadów na świecie, a mianowicie wodospad Gocta, zlokalizowany w peruwiańskich Andach. Ma prawie 780 metrów wysokości. Dotarcie do wodospadu jest niezwykle trudne, ponieważ otoczony jest gęstym lasem i skałami. Według legendy, w wodospadzie mieszka bezwzględna syrena, która okrutnie każe każdego, kto opowie komuś o istnieniu Gocta. Do ciekawym wodospadów tego kontynentu trzeba zaliczyć również wodospad Angel na terenie Wenezueli oraz wodospad Iguassu, znajdujący się na granicy Brazylii i Argentyny. To najpotężniejszy wodospad na świecie. Woda z niego spływa do wąskiej doliny zwanej Diabelską Gardzielą. Szum wodospadu słychać w promieniu ponad dwudziestu kilometrów.

Jaskinie Guacharo

To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie ma nam do zaoferowania Ameryka Południowa. Znajdujące się w Wenezueli jaskinie Guacharo są jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. W jaskiniach podziwiać można wszystkie rodzaje form skalnych oraz morskie stworzenia, odciśnięte na skałach. Wieczorami niejednokrotnie turystów straszą wyfruwające z jaskiń ptaki.

Poza cudami natury Ameryka Południowa ma nam również do zaoferowania wiele miejsc prawie kultowych, które odwiedzanie są niezwykle tłumnie przez turystów z całego świata. Do takich z pewnością należy Pomnik Chrystusa Zbawiciela, znajdujący się w Rio de Janeiro, nad brzegiem oceanu. Rzeźba stała się nie tyle symbolem miasta, ile całej Ameryki Południowej. Figura Jezusa z rozłożonymi ramionami zdaje się wyrażać gest błogosławieństwa.

Komentarze