Czechy - położenie, mapa, flaga, stolica, waluta, turystyka

CzechyCzechy (Republika Czeska), czyli nasi południowi sąsiedzi, wydają się krajem dobrze nam znanym. Czechów postrzegamy jako ludzi mentalnie nam podobnych, państwo to wydaje się nam bliskie. Czy jednak na pewno tak jest? Czechy są krajem śródlądowym, co oznacza, że nie mają dostępu do morza. Graniczą ze Słowacją, Austrią, Niemcami oraz Polską. Stolica znajduje się w Pradze. Czechy liczą około 10 milionów mieszkańców.

Flaga Czech

Flaga Czech

Mapa Czech

Mapa Czech

Historia Czech

Wyjątkowo ciekawa jest historia Czech, które powstały ze zjednoczenia plemion czeskich, słowiańskich przez Przemyslidów. Na terenie Czech panowała między innymi dynastia Habsburgów. Przez wiele lat Czechy tworzyły wspólne państwo ze Słowacją, tj. Czechosłowację. Dopiero od roku 1989 istnieją dwa, odrębne kraje: Słowacja oraz Republika Czeska.

Stolica Czech - Praga: Hradczany, Złota Uliczka i Most Karola

Stolica Czech, Praga, jest miastem położonym nad Wełtawą, w środkowej części państwa. Co ciekawe jest to miasto stołeczne na prawach kraju - Praga posiada więc własną flagę oraz herb. Miasto jest niezwykle atrakcyjne turystycznie ze względu na znajdujące się tu zabytki. Wiele z nich pochodzi jeszcze z czasów średniowiecznych. Największa atrakcja miasta są oczywiście Hradczany, dzielnica zachodniego brzegu Wełtawy. Na Hradczanach znajduje się Zamek Królewski, ogrody królewskie, Belweder ze słynną Śpiewającą Fontanną, Złota Uliczka oraz zabytkowa Katedra świętego Wita, Wacława oraz Wojciecha.

Praga

Zamek Królewski na Hradczanach jest dawną rezydencją królów czeskich. Znajdująca się niedaleko Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha jest siedzibą praskiego arcybiskupa. Pobudowana jest w stylu romańskim, a następnie przebudowana w gotyckim, co nadaje jej ciekawego charakteru. Złota Uliczka najprawdopodobniej zamieszkała była niegdyś przez Żydów, którzy trudnili się złotnictwem. Obecnie znajdują się tutaj sklepiki, wystawy oraz galerie sztuki. Symbolem miasta jednak jest Most Karola, most na rzece Wełtawie, mierzący ponad 500 metrów długości. Ponadto, w Pradze warto zobaczyć wiele innych miejsc. Atrakcją miasta jest barokowy kościół św. Mikołaja. Koniecznie trzeba wybrać się również na Stare Miasto. Centralnym puntem jest rynek ale znajduje się tam też sporo innych atrakcji, w tym dawne kolegium jezuickie, budynek uniwersytetu, gotycki Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem czy zespół klasztorny świętej Agnieszki, stanowiący najstarszą świątynię w Pradze, pochodzi bowiem z XIII wieku. Pobudowany jest w stylu gotyckim.

Ciekawe miasta Czech

Poza Pragą w Czechach znajduje się wiele innych, pięknych miast, które kuszą ciekawymi zabytkami i innymi atrakcjami turystycznymi. Jednym z nich jest Pilzno, które kojarzy się nam z… piwem. Okazuje się, że słusznie, ponieważ znajdują się tam zakłady Pilsner Urquell, produkujące znane czeskie jasne piwo.

Pilzno

Ponadto, zlokalizowane są tam zakłady Škoda Transportation a.s, zajmujące się produkcją środków transportu, w tym samochodów, lokomotyw, tramwajów ale i maszyn, w tym obrabiarek.

Kolejnym, znanym miastem są Karlowe Wary, cenione czeskie uzdrowisko, którego atrakcyjność podnosi fakt, ze położone jest w górach. Kolejnym, interesującym miastem jest Ostrawa, wyjątkowo bogata w zabytki. Znajdują się tutaj Plac Masaryka, pełniący funkcję rynku, otoczony przez XIX-wieczne kamieniczki, Stary Ratusz, Katedra Boskiego Zbawiciela, zamek z XIII wieku oraz zabytkowe kościoły.

Ostrawa

Atrakcjami dla przyjezdnych są również nowy ratusz z tarasem widokowym, planetarium, park miniatur oraz ogród zoologiczny. Warto zwiedzić także Brno, drugie co do wielkości miasto czeskie. Stanowi ono istotny ośrodek kulturalny ale znajduje się tam też niemało zabytków, w tym Stare Miasto, ratusz, zamek i twierdza Špilberk, bazylika pw. Wniebowzięcia NMP i klasztor augustianów, katedra świętych Piotra i Pawła, zabytkowe kościoły i klasztory. Ciekawe jest także miasto o interesującej nazwie: Mariańskie Łaźnie. Znajduje się tam zabytkowa kolumnada oraz grająca fontanna.

Jakie miejsca warto zobaczyć w Czechach?

Poza miastami, które oferują nam wiele zabytków, w Czech znajdują się także inne atrakcje turystyczne. Jedną z nich jest Czeski Raj, region turystyczny w południowo-zachodniej części kraju, gdzie znajduje się wiele zabytkowych zamków, pałaców oraz pomników przyrody. Prawdziwą gratką jest słynne Skalne Miasteczko oraz labirynt skalny.

Skalne Miasto

Do Czech warto wybrać się także w celach zdrowotnych, a dokładniej w celu skorzystania z gorących źródeł. Znajduje się ich wiele na terenie całego kraju, między innymi w miejscowości Karlowe Wary, Teplice czy Franciszkowe Łaźnie. Perełką jest również Park Narodowy Křivoklátsko, znajdujący się na zachód od stolicy. Znajdują się tam zabytkowe zamki oraz pałace. Wszystko to otoczone jest przez piękne lasy i łąki, które doczekały się utworzenia na tym terenie obszaru chronionego. Nasi południowi sąsiedzi mogą pochwalić się także Czeską Szwajcarią, regionem przy granicy z Niemcami. Atrakcje stanowią tutaj fory skalne i kaniony, utworzone przez rzekę Łabę. Największym obszarem objętym ochroną jest jednak Park Narodowy Szumawa. Koniecznie trzeba wybrać się także do Zoo Dvůr Králové. Ten niezwykły ogród zoologiczny opiekuje się największą ilością afrykańskich zwierząt w tej części Europy. Proponuje także wycieczkę objazdową typu safari po ZOO, dostępna jest ona również w godzinach nocnych.

Góry w Czechach

Góry w Republice Czeskiej są nam bardzo dobrze znane, gdyż częściowo znajdują się również w naszym kraju. Mowa oczywiście o Sudetach, a dokładniej Karkonoszach, z których najwyższym szczytem jest dobrze znana nam Śnieżka (1603 m.n.p.m.). Na Śnieżkę można wspiąć się od strony polskiej oraz czeskiej.

Czeskie Karkonosze

Do Czech należą również Góry Izerskie, pasmo w Sudetach Zachodnich. Wytyczonych jest tu wiele szlaków pieszych, rowerowych oraz zjazdowych. Góry Izerskie zachęcają do uprawiania sportów zimowych, w tym narciarstwa. Na terenie państwa czeskiego znajdują się także Góry Stołowe, pasmo Sudetów Środkowych. Jedną z atrakcji są tutaj Kocie Skały, pomnik przyrody przedstawiający ciekawe formy skalne. Najwyższą część Sudetów Środkowych stanowią jednak Góry Orlickie, znajduje się tu wiele ośrodków narciarskich. W Sudetach Wschodnich z kolei popularnym pasmem są Jesioniki, z których najwyższym szczytem jest Pradziad (1491 m.n.p.m.). Na turystów czekają ciekawe szlaki piesze, rowerowe oraz zjazdowe.

Waluta Czech

Walutą w Czechach jest korona czeska (CZK, koruna česká), która dzieliła się na 100 halerzy (haléř, halíř), obecnie nominały niższe niż jedna korona nie są w obiegu. Wcześniej walutą Czech była korona czechosłowacka. W większych miastach można ponadto płacić walutą Euro.

Kuchnia czeska

Poza zabytkami, atrakcjami turystycznymi oraz walorami przyrodniczymi na uwagę zasługuje również kuchnia czeska, która uchodzi za jedną z najciekawszych w tej części kontynentu. Nam, Polakom wydaje się ona znajoma, aczkolwiek wiele potraw naszych południowych sąsiadów może nas zaskoczyć. W kuchni czeskiej widoczne są wpływy kuchni sąsiednich, w tym kuchni węgierskiej, austriackiej, a nawet polskiej. W Czechach chętnie jada się zupy, gotowane na wywarze z mięsa. Zaciąga się je zasmażką lub śmietaną. Są to zupy pożywne, sycące. Dania główne to mięso, w Czechach jada się wiele gatunków mięs, w tym wieprzowinę, wołowinę, lubiany jest również drób, w tym kurczak, indyk, gęś oraz kaczka. Popularne jest również mięso zwierzyny leśnej, w tym dziczyzna oraz dziki drób, przyrządza się bowiem smaczne potrawy z mięsa bażanta czy kuropatwy. Lubiane są również ryby, w tym karp oraz pstrąg. Najczęściej podaje je się smażone. W kuchni czeskiej cenione są ziemniaki. Przygotowuje się z nich wiele potraw, w tym zapiekanki, placki oraz słynne czeskie knedliki. Najczęściej podawane są z gulaszem i sosem. Doskonale smakują także z duszoną kapustą. Jeśli chodzi o desery, Czesi chętnie jedzą naleśniki, racuchy oraz strudle z makiem czy owocami. Najpopularniejszym napojem jest oczywiście znakomite czeskie piwo.

Czechy to kraj bliski nam z położenia ale i z kultury czy obyczajów. Czesi mają ciekawą historię i wiele zabytków, które warto zobaczyć. Mogą poszczycić się także pięknymi krajobrazami oraz doskonała kuchnią, która sprosta oczekiwaniom wybrednych smakoszy. Warto więc wybrać się na wakacje do naszych południowych sąsiadów, czy to na aktywne wczasy w górach czy też na zwiedzanie okolicznych zabytków.

Czechy

Komentarze