Czeskie Karkonosze - co warto zobaczyć u sąsiadów?

Karkonosze CzechyKarkonosze to najwyższe góry znajdujące się na terenie Czech. Zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie ich najwyższym szczytem jest Śnieżka, jednakże w woli ścisłości to po polskiej stronie znajduje najwyższy punkt góry. Czeskie Karkonosze to przepiękny skrawek ziemi, który zaskakuje nie tylko przyrodników.

Karkonoski park narodowy Czech powstał w 1963 roku i miał w swym założeniu chronić cenną przyrodę znajdującą się w tym paśmie górskim, co zresztą do dzisiaj "czyni". Góry te są bardzo przyjazne nie tylko dla wytrawnych górołazów ale również dla rodzin z dziećmi, pragnących spędzić aktywnie czas.

Turyści zmierzający czeską stroną do siedziby "Ducha Gór" mają do wyboru nie tylko pieszy szlak. Alternatywą do pieszej wędrówki jest wyciąg w Pecu, dzięki któremu po przesiadce w Ruzovej horze w ciągu niespełna godziny można podziwiać porywające swoim pięknem krajobrazy. O szkodliwości ekologicznej wspomnianego udogodnienia nie wspomina nikt, oprócz ekologów. Z punktu widzenia ekonomicznego brak protestów przeciwko dwuodcinkowej trasie jest zasadny, gdyż w ciągu sezonu z podróżowania wyciągiem krzesełkowym, korzystają rzesze turystów zmierzających do królowej Karkonoszy.

Z tego też powodu na Śnieżce podobnie jak na Kasprowym Wierchu można spotkać turystów zupełnie nieprzygotowanych do warunków tam panujących. Jakby nie było, Śnieżka jest najbardziej narażoną na wiatr górą, znajdującą się w Europie. Zaskakuje silnym wiatrem oraz mgłą, która otacza ją przez większą część roku.

Jak już wspomniano Pec to miejscowość, stanowiąca serce turystyki, która odbywa się we wschodniej części czeskich Karkonoszy. Miasto to swoją popularność zawdzięcza wyciągowi, którym turyści wjeżdżają na szczyt Śnieżki. Z uwagi na fakt, iż zjeżdżają tam tłumnie amatorzy przygód wokół Peca, rozbudowano infrastrukturę turystyczną. Pec zaprasza turystów do poznania najpiękniejszych zakątków Karkonoszy, korzystając z atrakcyjnej oferty turystycznej, jaką przez lata udało się "zbudować" w tym miasteczku.

Najmłodsi wycieczkowicze mają możliwość przejścia szlaku, który nosi nazwę "Wędrówka do Spowiednicy Karkonosza". Tytułowa Spowiednica ma swoje miejsce w starej kapliczce, znajdującej się przy Starej Drodze. Trasa ta liczy sobie około 3 kilometrów, stąd też aby zaciekawić najmłodszych, na jej drodze przygotowano szereg atrakcji w postaci:

  1. Gry w kółko i krzyżyk, którą dzieci znajdują w Pensjonacie Alena. Szczegółów gry nie będziemy opisywać, gdyż każdy ją zna. Gra wykonana jest w formie tablicy, z drewnianymi oznaczeniami. Forma gry oraz materiał z jakiej została wykonana doskonale wpisuje się w krajobraz Karkonoszy.
  2. Zabawy zręcznościowej, znajdującej się w Pensjonacie u Panaka. Gra, polegająca na zaplątaniu różnego rodzaju warkoczy z zawieszonych na tablicy skakanek, przyciąga małe rączki, które tworzą różne "poplątańce" z coraz to większej ilości zawieszonych skakanek. Obok kolorowych sznurów znajduję się zdjęcia zaplątanych lin, dzięki czemu każde dziecko ma możliwość wykorzystać wszystkie dostępne sznury.
  3. Kolejnym przystankiem w drodze do Spowiednicy Karkonosza jest strumyk, przy którym znajdują się 4 żabki w labiryncie. Kolorowa kula, ma w sobie kuleczkę, którą należy „przeprowadzić” za pomocą przekręcania przez labirynt do wybranej żabki. Absorbująca gra, potrafi zająć nawet najbardziej zuchwałego małego turystę.
  4. Po przeprowadzeniu żabek przez labirynt, amatorom łamigłówek, w niedalekiej odległości ukazuje się tablica, na której za pomocą kolorowych sznurów przymocowano 6 kluczy. Do wyrzeźbionych w tablicy wzorów należy dopasować odpowiedni klucz.
  5. Po dopasowaniu kluczy do ich szablu wyrytego na tablicy, mały turysta może odwiedzić kapliczkę zwaną Spowiednicą Karkonosza. Każde dziecko a nawet dorosły może tam zostawić nie tylko życzenia lecz także długo skrywane grzechy.
  6. Dla wytrawnych piechurów, którzy kontynuują drogę czekają jeszcze konkursy sportowe, znajdujące się przy moście oraz bitwa morska, którą można stoczyć przed przejażdżką kolejką linową Portasky. Wspomniany szlak to nie jedyna droga, która spodoba się nie tylko dzieciom ale i ich rodzicom.

Kolejną alternatywą dla spędzenia rodzinnego dnia jest spacer z Peca nad Zielony Potok, bądź przechadzka do znajdującej się w lesie twierdzy. Chcąc zrobić niespodziankę dzieciom, za symboliczną opłatę, uiszczoną w ośrodku informatycznym, zainteresowane osoby wypożyczą klucz, którym same mogą otworzyć leśny zameczek.

Rodzicom ceniącym przyrodę oraz zwierzęta należy polecić szlak wiodący z Peca do schroniska Kolinska. Oprócz przepięknych widoków jakie będą podziwiać spacerując żółtym szlakiem, przy schronisku będą mogli zwiedzić maleńkie zoo. Pociechom z pewnością spodoba się możliwość odwiedzenia górskiego zwierzyńca.

Pec to nie jedyna miejscowość, w Karkonoszach, która zaprasza do poznania walorów jednego z najpiękniejszych zakątków Czech. Znajdujące się w Czechach Wschodnich Janske Lazne, leżą u podnóża Cernej hory. Oprócz kolejki linowej, jaką można dostać się na wysokość 1299 m n. p.m. bo tyle liczy sobie wspomniana góra, miasteczko to słynie z termalnych źródeł kwasowęglowych. Jak łatwo się domyśleć, nazwa miasta pochodzi właśnie od wspomnianych wód. Gorące źródła, niczym w serialu "Dr Quinn" przyciągały rzesze kuracjuszy. Dzięki temu miasteczko zyskało status uzdrowiska. Obecnie, największą liczbę odwiedzających kurort stanowią dzieci z problemami układu nerwowego oraz narządów ruchu.

Turyści lubiący historię wojenną, powinni wybrać się do twier

Czeskie Karkonosze

dzy Stachelberg. Budowa tej swoje rodzaju warowni rozpoczęła się w latach 30-tych XX wieku, jednakże nigdy nie została dokończona. W zamierzeniu miała chronić Czechosłowację, przed faszystowskimi Niemcami. Z uwagi na fakt, iż w 1938 roku zawarto pakt monachijski, na mocy, którego Czechosłowację wspomniane Niemcy miały wchłonąć w swoje terytorium, przeciwnicy oddania niedokończonego projektu, zalali podziemne korytarze wodą. Dzięki temu fortelowi, twierdza stała się w większości nieużyteczna dla wroga.

Dla amatorów zimowego szaleństwa góry te przygotowują w sezonie zimowym prawdziwe pole do popisu. Doskonałym punktem wypadowym na narty jest miejscowość Harrachov. Miejsce to, mimo, że nie stanowi atrakcyjnego terenu w lato, jednakże zimą, przeistacza się w zatłoczony niczym Morskie Oko w sezonie urlopowym, zakątek. W miejscowości tej znajduje się słynna skocznia mamucia, na której tryumfował Adam Małysz.

Czeskie Karkonosze stanowią atrakcyjne miejsce do spędzenia aktywnego wypoczynku, w wolnym czasie. Dynamicznie rozwijająca się infrastruktura miasteczek, znajdujących się u podnóża gór, powoduje, iż charakterystyczne krajobrazowo tereny, sprzyjają turystyce na tym terenie.

Okolice Śnieżki, słyną nie tylko z malowniczych widoków. Możliwość łatwego dostępu, poprzez dobrze oznaczone i wygodne do przejścia szlaki, stanowią doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej jak i rowerowej a także "wózkowej".

Doskonale rozbudowana sieć kolejek liniowych oraz wyciągów krzesełkowych, przyciąga bardziej leniwych turystów, którzy w sezonie letnim pragną spędzić czas nieco więcej metrów nad poziomem morza.
W sezonie zimowym, zapaleni narciarze mogą szkolić swoje umiejętności w popularnym kurorcie narciarskim, jakim jest Harrachov.

Karkonosze to przepiękna kraina i aby tak pozostało, warto przypomnieć turystom, jakie zagrożenie dla przyrody, znajdującej się w tych górach niesie działalność człowieka. W punkcie informacyjnym, działa wystawa ekologiczna, którą warto odwiedzić w celach edukacyjnych ze swoimi latoroślami.

Komentarze