Czy można zabrać psa na wakacje do Czarnogóry?

CzarnogóraWedług danych Polskiej Izby Turystyki Czarnogóra, to obok Albanii, jeden z najbardziej zyskujących na popularności kierunków zagranicznych wyjazdów. Nic w tym dziwnego, bo kraj ten może pochwalić się wspaniałymi atrakcjami. Malownicze miasta, niepowtarzalne jaskinie i wąwozy, góry oraz jeziora. To między innymi ze względu na nie coraz więcej osób myśli o tym, by pojechać tam z ukochanym czworonogiem.

Formalności związane z wyjazdem z psem do Czarnogóry

Jak każda podróż zagraniczna, tak i wyprawa do Czarnogóry wymaga odpowiedniego przygotowania. Dotyczy to przede wszystkim najważniejszego na wyjeździe dokumentu, czyli psiego paszportu. Jeśli piesek jeszcze go nie ma, to trzeba postarać się o jego wyrobienie. Można to zrobić w klinikach weterynaryjnych, ale należy sprawdzić, czy weterynarz posiada kwalifikację do wystawienia tego dokumentu (nie wszyscy specjaliści mają odpowiednie uprawnienia). Aby psi lekarz mógł go wystawić, potrzebne będą:

 • mikroczip,
 • szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Mikroczip, wszczepiany pod skórę zwierzęcia, pozwala w bardzo szybki sposób je zidentyfikować. Z kolei szczepienie na wściekliznę jest obligatoryjne raz na 12 miesięcy. Należy pamiętać, że w przypadku zwierząt, które będą szczepione po raz pierwszy, szczepienie zyskuje ważność dopiero po 21 dniach. Jednym słowem – warto pomyśleć o tych formalnościach zdecydowanie wcześniej niż kilka dni przed wyjazdem.

Koszt wyrobienia psiego paszportu to ok. 100 zł. W dokumencie znajdują się takie informacje jak:

 • imię,
 • gatunek,
 • rasa,
 • płeć,
 • data urodzenia,
 • sierść,
 • dane dotyczące mikroczipu,
 • ważność szczepienia na wściekliznę.

Warto mieć na uwadze, że każdy kraj ma inne wymagania odnośnie do podróży z psem - paszport, szczepienia i mikroczip to obowiązek oraz podstawa. W przypadku krajów należących do Unii Europejskiej przepisy są jednolite. Czarnogóra nie jest jeszcze członkiem UE, ale ma status państwa kandydującego (od 2010 roku). Dla pewności warto skontaktować się z konsulatem tego kraju w pobliskim mieście.

Podróż z psem do Czarnogóry

Ze względu na to, że większość biur podróży nie organizuje wyjazdów ze zwierzętami, udać się do tego kraju z pupilem trzeba na własną rękę. Tak naprawdę podróż z psem do Czarnogóry może odbyć się na dwa sposoby:

 • własnym autem,
 • samolotem.

W przypadku pierwszego rozwiązania sprawa jest prosta – należy przygotować samochód tak, by psiak mógł spędzić w nim kilkanaście godzin. Na pewno potrzebny będzie transporter lub mata do podróży (tego typu gadżety, podobnie jak karmy, zabawki do wody, akcesoria pielęgnacyjne i gadżety podróżnicze dla psów można kupić w sklepach zoologicznych, np. https://www.naszezoo.pl/pl/c/Karma-dla-psa/158). Z kolei podróż samolotem wiąże się z koniecznością zapoznania się z wymogami linii lotniczych. Usługi związanej z przewozem psów (wyjątkiem są psi przewodnicy) nie oferują tanie linie lotnicze, np. Ryanair czy Wizzair. Z kolei PLL LOT umożliwia psom podróż w luku bagażowym, w luku bagażowym jako cargo lub w kabinie (czworonogom do 8 kg). Z kolei linia Enter Air organizuje transport zwierząt tylko w kabinach pasażerskich, ale ten fakt wymaga wcześniejszego zgłoszenia przewoźnikowi i uzyskania zgody.

Komentarze