Hiszpania dla ciekawych - kultura i sztuka Katalonii

Panorama BarcelonyDla wielu turystów Katalonia jest najciekawszym i najbardziej intrygującym regionem w Hiszpanii. Wspaniałe wybrzeża i świetnie rozwinięta infrastruktura turystyczna sprawiają, że bardzo chętnie organizowane są wczasy w tej części kraju. Jest też Katalonia wymarzonym miejscem na letni wypoczynek dla tych, którzy chcą wczasy wykorzystać do poszerzania swej wiedzy na temat historii, kultury i sztuki tego kraju.

To im Katalonia może zaoferować najwięcej, a jej architektura, rzeźba i malarstwo mogą oczarować każdego. Co warto wiedzieć na ich temat? Jakich atrakcji warto poszukać w czasie wycieczki po tej wyjątkowej krainie?

Katalońska architektura i jej skarby

Architektura Katalonii może się pochwalić licznymi obiektami o ogromnej wartości artystycznej i historycznej. Jej najstarsze przykłady pochodzą z czasów prehistorycznych. Są to neolityczne grobowce, które w tej części Hiszpanii tworzą wyjątkowo ciekawą kolekcję. Wiele ciekawych przykładów architektury zachowało się z okresu rzymskiego. Są to akwedukty i amfiteatry, piękne pałace oraz inne zabytki, z którymi można się spotkać m. in. na terenie Barcelony oraz Tarragony. Wizygockie kościoły w Terassie oraz mauretańska dzwonnica w Tortosie to kolejne ciekawostki, które wiele mówią nam o dawnych losach tej części Hiszpanii.

Dumą Katalonii są ciekawe przykłady architektury romańskiej. Styl ten rozwijał się w tu od X do XIII wieku, a jako ciekawe przykłady romanizmu, pochodzące z tej części Hiszpanii, można wymienić około 200 obiektów, przy czym te najciekawsze ujrzeć można w Barcelonie oraz w Geronie. Ciekawym stylem jest ten, który pojawił się w XIII wieku, w tzw. okresie przejściowym. W tym czasie romanizm i gotyk często się ze sobą łączyły, a cysterskie budowle są najciekawszą grupą zabytków pochodzących z tego właśnie okresu. Gotyk to przede wszystkim wspaniała katedra w Sewilli oraz podobne świątynie w Barcelonie i Geronie.

Sztuka hiszpańska miała swój wyjątkowy charakter również w okresie renesansu. Ornamentyka, nawiązująca to detali wykonanych w srebrze i złocie, stała się tu bardzo ważna. Piękne fasady kościołów i rezydencji są w tym czasie bardzo charakterystyczną cechą sztuki Hiszpanii, przy czym na terenie Katalonii najciekawsze przykłady takich zdobień można ujrzeć w Barcelonie. Niezwykłe ornamenty i ogromna ilość dekoracji są też cechami typowymi dla architektury barokowej. Katalońskie świątynie z tego okresu zadziwiają swym przepychem oraz ilością figur lub malowideł, które pojawiają się w ich wnętrzu. Katalonię i tak jednak kojarzymy z architekturą secesyjną, której najwybitniejszym przedstawicielem stał się Antonio Gaudi. To jego budowle stały się jedną z najważniejszych atrakcji w Barcelonie, a wycieczki śladami Gaudiego cieszą się w tym mieście ogromnym powodzeniem.

Rzeźba na terenie Katalonii

Miłośnicy rzeźby, którzy spędzają wczasy na terenie Katalonii, również nudzić się nie będą. Z jednej strony region ten znany jest z licznych znalezisk z okresu greckiego i rzymskiego, a pochodzące z tutejszych znalezisk są z dumą prezentowane w licznych muzeach archeologicznych. Katedra w Geronie to ciekawy cel wycieczki dla tych, którzy chcą ujrzeć "w terenie" wspaniałą kolekcję romańskiej rzeźby. Ciekawe przykłady tej formy działalności artystycznej czekają też w takich placówkach, jak Muzeum Sztuki Katalońskiej w Barcelonie.

W świecie obrazów

Malarstwo to kolejna dziedzina sztuki, z której Katalonia może być dumna. Ta część Hiszpanii znana jest m. in. z ciekawych malowideł naściennych. Większość z nich znajduje się w starych kościołach oraz w barcelońskim Muzeum Sztuki Katalońskiej, w którym nie brak też ciekawych obrazów utrzymanych w stylu gotyckim. Za najlepszy okres w dziejach hiszpańskiej sztuki uchodzi barok, którego słynnym reprezentantem był El Greco. Wiek XX i malarstwo tego okresu kojarzone są przede wszystkim z twórczością tak wyjątkowego człowieka, jakim był Salvador Dali. Z tym surrealistą konkurować może jedynie Picasso, który wiele lat spędzić w Barcelonie.

Ze wspaniałą sztuką na terenie Katalonii można się spotkać w wielu miejscach. Miłośnicy sztuki, którzy właśnie w tej części Hiszpanii spędzają wczasy, z pewnością nie będą mogli narzekać na nudę. Wspaniałe galerie oraz miasta, na terenie których czekają wspaniałe budowle - oto walory, dzięki którym Katalonia stała się atrakcyjna dla wszystkich wielbicieli sztuki.

Komentarze