Incentive travel - co to jest i dlaczego warto skorzystać z takiej oferty?

Incentive travelSzalenie oryginalną formą nagradzania pracowników za ich osiągnięcia i zaangażowanie w wypełnianiu obowiązków jest incentive travel. Wyjazdy dla firm stosowane są głównie jako zabieg motywacyjny oraz pewnego rodzaju impuls do dalszej, skrupulatnej pracy. To w wielu przypadkach połączenie imprezy integracyjnej w egzotycznym zakątku świata, z wyjazdem dla firmy z adrenaliną w tle. Ponadto turystyka w tej formie znacznie odbiega od tradycyjnego podróżowania, bo głównym celem takiej wycieczki jest zacieśnienie więzi interpersonalnych, a także skłonienia samego siebie, oraz pracowników do dalszego rozwoju.

Dlaczego turystyka incentive stała się popularna?

Turystyka motywacyjna to nic innego jak wyjazdy dla pracowników, współpracowników, a nawet klientów, które organizowane są przez biuro podróży w imieniu firmy. Dlatego też bardzo często jest to kombinacja takich działań jak szkolenia i konferencje zorganizowane w egzotycznej scenerii np. w środku Tajlandii oraz licznych atrakcji - ot choćby sportów wodnych w śródziemnomorskich lagunach. Wszystko po to, aby wywołać w uczestnikach poczucie docenienia oraz zakorzenić w nich chęć do dalszej współpracy. Co więcej, incentive travel wiąże się głównie z programem szytym na miarę. Oznacza to, że są to wycieczki dostosowane w najdrobniejszych szczegółach do oczekiwań klienta, jego ograniczeń, budżetu, wymagań oraz celów.

Aktywność, jak i dobra zabawa to główne elementy wyjazdów motywacyjnych dla firm. Dzięki temu integracja zespołu przebiega sprawnie, naturalnie, a relacje między współtowarzyszami w podróży znacznie się polepszają. Jednak w takiej podróży istotna jest również możliwość rozwoju oraz niejako - odkrycie sensu i przynależności do firmy. Dlatego bardzo ważne jest to, aby wyjazd incentive opierał się na potrzebach personalnych, jak również realizacji celów całego przedsiębiorstwa. Zwłaszcza że tego rodzaju podróże, nierzadko zachęcają zespół do wychodzenia ze swojej strefy komfortu i poznania siebie w ekstremalnych warunkach. Takie nietypowe doświadczenie emocjonalnie wzmacnia team, a przy tym pozostaje w pamięci przez wiele lat.

Czym charakteryzuje się turystyka motywacyjna, czyli wyjazdy incentive?

Turystyka incentive ma przede wszystkim charakter wycieczki zorganizowanej na zlecenie, którą samodzielnie trudno zorganizować. Dlatego profesjonalne biura podróży, takie jak TravelPP (wspólnik turystycznego potenteta - grupy TUI) bierze pod uwagę indywidualne potrzeby pracowników, jak i cele biznesowe. Taki wyjazd pozwala więc „zbliżyć się" do szefa, czy też kolegów po fachu w nieformalnym otoczeniu. Duże doświadczenie organizatora pozwala uczestnikom wycieczki incentive poznać lokalne tradycje, smaki oraz okolicznych mieszkańców. Co doskonale sprawdza się w przypadku zespołów międzykulturowych bądź gdy biznes prowadzony jest w różnych zakątkach świata.

Programy wyjazdów dla firmy tworzone są indywidualnie, czyli cały plan wycieczki powstaje przez pryzmat celów przedsiębiorstwa i oczekiwań managementu. Zazwyczaj jest ona dłuższa niż standardowa podróż - może trwać nawet 21 dni. Zwiedzanie nie jest w tym przypadku na pierwszym miejscu, lecz pogłębianie relacji międzyludzkich. Turystyka incentive to kameralne podróże, które zostały stworzone dla wąskiej grupy uczestników, gdzie zapewniany jest komfortowy transport, nocleg w lokalizacji o wysokim standardzie oraz profesjonalna opieka m.in. lokalnych rezydentów.

Jaki jest główny powód organizacji wyjazdu incentive?

Turystyka tego rodzaju ma do spełnienia kilka funkcji. W pierwszej kolejności jest to narzędzie motywacyjne, czyli nagroda dla pracowników, a nawet kontrahentów. Co więcej, uczestnicy takiej wycieczki mogą poczuć się docenieni, więc automatycznie pojawia się w nich pewnego rodzaju wzmocnienie lojalnościowe do pracodawcy. To także doskonały sposób, aby rozwinąć kreatywne myślenie. Bardzo często pozwala uzyskać pracownikom świeże spojrzenie na różne projekty oraz jest to swoisty bodziec do pojawiania się nowych rozwiązań biznesowych. Wyjazd incentive to również odpowiednie narzędzie szkoleniowe, które ze względu na ciekawą formę oraz nietypowe miejsce przyczynia się do łatwiejszego i szybszego przyswajania wiedzy, a tym samym rozszerzania kompetencji pracowników. Ponadto wyjazdy w tej formie wzmacniają komunikację między uczestnikami, zwłaszcza z kadrą managerską.

Dlatego też organizacja wyjazdu incentive wymaga szerokich kompetencji, bogatego doświadczenia w podróżowaniu i planowaniu. Warto więc zaufać profesjonalistom w branży turystycznej, którzy swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami oraz umiejętnością dobierania działań do potrzeb, są w stanie stworzyć motywującą wycieczkę klasy premium.

Komentarze