Jak nauczyć psa podróżować w samochodzie?

Pies w samochodzieWakacje się zbliżają a Ty chcesz zabrać ze sobą swojego psa? Wspólne podróże z pupile to coraz częstsze zjawisko.  Jednak nie każdy pies czuje się komfortowo w samochodzie. Przeczytaj jak pomóc psu przyzwyczaić się do jazdy samochodem i jak najbardziej umilić mu podróż.


Przyczyny dla których jazda samochodem jest niekomfortowa dla psa to:

 • Choroba lokomocyjna
 • Strach

Choroba lokomocyjna - jak sobie z nią radzić?

Jest to częste schorzenie występujące u szczeniąt. Na szczęście zazwyczaj z niego wyrastają. Jednak może sprawić, że jazda samochodem kojarzy im się z czymś nieprzyjemnym i wywoływać niepokój. Należy od najmłodszych lat przyzwyczajać psa do jazdy samochodem.

W przypadku wystąpienia objawów choroby, warto:

 • Przewozić pupila  w odpowiednim foteliku.

Dzięki temu będzie on widział drogę przed sobą i nie dojdzie do problemów z układem sensorycznym. Dodatkowo fotelik dla psa to komfort dla kierowcy, który nie jest rozpraszany przez czworonoga, spełnienie wymagań co do przewożenia zwierząt i zapewnienie psu bezpieczeństwa.

 • Świeże powietrze

Odpowiednia temperatura i napływ świeżego powietrza pomaga złagodzić objawy. Ważne, aby nigdy nie pozwolić psu wystawiać głowy przez okno podczas jazdy.

 • Ograniczenie spożycia karmy

Nie karm psa 2 godziny przed planowanym wyjazdem. Pozwoli to uniknąć wymiotów.

 • Leki

W ciężkich przypadkach, warto udać się do weterynarza, który przepisze leki na chorobę lokomocyjną pozwalające przetrwać podróż.

Strach, częsta pozostałość po chorobie lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna często znika wraz z dorastaniem psa. Jednak niepokój i strach przed jazdą może pozostać. W takiej sytuacji rozpocznij szkolenie, mające na celu zniwelować złe doświadczenia. Do ćwiczeń wykorzystaj smakołyki.

 1. Kiedy samochód jest zaparkowany a silnik wyłączony. Rozsyp psie smakołyki i pozwól pupilowi wejść do środka.  Nie przeszkadzaj mu. Pozwól  aby sam wyszukiwał ukryte smaczki. Kiedy szybko wyjdzie z samochodu, nie każ  mu wracać, powtórz ćwiczenie za parę godzin lub następnego dnia.
 2. Gdy pies już z chęcią wyszukuje smakołyki w samochodzie, wejdź z nim do pojazdu i zamknij drzwi. Kiedy skończy poszukiwania otwórz drzwi.
 3. Kiedy pies swobodnie porusza się po samochodzie szukając smakołyków, włącz silnik ale jeszcze nie ruszaj w trasę.
 4. Rozpocznij ćwiczenia z jazdą w samochodzie. Zamiast smakołyków daj psu kość do żucia, która sprawi, że zajmie się czymś w jednym miejscu.  Ruszaj powoli samochodem.
 5. Zwiększają stopniowo czas wspólnych przejażdżek.

Wyżej wymienione czynności powinny sprawić, że pies będzie wchodził do samochodu z przyjemnością. Pamiętaj aby pierwsze wasze wyjazdy nie były do weterynarza lub groomera, co może zniweczyć całe szkolenie i z powrotem skojarzyć jazdę samochodem z czymś nieprzyjemnym.

Artykuł napisany przy współpracy z https://canlusso.pl/fotelik-samochodowy-dla-psa/.

Komentarze