Jak wygląda rejs po wodach Grecji? Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na morską żeglugę?

Rejs po wodach GrecjiMarzą Ci się niezapomniane wakacje? Chcesz aktywnie spędzić swój letni urlop? Polecamy wakacje na jachcie po wodach Grecji! To idealne połączenie luksusowych wakacji z morską przygodą. Grecki gorący klimat, sprzyjające wiatry oraz zapierające dech krajobrazy to gwarancja udanych wczasów. Poniżej wyjaśniamy, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz żeglować po greckich morzach.

Grecki krajobraz niczym obraz malowany przez samych antycznych bogów

Grecja to kraj, który kojarzy nam się z piękną słoneczną pogodą, mitologią i oczywiście oliwkami. Kraj ten leży w południowej części Półwyspu Bałkańskiego i otoczony jest z trzech stron morzami: Jońskim, Egejskim i Śródziemnym. Linia brzegowa Grecji wynosi prawie 14 tysięcy kilometrów. Jest bardzo zróżnicowana, posiada liczne wysepki, zatoki i półwyspy, co czyni ten obszar bardzo atrakcyjnym pod kątem morskiej żeglugi. Ponadto ponad 80% powierzchni kraju stanowią góry, a 1/5 całego kraju to urokliwe wyspy!

Żeglowanie po greckich wodach

Sezon na żeglowanie w Grecji trwa z reguły od początku marca do końca października, jednak coraz więcej firm oferuje również wynajem jachtów poza sezonem. Wszystko dzięki łagodnym warunkom atmosferycznym, jakie panują w Grecji. Charakterystyczny dla tego regionu klimat śródziemnomorski cechuje się długimi i gorącymi latami oraz łagodnymi zimami.

Kolejną zaletą rejsu jachtem w Grecji są bardzo niskie opłaty w portach w porównaniu do innych krajów w rejonie Morza Śródziemnego. Co więcej, w Grecji można znaleźć wiele miejsc, gdzie cumować można w pełni za darmo, a postój na kotwicy jest zawsze darmowy. Warto też szukać takich miejsc, gdzie keja jest prywatna i należy do  restauracji - jedząc w niej posiłek, postój będzie darmowy.

O czym należy pamiętać, planując czarter jachtu żaglowego w Grecji?

Pamiętaj, że wymagane jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji - patent sternika jachtowego, sternika morskiego lub uprawnienia sternika motorowodnego. Jeden z członków twojej załogi również powinien mieć doświadczenie żeglarskie. Szczegółowe informacje na temat niezbędnych kwalifikacji uprawniających do rejsu jachtem w Grecji znajdziesz tutaj: https://globtourist.com/rejsy-morskie/grecja/.

Gdzie warto żeglować w Grecji?

Region, który jest najbardziej polecany do morskiej żeglugi, szczególnie dla rodzin z dziećmi i mniej doświadczonych żeglarzy, to akweny Morza Jońskiego. Warto wziąć pod uwagę region wyspy Leukada - to również idealne miejsce dla początkujących żeglarzy. Małe odległości między portami oraz niewysokie fale to bardzo dobre warunki dla młodych adeptów sztuki żeglarstwa oraz osób, które chcą pływać spokojnie. Dodatkowym atutem tego regionu jest bliskie położenie wyspy Korfu, a co za tym idzie, duża ilość połączeń lotniczych i promowych.

Kolejnym popularnym rejonem jest Zatoka Sarońska. Wodne akweny tego miejsca są już bardziej wymagające pod kątem żeglugi, jednakże występujące tutaj liczne wyspy rekompensują te utrudnione warunki. Żeglując w tym rejonie, warto również zwiedzić akweny Zatoki Argolidzkiej i wyspę o nazwie Hydra.

Dla wprawnych i doświadczonych żeglarzy gorąco polecamy rejs po Cykladach. Wiejący tam wiatr zwany meltemi zazwyczaj zapewnia doskonałe warunki do żeglugi. Jednakże zdarza się, że wiatr jest tak porywczy, że staje się utrapieniem dla nawet wprawionych wilków morskich. W większości przypadków żegluga w tym rejonie to wspaniała przygoda i niekończące się pasmo cudownych widoków w postaci niebiańskich pustych plaż i zróżnicowanych wysp.

Nie zwlekaj! Wymarzone wakacje na jachcie są na wyciągnięcie ręki!

Komentarze