Jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na wyjazd do Francji?

Wakacje - FrancjaFrancja jest najpopularniejszym turystycznie krajem na świecie. W 2019 roku, czyli przed pojawieniem się COVID-19, odwiedziło ją 90 mln osób. Oferuje tak różnorodne atrakcje, że aż trudno je zliczyć. Wspomnijmy tylko Paryż, Lazurowe Wybrzeże, Alpy, Bretanię czy magiczne zamki Doliny Loary. Zanim jednak pojedziesz zobaczyć te cuda, kup ubezpieczenie turystyczne. Podpowiadamy, jak dobrze je wybrać!

Bez względu, do jakiego zagranicznego kraju się wybierasz, lepiej się na taki wyjazd nie tylko przygotuj, ale także ubezpiecz. W razie choroby, kradzieży bagażu, wypadku czy Twojej nieuwagi i wyrządzeniu szkody otrzymasz wsparcie ubezpieczyciela. Dzięki temu nie stracisz pieniędzy, jeśli wykupisz odpowiednią ochronę. Czas zająć się kwestią ubezpieczenia do Francji – jakie wybrać?

EKUZ to tylko podstawa

Francja należy do Unii Europejskiej, co sprawia, że podstawową opiekę medyczną będziesz miał tam zapewnioną dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Popularny EKUZ umożliwia korzystanie z publicznych placówek medycznych na takich samych zasadach, które obowiązują obywateli Francji – czyli ze świadczeń finansowanych przez dane państwo.

Wydaje się, że EKUZ wystarczy na wyjazd do Francji. Nic bardziej mylnego. Może się okazać, że będziesz musiał skorzystać z prywatnej opieki medycznej, a wtedy bez ubezpieczenia turystycznego zapłacisz za nie z własnej kieszeni. Dodatkowo EKUZ nie pokrywa kosztów akcji ratunkowej czy transportu medycznego, nie mówiąc już o innych ochronach oferowanych w ramach ubezpieczenia podróżnego.

Co daje ubezpieczenie turystyczne?

Zajmijmy się podstawową zaletą ubezpieczenia turystycznego. Jedna dorosła osoba wyjeżdżająca na tydzień do Francji może ubezpieczyć się już za kilkadziesiąt złotych. W cenie około 30 złotych, czyli mniej niż cena dobrego wina, zapewnisz sobie spokój zwiedzania i brak problemów finansowych w razie wypadku, który jest objęty ochroną.

Podstawowa ochrona w ramach ubezpieczenia turystycznego zapewnia:

  • pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji,
  • assistance, czyli transport i opiekę,
  • NNW, odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu,
  • opłacenie kosztów akcji ratowniczej.

Cena ubezpieczenia turystyczne zależy od wielu zmiennych, takich jak okres ochrony, czyli długość wyjazdu, który ubezpieczasz, a także liczby osób ubezpieczonych oraz warunków ochrony. Istotne są także sumy ubezpieczeń – o co w nich chodzi?

Ważnym aspektem każdego ubezpieczenia jest suma ubezpieczenia. To kwota, która decyduje, jak wysokie odszkodowanie można otrzymać w razie zajścia wypadku objętego ochroną. Określa ona także, do jakiej kwoty ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność, czyli na przykład pokrywa koszty leczenia – tłumaczy Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

W przypadku niektórych świadczeń obowiązują limity odpowiedzialności – na przykład za leczenie stomatologiczne może to być 1000 zł. Również odszkodowanie z NNW za uszczerbek na zdrowiu to często nie jest 100% sumy ubezpieczenia, a określony w specjalnej tabeli procent tej sumy.

Dostosowanie ochrony do potrzeb

Podstawową ochronę, czyli kosztów leczenia i NNW, zapewnia każde ubezpieczenie turystyczne. Bardzo często assistance i pokrycie kosztów akcji ratowniczej zawarte jest w ubezpieczeniu kosztów leczenia. Na tym jednak nie kończą się zalety ubezpieczenia turystycznego!

Ubezpieczyciele przygotowują tak oferty ubezpieczeń turystycznych, by każdy podróżny, bez względu na formę wypoczynku, znalazł polisę w sam raz dla siebie. W końcu nie jest tajemnicą, że zupełnie inaczej będzie wyglądał wyjazd w celu zwiedzania zabytków w Dolinie Loary od przesiadywania całymi dniami w paryskich muzeach czy zimowego szusowania po najwyższych szczytach francuskich Alp.

Dlatego ubezpieczyciele oferują dodatkowe ochrony, takie jak:

  • OC w życiu prywatnym – gdy potrącisz kogoś podczas zjazdu na nartach lub zbijesz szybę w hotelu, za szkody zapłaci ubezpieczyciel,
  • ubezpieczenie sportowe – dotyczy uprawiania sportów zimowych, letnich, ekstremalnych czy wysokiego ryzyka,
  • ubezpieczenie bagażu – gdy zostanie on skradziony, zgubiony czy zniszczony,
  • klauzula alkoholowa – rozszerza ochronę ubezpieczenia kosztów leczenia i NNW o zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu,
  • ubezpieczenie odwołania imprezy turystycznej, opóźnienia lotu czy rezygnacji z noclegu.

Jeśli więc wybierasz się do Chamonix na narty, to potrzebujesz innej dodatkowej ochrony, niż na wyjazd do Saint-Jean-de-Monts, by wylegiwać się beztrosko na plaży. W pierwszym przypadku rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów i ubezpieczenie sprzętu narciarskiego będzie bardzo dobrym posunięciem, podczas gdy w tym drugim okaże się zbędne.

Rodzi się ostatnie pytanie – jak szybko znaleźć ubezpieczenie? Idealnie do tego nadaje się porównywarka ubezpieczeń turystycznych mubi.pl. Dzięki temu narzędziu w ciągu dosłownie minuty otrzymasz oferty wielu ubezpieczeń turystycznych, z których będziesz mógł wybrać to, które najbardziej spełnia Twoje oczekiwania.

Komentarze