Jezioro Balaton i jego okolice

Jezioro BalatonJezioro Balaton, zwane węgierskim morzem, to ciekawa i niedroga propozycja na turystyczny, urlopowy czy wakacyjny wyjazd. Jest ono także celem nieodległym. Mieszkańcy południowej Polski będą mieć do niego bliżej niż nad Bałtyk. Przykładowa trasa z Katowic do miasta Siofok liczy sobie około nieco ponad 500 kilometrów. Przy wybraniu najszybszego wariantu na jej pokonanie samochodem będzie potrzeba niecałych sześciu godzin.

Odpowiednio planując podróż, można odwiedzić po drodze takie miasta jak Wiedeń czy Bratysława, a będąc na miejscu, można spokojnie zaplanować np. jednodniową wycieczkę do Budapesztu. Do jego centrum, w zależności od miejsca zakwaterowania, jest około 90-180 kilometrów, które można pokonać w czasie 1-2 godzin.

Nad Balatonem

Zwiedzając okolice Balatonu nie trzeba ograniczać się wyłącznie do terenu Węgier - można również pojechać do Chorwacji. Jednym z najbliższych miejsc będzie miasto Varazdin, posiadające piękną i zabytkową architekturę, m. in. twierdzę Stari Grad z XVI wieku, która jest uważana za jeden z piękniejszych zabytków w całej Chorwacji.

Balaton - atrakcje

Jedną z największych atrakcji terenów Balatonu jest samo jezioro. Jego piękny kolor, ciepła i płytka woda oraz miękkie dno na pewno na długo zapadną w pamięć. Jeśli nie chcemy poruszać się samochodem, to praktycznie całe jezioro objedziemy dookoła pociągiem. Można też wybrać drogę wodną, czyli kursujące po Balatonie promy i statki wycieczkowe. Szczególnie ta ostatnia forma podróży jest ciekawą atrakcją na turystów.

Widok z Balatonu na okolice

Jezioro to jednak nie wszystko, miejscowości położone wokół niego posiadają też wiele atrakcji turystycznych. Wokół Balatonu znajdują się ciekawe miejsca pochodzenia naturalnego, piękne zabytki, budowle i muzea. Kuchni węgierskiej i jej specjałów nie trzeba specjalnie reklamować. Spróbowanie na miejscu takich przysmaków jak bogracgulays, halaszle, langos, lecso, porkolt to spore kulinarne przeżycie. Do tego dochodzą wina z miejscowych regionów winiarskich, położonych głównie na północnym brzegu jeziora. Napijemy się go w przeróżnych restauracjach, przy całych alejkach kramików lub nawet przy barach z szybkim jedzeniem ... gdzieś obok przystanku autobusowego.

Gdzie nad Balaton?

Jeśli planujemy podróże wokół jeziora, to warto rozważyć na zakwaterowania Siofok, który możemy traktować jako punkt początkowy wypadów. Jest to największe miasto nad Balatonem (około 25 tysięcy mieszkańców). Ma wiele opcji i miejsc zakwaterowania, mnóstwo lokali gastronomicznych itd., tętni życiem. Na pewno będzie też dobrym wyborem dla chętnych do skorzystania z plaż czy wód Balatonu. Najbardziej charakterystycznym obiektem, który góruje nad miastem, jest wieża ciśnień pochodząca z początków XX wieku.

Najciekawsze turystycznie miejscowości znajdują się na północnym brzegu jeziora

Na półwyspie Tihany leży miejscowość o tej samej nazwie. Wrażenie robi już samo jej położenie, które zapewnia niesamowite widoki Balatonu z istniejącego tam płaskowyżu. Z naturalnych atrakcji należy wymienić skały wulkaniczne i Jezioro Wewnętrzne, którego wody wypełniają kalderę dawnego wulkanu. Pięknie prezentuje się opactwo benedyktynów wybudowane w połowie XI wieku i przebudowane w połowie wieku XVIII i znajdująca się obok promenada. Spacerując po urokliwych uliczkach, możemy dokonać zakupu pamiątek w postaci wyrobów z porcelany - jest tu także muzeum porcelanowych lalek. W miejscowości działa teatr letni i skansen, gdzie można zobaczyć, jak dawniej wyglądało życie mieszkańców Tihany.

Balaton panorama

Około 10 kilometrów od Tihany znajduje się miasto Balatonfured. Miejscowość jest uzdrowiskiem, jest tam m. in. pijalnia z 1800 r. mieszcząca się na placu Gyogy, wokół którego znajdują się zabytkowe budynki. Pochodzą z niej również znane gatunki win. Można też, podobnie jak w Tihany, zakupić wyroby z porcelany.

Keszthely to miasto położone na północnym zachodzie Balatonu. Jego sercem jest starówka i pałac Festeticsów, który pochodzi z wieku XVIII i został rozbudowany w kolejnym. Jedną z atrakcji pałacu jest możliwość zwiedzania piwnicy z winami. Nie trzeba ograniczać się tylko do oglądania. Po wykupieniu biletu jest możliwość spróbowania nawet kilkudziesięciu rodzajów wina. W miejscowości znajduje się też Muzeum Balatonu.

W tym miejscu warto wspomnieć o nieodległym od powyższych miejscowości mieście Veszprem (około 15-20 kilometrów od Balatonfured). Nie znajduje się ona bezpośrednio nad Balatonem - walory turystyczne jednakże nadrabia historycznymi budowlami ze wzgórzem zamkowym i katedrą św. Michała na czele. Zamek był budowlą średniowieczną, z której do dzisiejszych czasów przetrwały jednak tylko wieża i mury obronne. W 1702 roku zamek zburzono i wybudowano na jego miejscu pałac. Natomiast historia katedry sięga początków XI wieku. Była potem dwukrotnie przebudowywana. Całe miasto położone jest na wzgórzach, co zapewnia kolejne niesamowite widoki.

Nie sposób opisać wszystkich ciekawych miejsc znajdujących się w okolicach Balatonu, tak samo, jak nie da się opisać ogólnego klimatu, który tam panuje. Pewne rzeczy trzeba odkryć i poczuć samemu, tak jak samemu trzeba spróbować miejscowej kuchni - polecamy.

Komentarze