Lubuskie perły turystyczne

Zamek w ŁagowieMałe miejscowości często są niedoceniane przez turystów,kojarzone są z wczasami, wypoczynkiem nad wodą, rzadziej z atrakcjami turystycznymi i zabytkami. Lubniewice i Łagów to miejscowości wczasowe, ale mają również ciekawe zabytki i równie interesujące okolice.

Lubuskie, to jedno z mniej znanych województw, które dla jednych leży po drodze nad morze, dla innych przejazdem w góry albo do innych atrakcji na południu Polski. Tymczasem jest tutaj wiele miejsc, w których można wspaniale wypocząć,a przy okazji pozwiedzać. Lasy, jeziora, rzeki, miasta pełne zabytków – tego po prostu nie można ominąć. Nie są to być może modne i sławne atrakcje, ale nie znaczy to, że są gorsze. Wybierając dla tego krótkiego artykułu miejscowości godne polecenia zdecydowaliśmy się na dwie: Lubniewice i Łagów.

Lubniewice są miastem istniejącym co najmniej od 1287 roku, kiedy to zostało wspomniane w dokumentach Przemysława II, księcia wielkopolskiego, przez kilka miesięcy również króla Polski. Miasto zostało lokowane na przesmyku między jeziorami Lubiąż i Krajnik, prawdopodobnie zbudowano również zamek. W 1352 roku właścicielem miasta został rycerz Hanselin von Waldow, a w rękach tej rodziny Lubniewice pozostały do 1945 roku. Miasto rozwijało się niezbyt intensywnie, leżało bowiem na uboczu głównych szlaków. Dodatkowo w XVII i XVIII wieku było niszczone przez wojny i pożary. Dopiero w 1808 roku Lubniewice zyskały pełne prawa miejskie. Na początku XIX wieku doceniono miejscowe wody mineralne oraz klimat i przyrodę okolic Lubniewic, które powoli stało się miejscowością wypoczynkowo-uzdrowiskową. Turystyka i wypoczynek to także działalność rozwinięta mocno na bazie powojennego Funduszu Wczasów Pracowniczych. Z tych lat pozostał sentyment do Lubniewic, które korzystając z jezior i lasów, odbudowuje swoją atrakcyjność. W Lubiewicach i okolicznych miejscowościach jest kilka atrakcyjnych zabytków. Dwa pałace w Lubniewicach nazywane są tradycyjnie "starym zamkiem" i "nowym zamkiem". Obydwa pałace zbudowała rodzina von Waldow. "Stary zamek" to pałac z 1793 roku, przebudowany w stylu neoklasycznym w 1846 r. , natomiast "nowy zamek" zbudowano w 1909 roku. Obydwa pałace przetrwały wojnę, po wojnie były użytkowane, obecnie nie są wykorzystywane. Obok "starego zamku" jest zabytkowy park, zwany dzisiaj "Parkiem Miłości" na cześć Michaliny Wisłockiej. Z parku można przejść kładką na jeziorze w rejon "nowego zamku". W gminie Lubniewice są jeszcze inne ciekawe zamki: Gliśnie, Jarnatowie i Rogach, również nie eksploatowane turystycznie. W tej materii zostało jeszcze sporo do zrobienia nie tylko w Lubniewicach.

Zamek w Łagowie

Łagów również jest miejscowością wypoczynkową, historycznie znana już od początków XIII wieku, kiedy powstała osada na Sokolej Górze. Nieco później powstała osada templariuszy, a od 1350 roku miejscowość Łagów wraz z okolicznymi wsiami należała do joannitów. Po 1350 roku joannici zbudowali zamek, który umieścili na przesmyku między jeziorem Łagowskim i Ciecz. Obok przebiegał szlak handlowy ze wschodu na zachód, pod zamkiem rozwinęła się nowa osada, natomiast Sokola Góra została opuszczona. Zamek w Łagowie był rozbudowywany przez lata, a ponieważ miał naturalne walory obronne, nigdy nie został zdobyty (zresztą oblegany był tylko raz). Zamek był rozbudowywany i umacniany przez lata, otoczony wysokimi murami obwodowymi, z wysoka wieżą. Dzisiaj urządzono w nim hotel i zamek jest wykorzystywany turystycznie (więcej o zamku Joannitów w Łagowie - https://discover.pl/zamek-joannitow-w-lagowie). Obok zamku rozwinęła się miejscowość ograniczona dwiema zachowanymi bramami: Polską i Marchijską. Niedaleko zamku co roku odbywa się festiwal Lubuskie Lato Filmowe. W okolicy Łagowa jest znakomity mikroklimat, a lasy i jeziora sprzyjają rozwijaniu bazy wypoczynkowej, z której wieś jest słynna w całej Polsce. Będąc w Łagowie zapewne zechcemy odwiedzić Świebodzin z pomnikiem Chrystusa. Warto również podjechać do pobliskiego Paradyża i zwiedzić pocysterski klasztor (obecnie Wyższe seminarium Duchowne). W zasięgu jest również zamek Kazimierza Wielkiego w Międzyrzeczu (ruiny) oraz podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Łagów i Lubniewice oferują nie tylko wypoczynek nad wodą, ale również atrakcje dla aktywnego turysty, chcącego zwiedzać zabytki historii naszych ziem.

Komentarze