Madryt - położenie, atrakcje, transport

MadrytMadryt, stolica Hiszpanii, to wielkie tętniące życiem miasto, które o każdej porze roku stanowi nieodparty kąsek dla miłośników sztuki, architektury, wyśmienitego jedzenia i chyba wszelkich możliwych rozrywek, które można wymagać od europejskiej metropolii. Metropolii w całym tego słowa znaczeniu, bo Madryt, po Londynie i Berlinie, to trzecie największe miasto w Europie.

Każdy znajdzie tu coś, co sprawi, że zostanie on zapamiętany nie jako kolejna stolica, ale jako to szczególne miejsce, które będzie kojarzone poprzez swój niepowtarzalny charakter.

Położenie Madrytu

Leżąca w sercu Hiszpanii stolica, położona jest na Wyżynie Kastylijskiej - na południu Mesety Iberyjskiej. Ponadto, znajduje się u podnóża pasma górskiego Sierra de Guadarrama nad rzeką Manzanares.

Co określa to miasto?

Miłośnicy sztuki powiedzą muzeum Prado, fani futbolu nie zająkną się ani na chwilę, stwierdzając Real Madryt, poszukiwacze słońca w najbardziej pochmurne miesiące zostaną zwabieni mianem najbardziej słonecznego miasta w Europie, a wszelkiej maści foodies i hipsters poczują w Madrycie, w najbardziej zielonej stolicy, że nawet ich wyśrubowane oczekiwania, mogą zostać spełnione. Tak, Madryt jest dla Wszystkich i Wszyscy są mile widziani w tym niezwykłym miejscu, dlatego odwiedź Madryt kiedy tylko chcesz, czas nie stanowi tutaj żadnych ograniczeń. Poleć do Madrytu o każdej porze roku, spisując jednak, w myślach czy na kartce, co dokładnie chcesz zobaczyć, bo Madryt oferuje tak wiele, że aby nie zagubić się w mnogości atrakcji, warto sporządzić wcześniej mały research. A więc, hasta la vista baby...

Atrakcje Madrytu

  • Co zobaczyć w Madrycie?
  • Co robić w Madrycie?
  • Jak najlepiej spożytkować czas madryckiej przygody?

Pytania te nurtują chyba wszystkich odwiedzających stolicę Hiszpanii. Każdy powinien oczywiście sam wyznaczyć swoje priorytety, ale warto zrobić listę absolutnych "must to see", aby przypadkiem nie przeoczyć żadnej perełki, z jakich słynie Madryt.

Złoty Trójkąt

Nawet jeśli nie jesteś wybitnym znawcą sztuki, to spotkanie z najznamienitszymi dziełami europejskimi będzie niezapomnianym przeżyciem. W Złotym Trójkącie Sztuki, czyli trzech muzeach, znajdujących się na Paseo del Prado, jednej z najdłuższych i najważniejszych ulic przecinających centrum Madrytu zostały zgromadzone prace mistrzów tj. Tycjan, Rafael, Rubens, Bosch, El Greco, Goia, Velazquez i wielu innych znanych malarzy.

Plaza Mayor

Jest to serce miasta, gdzie przecinają się ścieżki turystów i mieszkańców Madrytu. Stąd warto rozpocząć swoją wędrówkę po mieście lub ją zakończyć przysiadając w jednej z wielu kawiarni i restauracji okalających plac. Przystanek na Plaza Mayor będzie doskonałym miejscem wytchnienia, warto tu zwolnić i tak po prostu zagapić się na życie miasta, mając w pamięci, że to właśnie tu rozgrywały się najważniejsze momenty w historii Hiszpanii tj. koronacje królów, egzekucje, zgromadzenia mieszkańców w ważnych momentach dziejowych.

Plaza Mayor
Plaza Mayor

Pałac Królewski

Tak, Hiszpania ma wciąż swojego króla, a Palazio Real to wciąż aktualna oficjalna siedziba monarchy. Okazały osiemnastowieczny barokowy budynek udostępnia swoje wnętrza zwiedzającym, ukazując pełne przepychu komnaty utrzymane w stylu klasycystycznym i rokoko. Po zwiedzeniu pałacu można zrelaksować się w niedużym parku Sabatini (Jardines de Sabatini), niegdyś był to ogród królewski, dziś wspaniałe miejsce wytchnienia dla strudzonych turystów.

Świątynia Debod (Templo de Debod)

Zalicza się do absolutnych ewenementów - jest to oryginalna świątynia egipska, którą Hiszpania może szczycić się przed całym światem choćby tylko z tego względu, że nie została zrabowana w czasach kolonialnych, a jest darem Egiptu za zasługi w ratowaniu bezcennych zabytków. Jej historia sięga 2200 lat wstecz, poświęcona została bogom egipskim Amonowi i Izydzie. To kawałek starożytnej historii, który dziś jest częścią pejzażu nowoczesnej europejskiej stolicy.

Park Retiro

Jest to miejsce idealne do odpoczynku i zadające kłam stwierdzeniom, że w wielkim mieście nie ma miejsca na kontakt z przyrodą i na zupełny relaks wolny od zgiełku i gorąca. 120 hektarów zieleni, ale i też lokalizacja dla niezliczonej ilości fontann, rzeźb i pomników, z których chyba najsłynniejszy przedstawia upadłego anioła.

Park Retiro
Park Retiro

To jednak nie koniec atrakcji - stolica Hiszpanii posiada wiele, wiele innych atrakcji.

Transport w Madrycie

Madryt jest miastem przyjaznym pod względem transportu. Docierają tu niemal wszystkie linie narodowe oraz te najbardziej popularne z rodzaju tzw. low-cost. Główny port lotniczy Madrytu to Lotnisko Barajas im. Adolfo Suáreza, jest jednym z największych lotnisk w Europie, składa się z czterech terminali przy czym ten ostatni oddalony jest od pozostałych o 3 km i można dotrzeć do niego darmowym autobusem kursującym w ciągu dnia co około 5-10 minut, a w nocy co 20 minut.

Transport z lotniska Barajas do centrum Madrytu (12 km) nie powinien nastręczać żadnych problemów. Transport publiczny oferują nam metro, pociąg i autobus, które to stosunkowo szybko i niedrogo łączą lotnisko z miastem.

Metro (linia 8) - Przejazd całą trasą zajmie nam do 15 minut. Metro kursuje od 6:00 do około 1:00 w nocy. Cena biletu zależy od ilości stacji i od tego, czy planujemy się przesiadać na inne linie metra. Ogólnie zasada jest taka, że do konkretnego biletu miejskiego dopłacamy 3€ za dojazd z (i na) lotnisko, co w sumie może wynieść od 4,50 do 6 €.

Matro
Metro

Innym rozwiązaniem będzie pociąg. Trasę do lotniska obsługuje sieć Renfe Cercanías z dwoma liniami C1i C10 kursującymi od godziny 5.00 do 24.00. Cała trasa zajmuje 40 min, a przejazd z głównego dworca 30 min. Koszt biletu to 2,60 € w jedną stronę.

Autobus Exprés Aeropuerto jest trzecią opcją przejazdu z lotniska do centrum. Kursuje cały rok przez 24 godziny na dobę co około 20 min. W ciągu dnia (6:00 - 23:30) autobus odjeżdża spod dworca Atocha, w nocy (23:55 - 5:35) z Placu Cibeles. Koszt przejazdu wynosi 5 € i możemy zakupić go na pokładzie.

Madryt jest więc na wyciągnięcie ręki

Samolot, a później metro czy pociąg i już jesteśmy w sercu południa Europy, stolicy, która z pewnością zaspokoi wszelkie oczekiwania i hojnie obdarzy nas swoim urokiem, zostawiając jednak z poczuciem niedosytu, że wciąż jest tak wiele do zobaczenia i wciąż tyle do skosztowania, że trudno to pogodzić to z czasem, z którym przyjechaliśmy do Madrytu. Wyjeżdżając zabierzmy jednakże ze sobą pociechę, że zawsze można tu wrócić. Wystarczy samolot, metro czy pociąg i znów będziemy w Madrycie.

Komentarze