Muzea i galerie w Wielkiej Brytanii, które warto odwiedzić

Natural History MuseumWielka Brytania słynie z przepięknych krajobrazów i urokliwych zakątków rozciągających się od północy na południe, od wschodu na zachód. To także państwo o wielowiekowych tradycjach przemysłowych, ale też, o czym nie można zapominać - bogatego dziedzictwa artystycznego i kulturowego, które warto zgłębić. Poznaj 15 miejsc związanych z szeroko pojętą sztuką, które trzeba odwiedzić podczas pobytu lub wycieczki w UK, nie tylko w Londynie.

Słynne muzea w UK

British Museum

British Museum

Muzeum Brytyjskie to podstawowy cel większości turystów przybywających do Londynu. Nie ma się jednak czemu dziwić. Obiekt usytuowany przy Great Russell Street można zwiedzać już od połowy XVIII wieku. Co więcej, obcowanie z niezwykle bogatą, światowej klasy kolekcją jest darmowe dla zwiedzających. A jest co oglądać. Już pierwszy kolekcjoner, którego zbiory wykupił Brytyjski Parlament, czyli Hans Sloane, posiadał kilkadziesiąt tysięcy wyjątkowych egzemplarzy dzieł sztuki i książek. Na zwiedzenie muzeum trzeba poświęcić co najmniej kilka godzin, a najlepiej cały dzień. Warto zwrócić uwagę na cenne, unikatowe zbiory dotyczące starożytności. Bezpłatne zwiedzanie jest możliwe każdego dnia, nawet w piątki, kiedy przedłuża się czas otwarcia obiektu.

Victoria & Albert Museum

Victoria & Albert Museum

Będąc w Londynie, warto zajść do Muzeum Wiktorii i Alberta, które lepiej niż jakikolwiek inny obiekt oddaje sentyment Brytyjczyków za epoką wiktoriańską, kiedy Zjednoczone Królestwo pełniło funkcję światowego hegemona i państwa imperialnego. Muzeum przy Cromwell Road od kilkunastu lat można zwiedzać za darmo. Tylko stałych eksponatów, liczących po kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat zgromadzono tu ponad 4,5 miliona. Od ceramiki, po obrazy – historia starożytna przeplata się z nowoczesnością. Choćby w chwili pisania tych słów V&A Museum zaprasza na spektakularną wystawę poświęconą zespołowi Pink Floyd.

Natural History Museum

Natural History Museum

Muzeum Historii Naturalnej to kolejna atrakcja Londynu uważana za obowiązkową do odwiedzenia, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę imponujący zbiór kilkudziesięciu milionów eksponatów podzielonych na kategorie botaniczne, zoologiczne, paleontologiczne itp. Oprócz tradycji rozwijanej od końca XIX wieku zachwycają tu wpływy nowoczesności, np. możliwość samodzielnego przeprowadzania eksperymentów naukowych. Świetna propozycja dla rodzin z dziećmi. Można tu wejść od strony Cromwell Road, przy okazji zwiedzenia innych znanych muzeów w okolicy. Wstęp bezpłatny - z wyłączeniem niektórych wystaw czasowych.

Science Museum

Science Museum

Przebywając w okolicach wspomnianych już muzeów V&A oraz NHM, nie sposób nie zauważyć trzeciego, równie interesującego obiektu: Muzeum Nauki. Chociaż zagadnienia fizyki i pokrewnych nauk nie należą do powszechnie uwielbianych, podczas bezpłatnego zwiedzania da się lepiej zrozumieć rozwój techniki i nauki, nierozłącznie związany z kulturą i historią Wielkiej Brytanii. Za dodatkową opłatą można skorzystać z symulatora lotów czy odwiedzić wybrane, niemniej ciekawe wystawy.

Museum of London

Museum of London

Wycieczki po muzeach w Londynie i innych miastach UK pozwalają lepiej poznać historię i kulturę całego świata, ale przyjeżdżając do jednej z najważniejszych stolic na świecie, również pragniemy ją poznać. Przy London Wall jest to możliwe - i to całkowicie za darmo. Poznaj historię miasta od czasów rzymskich po współczesność, daj się porwać ciekawym ekspozycjom oraz anegdotom związanym ze stolicą, bankierami, klubami piłkarskimi i Kubą Rozpruwaczem. A może to stereotypy? Żeby to zweryfikować, powstają miejskie muzea, takie jak Museum of London.

Bovington Tank Museum

Bovington Tank Museum

Przenieśmy się na chwilę do Dorset, gdzie znajduje się wyjątkowe muzeum sztuki wojskowości skupione wokół broni pancernej i czołgów. Historia jest dość prozaiczna. Akurat w miejscowym ośrodku szkoleniowym zachowały się pojazdy z I oraz II Wojny światowej, dlatego po zakończeniu konfliktów zbrojnych zdecydowano się otworzyć specjalne muzeum, prezentujące m.in. czołgi z kilkudziesięciu państw świata. Gratka dla miłośników militariów i historii.

Museum of Scotland

Museum of Scotland

Szkockie Muzeum Narodowe ma wszystko, żeby spędzić w nim przyjemne chwile – darmowy wstęp, dogodny dojazd, charakter przyjazny dla turystów w każdym wieku oraz liczne udogodnienia. Oprócz wystaw poświęconych samej Szkocji nie brakuje wyjątkowych ekspozycji związanych z malarstwem, archeologią, kulturą północy czy... klockami LEGO. Przebywając w Edynburgu, warto spędzić kilka owocnych godzin przy Chambers Street.

National Museum Cardiff

Również Walijczycy nie muszą wstydzić się swojego narodowego muzeum zlokalizowanego w Cardiff, a konkretnie w Cathays Park. Istnieje od 1927 roku i wciąż się rozwija, przyciągając ogromne rzesze turystów. Na co się nastawić? Przede wszystkim na kolekcję wybitnych dzieł impresjonizmu i modernizmu. Jeżeli pragniesz z bliska obejrzeć obrazy Turnera, Milleta, Daumiera, Maneta, Moneta, Signaca, Cezannego czy rzeźby Turnera, zamów bilet do stolicy Walii! Wspaniałe godziny można spędzić także na zwiedzaniu działu archeologii oraz historii naturalnej.

Tate Modern

Tate Modern

Muzeum, które znacznie odbiega od stereotypowego wyobrażenia, jest niewątpliwie londyńskie Tate Modern, gdzie zgromadzono obiekty dotyczące wyłącznie sztuki nowoczesnej - XX i XXI wieku. Ponieważ zlokalizowano je w budynku dawnej elektrowni, jedna z sal ma wysokość aż 7 pięter. Brzmi intrygująco? Przekonaj się, co oferuje stała i czasowa wystawa! Co ciekawe, o stałych godzinach są organizowane bezpłatne wycieczki z przewodnikiem.

Najciekawsze Galerie w Wielkiej Brytanii

Photographers’ Gallery

Jesteś w Londynie? Wpadnij do Soho, na Ramillies Street. Znajduje się tam wspaniała Galeria Fotografii, gromadząca eksponaty obrazujące różnorodność tej ambitnej sztuki. Czerń i biel, kolory, tradycja, reportaż, przyszłość - to tylko część słów kluczowych, jakimi warto opisać ekspozycję londyńskiej PG. Poświęć na wycieczkę przynajmniej 2-3 godziny, żeby uchwycić głębie kadrów i planów. Jeżeli przyjedziesz w odpowiednim czasie, trafisz na jedną z wystaw czasowych. Turyści mieli do tej pory okazję oglądać kolekcję zdjęć m.in. Davida Lyncha.

Kelvingrove Art Gallery and Museum

Kevingrove Art Gallery and Museum

Czasami galerie niewiele różnią się od muzeów i w tym przypadku można mówić o podwójnej funkcji jednego obiektu - Muzeum i Galerii Sztuki Kelvingrove w szkockim Glasgow. Chociaż budynek doskonale pamięta XIX wiek, dopiero remont sprzed kilkunastu lat przywrócił mu należytą świetność i funkcjonalność. Od tamtego czasu jest najpopularniejszym muzeum w całym Zjednoczonym Królestwie, oczywiście z wyłączeniem topowych obiektów z Londynu. Wrażenia estetyczne zapewnia nie tylko imponująca kolekcja różnych gałęzi sztuki, ale sam wygląd budynku, pokrytego czerwonym piaskowcem.

National Gallery

W porównaniu z innymi znanymi obiektami Londyńska Galeria Narodowa posiada niewielką liczbę eksponatów - ledwie 2 tysiące obrazów z hakiem. Rezygnujesz? Poczekaj! Dodajmy, że wspomniane płótna wyszły z pracowni tak wybitnych mistrzów jak Rubens, Rembrandt, van Gogh, Rafael, Botticelli, Caravaggio, Da Vinci. Legendarna kolekcja w jednym miejscu. Co więcej, po galerii można zostać bezpłatnie oprowadzonym przez wykwalifikowanego przewodnika, również w weekendy.

Manchester Art Gallery

Pora na artystyczny zastrzyk dla mieszkańców i gości Manchesteru; wśród nich, jak wiadomo, jest bardzo wielu Polaków. Galeria Sztuki mieści się przy Mosley Street i posiada niemal 200-letnią historię. W ciągu roku odwiedza ją ponad pół miliona turystów, co najdobitniej świadczy, że z wartościową sztuką można mieć do czynienia również po opuszczeniu Londynu. Kolekcja liczy tysiące dzieł - 2 tysiące obrazów na płótnie, 3 tysiące akwarel i rysunków, 250 rzeźb i ponad 1000 druków. Dodajmy do tego kilkanaście tysięcy przedmiotów codziennego użytku obrazujących starożytne kultury - między innymi Egiptu. Sztuka wiktoriańska, obraz Cezanne'a, tematyczne, bogate sale? W Manchesterze czekają atrakcje emocjonujące na równi z meczami piłkarzy United i City.

House for an Art Lover

Poszukujących nietypowych galerii i atrakcji turystycznych, trzeba wpaść do Glasgow, gdzie znajduje się niepozorny, stylizowany budynek z lat 90. - House for an Art Lover. Poświęć uwagę tej architekturze, ponieważ z bliska zachwyca wykonaniem. W środku organizowane są różne wystawy i działa nietypowa, ale intrygująca galeria. Pokój muzyczny, ogród, zewnętrzny portyk czy rysunki na ścianach - to wszystko czeka w urokliwym zakątku Bellahouston Park. Dodajmy, że budynek jest efektem odtworzenia stuletnich szkiców Macintosha!

Royal Botanic Garden Edinburgh

Royal Botanic Garden Edinburgh

Z kolei w Edynburgu, przy 20 Inverleith Row, mieści się atrakcja na pograniczu galerii i parku. Królewski Ogród Botaniczny powala doborem naturalnej ekspozycji. Zwiedzający mogą między innymi przejść przez szklarnie, w których są odwzorowane strefy klimatyczne z całego świata. Jak na obiekt publiczny, można poczuć się tu wyjątkowo swobodnie. Czymś normalnym jest przerwa od zwiedzania i odpoczynek na wyciągniętym kocu pomiędzy drzewami. Istnieje również możliwość podziwiania z bliska wzrostu roślin i hodowli eksperymentalnej. Nauka, rozrywka, odpoczynek - wszystko w jednym miejscu, na światowym poziomie.

Autor: www.optimalsolicitors.com.

Komentarze