Najważniejsze stolice Europy. Z czego słyną i dlaczego warto się do nich wybrać?

LizbonaEuropa jest kolebką niezwykłej, ukształtowanej przez wieki kultury. Pod względem turystycznym wydaje się niezwykle atrakcyjna, ponieważ poszczególne kraje bardzo się od siebie różnią - architekturą, atrakcjami, zwyczajami i stylem życia mieszkańców. Doświadczysz tego na własnej skórze, odwiedzając najważniejsze stolice państw Starego Kontynentu - od Lizbony, aż po Moskwę.

Lizbona

Stolica Portugalii jest zarazem jedną z najbardziej wysuniętych na zachód części Starego Kontynentu. Przyjazny klimat, urokliwe zakątki i rozliczne atrakcje zachęcają do jak najszybszego przyjazdu w te strony. Zwiedzanie powinno objąć takie miejsca jak Zamek Świętego Jerzego z XII wieku, Plac Handlowy nad Tagiem, wieżę Torre de Belém, Muzeum Becardo czy Klasztor Hierominitów.

Każdy turysta powinien przejść się Górną Dzielnicą, czyli Bairro Alto, odpoczywając w jednej z knajpek serwujących wino i przekąski. Ponieważ Portugalia leży nad Atlantykiem, warto poznać jego barwny świat w Oceanarium, w którym żyje ponad 25 tysięcy morskich stworzeń. Fani piłki nożnej mogą wybrać się na mecz Sportingu lub Benfici, klubów europejskiego formatu. Warto się zgubić w centrum Lizbony, żeby trafić do malowniczych zaułków nieporównywalnych z żadną inną stolicą... No i te słynne tramwaje!

Madryt

Madryt

Stolica Hiszpanii często jest porównywana z jeszcze popularniejszą Barceloną, ale kto odwiedził mekkę fanów Realu, potwierdzi, że to miasto jedyne w swoim rodzaju. Począwszy od spacerów w Parku Retiro, na zwiedzaniu Pałacu Królewskiego kończąc - jedyne, czego tu brakuje, to czasu na poznanie wszystkich interesujących lokacji. Poczuj klimat koncertów na rynku Plaza Mayor, odwiedź słynne muzeum Prado i stań w cieniu Puerta del Sol.

Podumaj przed klasztorem Escorial, sprawdź, dlaczego nad Muzeum Narodowym nosi nazwę na cześć Królowej Zofii i poznaj historię Świątyni Debod. Nawet nie doszliśmy do połowy największych atrakcji turystycznych! Przecież do listy "must-see" trzeba dopisać Pałac Kryształowy, Plaza de Cibeles czy Plaza de Oriente. Dla miłośników teatru - Gran Via. Dla szukających bardziej aktywnej rozrywki - Parque Warner Madrit. Rusz na podbój królewskiego miasta, obserwując, jak potężna metropolia usypia się w porze popołudniowej sjesty.

Paryż

Wieża Eiffel

Miasto zakochanych? Jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź o globalnym zasięgu: Paryż. Tam, gdzie Wieża Eiffla dumnie góruje nad miastem, a Łuk Triumfalny jest fotografowany przez 24 godziny na dobę, wszystko toczy się swoim własnym, wyjątkowym rytmem. Nawet słynne bagietki smakują inaczej... Spacer po Champ-Elysees, refleksja w Bazylice Sacre-Coeur czy rodzinna wyprawa do Disneylandu otwierają długą listę potencjalnych atrakcji podczas pobytu w stolicy Francji.

Odwiedź Montmarte, Pole Marsowe i Panteon, żeby dokładnie zrozumieć, co fascynowało w tym mieście poetów, artystów, literatów XIX i XX wieku. Odwiedziny legendarnego Luwru z pewnością pomagają wyciągnąć właściwe wnioski. Obserwuj dynamiczne tempo jednego z najważniejszych miast Europy, symbolu multikulturalizmu w sercu „dawnej” Europy. Jeżeli chcesz poznać historię kontynentu, na którym żyjesz, za cel obierz Paryż!

Rzym

Rzym

Tutaj rozmowy są pełne ekspresji, pizza smaczniejsza niż w jakiejkolwiek innej stolicy, a ludzie tak piękni jak miasto, w którym postanowili żyć. Och, Rzymie! Można się w Tobie zakochać, co trafnie sportretował Woody Allen w jednej ze swoich najnowszych komedii. Już nawet pomijając rewelacyjną kuchnię, orzeźwiające wino i radosne życie mieszkańców, zachwyt jest naturalną reakcją w zetknięciu z dorobkiem setek, a nawet tysięcy lat tutejszej architektury.

Forum Romanum, Koloseum, Fontanna di Trivi, Panteon, Piazza Navona, Schody Hiszpańskie, Zamek Świętego Anioła, Villa d'Este, Circus Maximus... można by długo wymieniać kolejne obowiązkowe punkty na mapie. A przecież w obrębie Rzymu znajduje się inne państwo - Watykan, które chętnie odwiedzają również niekatoliccy turyści. W końcu Bazylika Świętego Piotra czy Kaplica Sykstyńska to zabytki o światowym znaczeniu.

Praga

Praga

Dla Polaków Praga stanowi jedną z najbliższych stolic, które można odwiedzić dowolnym środkiem lokomocji, wliczając tanie autokary, pociągi, samoloty czy prywatne samochody. Samo spacerowanie po mieście dostarcza niesamowitych wrażeń. Pragnienie warto gasić chłodnymi pilsami w kuflach, a głód tradycyjną kuchnią nieograniczoną do knedliczków i langoszy. Umówmy się - praskie wakacje oznaczają mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia, na czele z Mostem Karola, Archikatedrą i Rynkiem Staromiejskim.

Dodajmy do tego Zamek Karlstejn, Hradczany, Plac Wacława, Tańczący Dom, Muzeum Narodowe, Galerię Narodową, Letenskie Sady, Zoo, ścianę samego Johna Lennona czy Sobór Cyryla i Metoda, a wypełnimy plan zwiedzania na ładnych kilka dni nieustannego chodzenia! W Pradze przeplata się powiew historii z tempem nowoczesności. Warto poznać czeski humor, żeby w pełni docenić wyjazd do arcypięknej stolicy naszych południowych sąsiadów.

Wiedeń

Wiedeń

W XVIII i XIX wieku Wiedeń z dumą był przez wielu uważany za najważniejszą stolice Europy, a co za tym idzie - świata. Trudna historia XX wieku odcisnęła na stolicy Austrii duże piętno, jednak najważniejsze, że dziś to miasto prężne, warte poznania i przede wszystkim zachowujące oryginalny, estetyczny charakter. Do najważniejszych zabytków należą Katedra Świętego Szczepana, pałace Hofburg, Belweder i Schonbrunn oraz rynek Nachsmarkt.

Warto się udać pod większą liczbę adresów, między innymi w okolice Ratusza, Albertiny, Muzeum Historii Naturalnej, Wiener Prater czy Domu Mozarta. Planowany przyjazd można połączyć z udziałem w słynnych na całym świecie koncertach Opery Wiedeńskiej. Trudno w jednym artykule pomieścić wzmianki o wszystkich stołecznych muzeach, ale jak to w Austrii, jest różnorodnie i niebanalnie. W jednym mieście mogą funkcjonować obiekty poświęcone... Freudowi oraz technice!

Budapeszt

Budapeszt

Nawet wakacyjny przejazd samochodem przez stolicę Węgier, na przykład w drodze na chorwackie wybrzeże, robi ogromne wrażenie. Ciągnące się całymi kilometrami ulice w secesyjnym i oryginalnym stylu architektonicznym oraz rozliczne atrakcje dla miłośników historii Europy to dosłownie wabik na spragnionych estetycznego, zabytkowego miasta. Budapeszt, bo o nim mowa, kryje w sobie wiele perełek.

Zamek Królewski, Parlament, Plac Bohaterów, Zoo, mosty, pałace, bazyliki, muzea, Baszta Rybacka, Góra Gellerta, I jak tu nie kochać naszych węgierskich bratanków? Przez wieki wznieśli wspaniałe miasto, do którego bez problemu i za niewielkie pieniądze dotrzesz chociażby samolotem. Spójrz w modrą taflę Dunaju i przenieś się myślami do epoki, gdy Budapeszt jawił się jako centrum Europy. A dziś...? To nadal wspaniałe, pełne zabytków i atrakcji miasto. Poznaj je bliżej!

Sztokholm

Sztokholm

Im dalej na północ Europy, tym robi się zimniej, ale jeżeli chodzi o turystyczne atrakcje, na pewno nie mówimy o zamrożeniu. Weźmy pod lupę Sztokholm. Stolica Szwecji jest dostępna dla Polaków nie tylko dzięki częstym rejsom powietrznym samolotów, ale również aktywnej działalności promów. Co zrobić po przybyciu do miasta? Obrać kierunek zwiedzania, a warto dodać, że ciekawe ścieżki biegną dosłownie wszędzie.

Muzeum Wazów (dynastii, która rządziła przez moment także Polską), Gamla Stan (Stare Miasto), Skansen, Zamek Królewski, muzeum zespołu ABBA oraz wiele galerii to zdecydowanie miejsca warte odwiedzenia i zapamiętania na zawsze! Architektura, porządek i dobra komunikacja; oto podstawy życia w mieście zawsze otwartego na przybyszy z całego świata. Swoją drogą, architektura sztokholmskiego metra jest jedyna w swoim rodzaju, dlatego warto zejść na dół nawet, jeśli nie ma się w planach podróży tym środkiem lokomocji.

Berlin

Berlin

Stolica Niemiec cieszy się zasłużoną renomą wśród miłośników historii i... współczesności. Jak to możliwe? Otóż obok niewątpliwie cennych zabytków wyrasta nowoczesne miasto, pełne gospodarczego potencjału i kulturowych niuansów. Czy wiesz, że dla wielu entuzjastów muzyki Berlin wyznacza najważniejsze trendy, np. w gatunkach elektronicznych?

Ale nie tylko dla zgłębienia kultury techno warto tu przyjechać (od zachodniej granicy Polski jest bardziej niż bliżej!). Odwiedź „klasyki”: Bramę Brandemburską, Mur Berliński, Alexanderplatz, Zoo, Plac Poczdamski, muzea czy pałace, żeby później pochodzić po mniej uczęszczanych traktach. Berlin jest miastem wielu symboli, ale nieustannie powstają i ewoluują kolejne.

Kijów

Kijów

Dla Polaków dotarcie Kijowa również nie powinno stanowić większego problemu. Choć o wiele chętniej identyfikujemy się z tradycją Lwowa, również stolica Ukrainy może ująć swoim różnorodnym, na wskroś atrakcyjnym charakterem. Ławra Peczerska, Sobór Mądrości Bożej, Złota Brama (goszcząca i na łamach naszej, polskiej historii), Chreszczatyk, Monaster Michała Archanioła, Muzeum Czarnobylskie... to z pewnością miejsca zwiedzenia w pierwszej kolejności, ale nie poprzestawaj na nich.

Skorzystaj z faktu, że wymieniając funty, euro lub nawet złotówki na lokalną walutę (hrywny), masz przy sobie spory zastrzyk gotówki i możesz naprawdę zaszaleć. Dlatego wakacje w Kijowie są o wiele tańsze niż w większości innych europejskich stolic - z kilkoma funtami zjesz obiad, napijesz się piwa i kupisz pamiątkę. Możesz korzystać z uroków życia na setki innych sposobów, nie tracąc nadmiernej ilości pieniędzy.

Wilno

Wilno

Chyba żadne inne miasto znajdujące się obecnie poza granicami Polski nie budzi tak dużego sentymentu, może tylko Lwów. Chodzi o Wilno, aktualną stolicę Litwy. Wchodzisz w bramę i dochodzisz do izby, w której tworzył Adam Mickiewicz. Wkraczasz do centrum i nagle orientujesz się, że w kaplicy nad Twoją głową góruje Matka Boska Ostrobramska - ta sama, co w inwokacji "Pana Tadeusza".

Zaglądasz do jednej z nowoczesnych, stylowych kafejek i dogadujesz się z kelnerką po polsku. Wchodzisz do kościołów i muzeów, nieustannie zauważając ślady polskości. Podejdź pod kościół Świętej Anny i zrozum, dlaczego Napoleon chciał zabrać go ze sobą w kieszeni. Rozejrzyj się po zatopionych w refleksyjnym półmroku cerkwiach. Zorganizuj pieszą wycieczkę na Basztę Giedymina. Przekrocz rzekę i wejdź do Republiki Zarzecza. Po prostu spędź czas w mieście, które słynie z historii, zabytków i specyficznego nastroju z polską nutą w tle.

Moskwa

Moskwa

Rosja to jeden z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych krajów na świecie. Sama stolica - Moskwa - dumnie, od setek lat reprezentuje zlepek cech kształtujących tożsamość naszych wschodnich sąsiadów. Choćby z tego powodu warto poświęcić parę dni na zwiedzenie najważniejszych zabytków i atrakcji ponad dziesięciomilionowej aglomeracji.

Plac Czerwony, Galeria Tretiakowska, Kreml, Kołomieńskie, Teatr Bolszoj, Monaster Nowodziewiczy czy nawet osławione Mauzoleum Lenina są symbolami nie tylko na skalę rosyjską, ale światową. Zorganizowanie ciekawej wycieczki w stolicy Moskwy nie wymaga dużych przygotowań i wysokich nakładów finansowych. Bardziej liczy się zapewnienie optymalnego transportu i noclegu w przytulnym obiekcie. A spacery... ciągną się godzinami!

Autor: www.optimalsolicitors.com.

Komentarze

Viacamp
Piękny artykuł, prowadzimy również bloga o obozach młodzieżowcyh, przedstawiamy artykuły ze świata -
https://viacamp.pl/