Nieszablonowy city break w Krakowie? Oto, co warto odkryć w centrum miasta

Centrum KrakowaZwiedzanie Krakowa może być ciekawsze niż ci się wydaje, jeśli tylko dasz się zaskoczyć nietuzinkowym atrakcjom. Wiele z nich kryje się w samym sercu miasta, tuż obok wydeptanych przez turystów ścieżek. Oto kilka nieoczywistych punktów, jakie warto zobaczyć, przyjmując za bazę wypadową hotel w centrum Krakowa.

Ciekawe miejsca w stolicy Małopolski, które nie zyskały wartości historycznej, a wiedza o nich nie rozniosła się jeszcze szerokim echem, być może nie zachwycają tak jak najważniejsze zabytki, ale na pewno fascynują i wprawiają w zadziwienie. Jeśli chcesz skupić się na ich odkrywaniu lub pogodzić to ze zwiedzaniem bardziej oczywistych atrakcji, hotel z widokiem na Wawel będzie dla ciebie najlepszym przystankiem pod względem lokalizacji. Do większości z tych miejsc bez problemu dotrzesz bowiem na piechotę.

Hotel w Krakowie

Krakowski street art

W wielu miastach murale powoli wchodzą do kanonu atrakcji turystycznych, jednak te w Krakowie wciąż nie mogą się równać zabytkom historii. Pomimo to warto dołączyć do niewielkiego grona turystów podążających ich śladem. Najwięcej przykładów sztuki ulicznej znajdziesz na chętnie odwiedzanym Kazimierzu (szukaj tam głównie portretów, m.in. Kazimierza Wielkiego, jego kochanki Estery czy indianina). Wśród arcydzieł krakowskiego street artu króluje jednak to na ulicy Józefińskiej, odmalowane ręką włoskiego artysty Blu.

Schody na Tatrzańskiej

Muralami ozdobione jest także zapomniane i pomijane Zabłocie, z którego już niedaleko do kolorowych schodów na Tatrzańskiej. One również dobrze wpisują się w koncept sztuki ulicznej. Nie dość, że przykuwają uwagę wszystkimi kolorami tęczy, to jeszcze każdy ich stopień przekazuje określone przesłanie, sentencję. Można się zainspirować, poddać refleksji lub po prostu uśmiechnąć. Jedno jest pewne - do hotelu w centrum Krakowa wrócisz dzięki nim w odmienionym nastroju.

Muzeum i Pracownia Witrażu

Muzeum i Pracownia Witrażu to miejsce żywej sztuki. Od ponad stu lat w kameralnej atmosferze warsztatu powstają dzieła z kolorowego szkła, które ozdobiły okna m.in. Bazyliki Mariackiej, Wawelu oraz prywatnych kamienic. Nietrudno się na nie natknąć, przechadzając się ulicami Krakowa. Niech staną się inspiracją do wizyty w muzeum, gdzie można nie tylko zobaczyć kolejne przykłady witraży, ale także podejrzeć cały proces ich tworzenia.

Wawelski czakram

Żadna z tych atrakcji nie rozpala jednak tak bardzo wyobraźni, jak tajemniczy wawelski czakram. To podobno jeden z kamieni, które hinduski bóg Sziwa miał rozrzucić po świecie. Mówi się, że do dzisiaj tkwi w podziemiach XI-wiecznego kościoła św. Gereona. Nie można go zobaczyć, ale, jak twierdzą niektórzy, poczuć na dziedzińcu zamku pod postacią silnego odprężenia i napływu pozytywnej energii. Niezwykła moc czakramu najpewniej nie dociera do hotelu z widokiem na Wawel - Q Hotel Plus Kraków, chociaż i tam można doświadczyć wyjątkowego uczucia relaksu. Wszystko za sprawą wysokiego standardu, dzięki któremu w nowoczesnym pokoju znajdziesz odpoczynek, o jakim zamarzysz po intensywnej eksploracji miasta, a w restauracji z wyszukanym menu nabierzesz energii do dalszego zwiedzania.

Pchli Targ

Jeżeli zamierzasz opuścić hotel w centrum Krakowa przed niedzielą, a jesteś miłośnikiem staroci, koniecznie zmień plany. Tego dnia okolice Hali Targowej gęsto porastają stoiska z różnego rodzaju antykami, bibelotami i innymi perełkami z przeszłości. Tam z pewnością upolujesz nietypową pamiątkę, w dodatku bez dopisku "made in China". Oby okazała się taka jak sam Kraków, który udało ci się odkryć: zaskakująca i nieoczywista.

Komentarze