Niszowe miasta i miasteczka w Polsce

Góry - krajobrazWszyscy doskonale znają magiczne zakątki takich metropolii jak Kraków czy Wrocław.

Jednak mniejsze miasteczka również mają swój niepowtarzalny klimat i można znaleźć w nich prawdziwe perełki.

Poniżej prezentujemy nasze subiektywne zestawienie niszowych miast wartych odwiedzenia.

Szczawnica

Szczawnica co prawda z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, jednak odwiedzają ją nie tylko ci, którzy doceniają jej lecznicze walory, ale także osoby ceniące piękne krajobrazy czy bogatą infrastrukturę. Doznania wzrokowe gwarantuje jej umiejscowienie między łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim. Co więcej panuje tu wyjątkowy mikroklimat poprawiający zdrowie i kondycję górnych dróg oddechowych.

Góry - krajobraz

Reszel

Reszel to miasto wprost stworzone dla miłośników historii. Obowiązkowo na ich liście atrakcji do zwiedzenia muszą się znaleźć: XIV wieczny zamek biskupów warmińskich, a także malownicze gotyckie mosty. Można stąd także wyruszyć do Świętej Lipki.

Chojnice

Kolejnym niewątpliwie atrakcyjnym pod względem historii miejscem na mapie Polski są Chojnice. Poza tym, że znajdują się w niedalekiej odległości Borów Tucholskich, posiadają piękną i zadbaną architekturę. Do ciekawszych zabytków należą kamieniczki na Starym Mieście, dawna neobarokowa siedziba starostwa z 1892 roku oraz neogotycki ratusz wzniesiony w latach 1902-1904, w którym zachowały się oryginalne wnętrza i efektowne witraże. Mury miejskie z Bramą Człuchowską, w której mieści się Muzeum Historyczno-Etnograficzne pamiętają nawet czasy średniowiecza.

Przeworsk

Przeworsk swego czasu należał do rodziny Lubomirskich i to właśnie im zawdzięcza najbardziej znany zabytek - klasycystyczny pałac z parkiem w stylu angielskim, nieopodal którego znajduje się skansen Pastewnik z uroczymi budynkami drewnianymi. W budynkach stajni znajduje się również unikatowa kolekcja historii pożarnictwa. Ponadto w mieście zachowały się secesyjne i eklektyczne kamienice, jak i drewniane domy tkaczy.

Stary Sącz

Czyli jedno z najstarszych miast w Polsce. Obecnie uznawany jest za jeden z najbardziej malowniczych zakątków na południu kraju. Warto rozpocząć zwiedzanie od wizyty na rynku, który wyłożony jest granitowymi okrąglakami przyniesionymi przez Dunajec z Tatr. Niepowtarzalnej atmosfery dodają mu kolorowe, urocze domy z charakterystycznymi dachami. Uliczki odchodzące od rynku pamiętają spacer nie jednego króla.

Złoty Potok

Kolejny niezwykły zakątek jest jedną z najpiękniejszych miejscowości na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Prawdopodobnie powstał już w XII wieku i był własnością kolejno różnych rodów. Obecnie został po nich jedynie pałac znajdujący się w malowniczej scenerii parku z kilkoma stawami i majestatycznymi drzewami - dębami, lipami, modrzewiami. Rezydencja stanowi świetny początek wycieczki doliną Wiercicy, którą dotrzemy do pięknych ostańców skalnych, jak Brama Twardowskiego czy Diabelskie Mosty.

Gniew

Choć sama nazwa miejscowości nie przyciąga warto zdecydować się na wyprawę w tamtejsze okolice. Już z daleka widać sylwetkę największej twierdzy zakonu krzyżackiego po lewej stronie Wisły oraz wysoki gotycki kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja. Co więcej odbywają się tu liczne turnieje rycerskie, podczas których wszyscy cofają się do dawnych czasów. Warto również odwiedzić Stare Miasto ze średniowiecznym układem przestrzennym oraz gotyckim, wciąż funkcjonującym ratuszem.

Sandomierz

Sandomierz to kolejne nieduże, a wyjątkowo urokliwe miasto. Usytuowany nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach kryje w sobie ponad 120 zabytków architektonicznych, m.in. średniowieczny układ urbanistyczny oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych na terenie Polski - kościół św. Jakuba. Nie bez powodu nazywany jest "Polskim Rzymem".

Sandomierz

Supraśl

Znacie Puszczę Knyszyńską? Supraśl to właściwie jej stolica. Leży wśród lasów nad rzeką Supraślą. Od piętnastu lat posiada status uzdrowiska, które pomaga wrócić do zdrowia osobom starszym, rekonwalescentom i dzieciom z chorobami dróg oddechowych. Poza walorami zdrowotnymi może poszczycić się prawosławnym monasterem męskim czy secesyjnym Pałacem Buchholtzów.

Rzeka - krajobraz

Strzelno

Strzelno to miasto na Szlaku Piastowskim, które czeka na miłośników historii oraz sztuki sakralnej. Pierwszy klasztor norbertanek powstał tu pod koniec XII wieku, zaś kilkadziesiąt lat później Strzelno otrzymało prawa miejskie. Ponadto na niewielkim wzgórzu można znaleźć dwa romańskie kościoły oraz nieopodal kościół św. Trójcy. W tym ostatnim znajduje się bezcenny skarb: cztery romańskie kolumn z II połowy XII w. Strzelno to także świetne miejsce do wypadów nad jezioro, gdyż znajduje się na Pojezierzu Gnieźnieńskim.

Jak widać nie tylko Kraków czy Wawel mają coś do zaoferowania, również mniejsze, mniej znane miejscowości posiadają bogatą historię i zaplecze zabytkowe. Dodali byście jeszcze jakieś miejsca do naszego zestawienia?

Autor: www.noclegowo.pl.

Komentarze

Anna
Niszowych interesujących miejsc w Polsce nie brakuje, nasi goście zachwyceni są okolicami Częstochowy, mało znane i ciekawe miejsca, polecamy!
http://folwarkanna.pl/