Norwegia - położenie, mapa, flaga, stolica, waluta, turystyka

NorwegiaZe względu na polską aurę z reguły najbardziej kuszące są dla nas ciepłe kraje - słońce, plaża, błękitna woda. Tymczasem niezwykłe destynacje są prawie na wyciągnięcie ręki. Norwegia choć nie jest od nas tak odległa jak Meksyk, jest krainą jakby spoza naszego świata. Lot ze Szczecina do Bergen zajmie nam 2 godziny, ale w te 120 minut dolecimy do miejsca równie egzotycznego co Maroko, choć w zupełnie innym wydaniu.

Norwegia - ten cudowny skandynawski kraj to nie tylko jedna z ostatnich monarchii na świecie, to również prawdziwe królestwo przyrody.

Flaga Norwegii

Flaga Norwegii

Mapa Norwegii

Mapa Norwegii

Stolica Norwegii

Oslo zostało wybrane Zieloną Europejską Stolicą 2019 i uznawane jest za miasto o największej jakości życia w Europie. Znajdziemy w nim zarówno zieleń, jak i wiele zabytków oraz miejsc rozrywki. Oslo to także fenomenalne muzea, które dzięki wyjątkowym eksponatom oraz nietuzinkowemu sposobowi ekspozycji należą do jednych z najlepszych w Europie. W Muzeum Łodzi Wikingów można obejrzeć autentyczną łódź wikingów oraz bogato zdobione przedmioty, którymi posługiwali się na co dzień. Nowoczesnym i interaktywnym muzeum jest Fram czyli Muzeum Ekspedycji Polarnych. Wchodząc na replikę statku, którym Amundsen wyruszył na Antarktydę można dosłownie zanurzyć się w świat wypraw polarnych. Potem można przenieść się do Muzeum Kon-Tiki, gdzie można podziwiać naturalnej wielkości replikę tratwy, którą Thor Heyerdah pokonał Ocean Spokojny chcąc udowodnić tezę pochodzenia Polinezyjczyków z Ameryki Południowej. Jeśli tematy marynistyczne nie specjalnie kogoś interesują może odwiedzić kilka innych muzeów m.in. Muzeum Narciarstwa czy Muzeum Muncha.

Oslo - stolica Norwegii

Waluta Norwegii

Walutą Norwegii jest Korona Norweska (krone). Oznaczenie waluty NOK. 1 krone dzieli się na 100 øre - øre nie funkcjonuje obecnie już w formie gotówki. 100 koron to około 45zł.

Norweskie miasta

Miasta Norwegii swój urok zawdzięczają nie tylko pięknej norweskiej przyrodzie i malowniczym krajobrazom, ale również ciekawej i charakterystycznej architekturze. Hanzeatyckie miasto Bryggen zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pomimo, że miasto niejednokrotnie płonęło, odbudowywano je w tym samym, charakterystycznym stylu.

Bryggen

Trondheim urzeka turystów kolorowymi, drewnianymi budynkami wzdłuż rzeki Nidelven. Warte zobaczenia są również gotycka katedra oraz most - Gamle Bybro. Organizowane są tu targi i festiwale, a odwiedzający lubią odwiedzać muzyczne muzea - Rockheim i Ringve.

Norwegia nie taka zimna

Jednym z pierwszych skojarzeń z Norwegią jest często zimno, jednak ten stereotyp nie zawsze wytrzymuje starcie z rzeczywistością. Klimat Norwegii jest łagodniejszy niż klimat innych miejsc leżących blisko bieguna ze względu na Prąd Zatokowy, który niesie ciepłe wody z Zatoki Meksykańskiej do Morza Norweskiego. Temperatura średnio nie odbiega od tej panującej w Polsce. Co więcej w lipcu i sierpniu przy podobnych temperaturach, Norwegowie mogą cieszyć się większą ilością słonecznych dni. Temperatura w różnych częściach kraju nie jest taka sama. Wyższe temperatury występują na południowym i zachodnim wybrzeżu, gdzie zimy są nawet delikatnie cieplejsze niż w Polsce. Najcieplej jest w Oslo i terenach na północ od Oslo, gdzie w lecie temperatura może przekroczyć 30 stopni, tam też jednak zima jest wyjątkowo surowa. We Wschodniej i Centralnej Norwegii temperatury zimą spadają nawet poniżej 40°C. Zanim jednak wybierzemy się do Norwegii należy sprawdzić prognozy pogody i w zależności od tego co chcemy robić - pojechać na narty, spacery w górach czy przesiadywać na plaży wybrać odpowiedni region i porę roku. Stałą cechą norweskiej pogody jest jej…zmienność! Dlatego warto sprawdzać prognozy pogody na bieżąco podczas pobytu w tym kraju, zwłaszcza jeżeli wybieramy się w góry.

Misto w Norwegii

Do Norwegii na plażę?

Choć latem temperatury w Norwegii potrafią być wysokie, ten skandynawski kraj nie może stanowić silnej konkurencji dla tropikalnych destynacji jak Dominikana, gdzie temperatura wody sięga 30°C. Niekoniecznie trzeba być jednak morsem, żeby polubić plażowanie w Norwegii. Temperatura wody na południu kraju może sięgać 23°C.

Plaża w Norwegii

Norwegia posiada drugą co do wielkości linię brzegową, a jej plaże są niezwykle różnorodne. W dodatku znacznie mniej zatłoczone i spokojniejsze niż popularne turystyczne kurorty w innych częściach Europy. 3% powierzchni Norwegii stanowią jeziora, znajdziemy tam również plaże miejskie. Norwegia oprócz wypoczynku nad wodą ma nam do zaoferowania całą gamę niezwykłych zjawisk pogodowych.

Noc polarna

Noc polarna w Norwegii może trwać nawet pół roku i o ile dla mieszkańców tak długa ciemność raczej nie jest niczym przyjemnym, o tyle dla turystów noc, po której nie następuje brzask może być ciekawym przeżyciem. Nie radzimy jednak zostawać w takich warunkach na długo, bo dla naszych nieprzystosowanych organizmów taka aura może nie być sprzyjająca. Na szczęście zarówno dzień jak i noc polarna występują tylko w pewnych częściach kraju, za kołem podbiegunowym, więc jeśli na dłuższą metę te specyficzne warunki atmosferyczne nie przypadną nam do gustu, możemy zmienić miejsce i poznawać inne norweskie atrakcje. Warto jednak zauważyć, że noc polarna nie jest nocą w polskim wydaniu, która trwa wyjątkowo długo.

Noc polarna

Księżyc i gwiazdy oświetlają teren, a na czystym niebie można obserwować wiele pięknych kolorów, co bardziej niż noc, którą znamy przypomina wschody i zachody słońca. Podczas kilku pierwszych i ostatnich tygodni nocy polarnej przez parę godzin w ciągu doby słońce znajduje się na takiej wysokości, że jego promienie odbijają się od warstw atmosfery i docierają na powierzchnię. Przebieg i długość nocy polarnej są różne w różnych częściach Norwegii.

Dzień polarny

Niesamowita złota poświata towarzyszy zjawisku dnia polarnego. Podobnie jak nocy polarnej możemy doświadczyć go w Północnej Norwegii. Zmiany warunków słonecznych czynią z nieba istny teatr świateł. Miasta, w których można doświadczyć białych nocy przygotowują liczne atrakcje dla odwiedzających. W Tromsø organizowany jest Maraton Białych Nocy. Maratonowi biegowemu towarzyszy cała gama wydarzeń towarzyszących, w których może wziąć udział cała rodzina. W tym samym mieście możemy podczas pełnych słońca nocy grać w golfa i cieszyć się najdalej wysuniętym na północ polem golfowym na świecie z 18 dołkami. Svalbard z kolei oferuje turystom podczas białych nocy atrakcje takie jak rejsy statkiem, śnieżne skutery, wycieczki, zwiedzanie lodowych jaskiń czy kopalni.

Zorza polarna

Zorza polarna

Niebo nad Norwegią Północną szykuje nam jeszcze więcej niespodzianek, jest to jedno z najlepszych miejsc do obserwowania zjawiska zorzy polarnej. Zorzę polarną trudno przewidzieć z dużym wyprzedzeniem, jednak jeżeli zależy nam na obejrzeniu nieba udrapowanego w niecodzienne barwy warto odwiedzić wysunięte na północ miasto Svalbard pomiędzy listopadem a lutym. Nie mamy gwarancji, że będziemy mieć na tyle szczęścia, żeby aurora pojawiła się w naszej obecności. Niemniej, jeśli zorza okaże się zbyt kapryśna, aby się nam ukazać, w podobnym czasie występuje na tym terenie noc polarna.

Svalbard to miejsce niezwykłe, pełne dzikiej przyrody, spokojne i z niskim zagęszczeniem ludności. Choć miasto oferuje turystom wiele atrakcji, nie każdemu przypadnie do gustu. Na Svalbardzie żyje 2500 niedźwiedzi - to mniej więcej tyle, ilu jest mieszkańców archipelagu. Te imponujące zwierzęta to prawdziwi królowie tego miejsca i stanowią realne niebezpieczeństwo. Na miejscu możemy wypożyczyć broń, jeśli udowodnimy, że potrafimy się nią posługiwać. Jeśli te niedogodności nam nie straszne, archipelag swym pięknym je nam zrekompensuje. 60% wyspy jest pokryte lodowcami, można zobaczyć tam wizytówkę Norwegii - przepiękne fiordy.

Fiord norweski

Norwegia to różnorodny kraj, który ma wiele do zaoferowania dla swoich mieszkańców, ale też dla turystów. To może z naszej perspektywy nieoczywisty kierunek, ale z całą pewnością wart polecenia.


Komentarze