Pamiątki z Włoch, które warto ze sobą przywieźć

Pamiątki z WłochSłoneczna Italia już od wielu sezonów kusi turystów swoim pięknem. Wakacje za granicą to nie tylko wypoczynek i wspomnienia, ale również pamiątki, które pozwalają zachwycać się danym miejscem zdecydowanie dłużej. W walizkach osób wracających z Włoch obowiązkowo powinno znaleźć się kilka najbardziej charakterystycznych dla tego regionu elementów.

Pamiątki z kategorii foodie

Kulinarne pamiątki umożliwiają zatrzymanie przy sobie ulubionych smaków i częściowe odtworzenie atmosfery panującej w odwiedzonym kraju. Włochy słyną z wielu pysznych i aromatycznych produktów, dlatego warto zabrać ze sobą kilka z nich i delektować się nimi od czasu do czasu. Co należy obowiązkowo uwzględnić na liście pamiątek foodie?

1. Kawę

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że kawa pochodząca z kraju ze stolicą w Rzymie jest najlepsza. Co ciekawe, w tym regionie nie rosną drzewa kawowca, zatem mogłoby się wydawać, że popularność tego specjału jest nieco przesadzona. Nic bardziej mylnego! Sekret tkwi w prawdziwych włoskich palarniach kawy, w których jej ziarenka zyskują charakterystyczny aromat. Perfekcyjnie wypalona kawa niejako traci swój naturalny smak, a jego miejsce zajmują czekoladowo-orzechowe nuty. Z Włoch warto zatem przywieźć m.in. Lavazzę, Illy czy Segafredo, a do zestawu dobrać kawiarkę i filiżankę do espresso (są dostępne niemalże w każdym sklepiku!).

2. Sery

Chociaż pysznych włoskich serów można skosztować w kraju nad Wisłą (np. kupując je w miejscach takich jak sklep Estella), będąc we Włoszech, nie sposób nie przywieźć ze sobą chociaż niewielkiego kawałka tego specjału. Wśród najlepszych odmian można wyróżnić twardą (w tej kategorii warty uwagi jest przede wszystkim parmezan i pecorino) oraz miękką (obowiązkowo należy posmakować sera gorgonzolla i mascarpone).

3. Oliwę z oliwek

Nigdzie nie ma większego wyboru pysznych oliw niż we Włoszech. W tym państwie można wybierać spośród wielu wariantów smakowych, a ich koneserzy z pewnością zachwycą się tymi z pierwszego tłoczenia, czyli extra vergine. Przed zakupem oliwy warto dokładnie przeczytać jej etykietę. Smakołyki lokalne i regionalne będą najczęściej oznakowane certyfikatami takimi jak: PGI, oznaczającym produkty, które niemalże w całości powstały na danym terenie lub DOP - wyprodukowanymi na wyznaczonym obszarze w całości.

Pamiątki rękodzielnicze

Gadżety tego typu mogą pięknie ozdobić wnętrze domu. Dodatkowo, zawsze będą przypominać o wakacjach i odwiedzonych miejscach. Należy jednak zaznaczyć, że wybierając pamiątki tego rodzaju, trzeba zwrócić uwagę na to, czy zostały one wyprodukowane przez lokalnych artystów – w przeciwnym razie nie będą miały większej wartości.

1. Szkło weneckie

Wracając ze słonecznej Italii, warto uwzględnić w bagażu odrobinę miejsca na wyroby ze szkła weneckiego. Z tego materiału powstają nie tylko zdobne figurki, ale również efektowna biżuteria. Szkło weneckie jest także surowcem, z którego wyrabia się karafki, żyrandole, pucharki, a nawet dekoracyjne ramy luster. Należy jednak podkreślić, że jest ono dosyć drogie i trudne w transporcie, dlatego warto dobrze przemyśleć kupno pamiątki w postaci tradycyjnego włoskiego szkła.

2. Karnawałowa maska

Jednymi z najpopularniejszych pamiątek są karnawałowe maski. Turyści mogą we Włoszech wybierać spośród mnóstwa wariantów kolorystycznych i kształtów. Taki gadżet będzie doskonałą ozdobą wnętrz, a także… ciekawym elementem stroju!

3. Ceramika

Niezwykle długa tradycja wytwarzania ceramiki we Włoszech w dużej mierze zaważyła na jej popularności. Związanych jest z nią bowiem wiele legend i historii, a na terenie Italii funkcjonuje wiele zakładów zajmujących się jej wyrobem. Jest to zatem obowiązkowy punkt na liście wszystkich miłośników wysmakowanych wnętrz lub osób kochających sztukę.

Komentarze