Państwa

Słowacja - położenie, mapa, flaga, stolica, waluta, turystyka

Słowacja - BratysławaSłowacja to śródlądowe państwo, położone w środkowej części Europy. Dawniej wchodziła w skład Czechosłowacji, od roku 1993 jest samodzielnym krajem. To państwo unitarne o ustroju republikańskim. Graniczy z Polską, Czechami, Ukrainą, Węgrami oraz Austrią. Słowacja należy do Unii Europejskiej od 2004 roku. Liczy ponad 5 milionów mieszkańców.

Więcej…

 

Islandia - położenie, mapa, flaga, stolica, waluta, klimat, turystyka

Islandia - ReykavikIslandia to kraj wyspiarski na Oceanie Atlantyckim, należy do grupy państw nordyckich. Na jej fladze znajduje się słynny krzyż skandynawski, pojawiający się na flagach innych krajów północnych. W przypadku Islandii jest to czerwony krzyż z białym obramowaniem na niebieskim tle. Jej stolicą jest Reykjavik. Islandia jest krajem demokratycznym, a na jej czele stoi prezydent. W Islandii mieszka około 332 tysiące osób.

Więcej…

   

Niemcy - położenie, mapa, flaga, stolica, landy, turystyka

NiemcyNiemcy to kraj położony w środkowo-zachodniej części Europy, graniczy z Polską, Czechami, Austrią, Szwajcarią, Francją, Belgią, Danią, Holandią oraz Księstwem Luksemburg. Ma dostęp do Morza Bałtyckiego oraz Morza Północnego. Niemcy to kraj federacyjny, składa się z 16 landów, z których każdy ma swoją stolicę. Największym miastem i jednocześnie stolicą całych Niemiec jest Berlin. Niemcy są członkiem Unii Europejskiej i jednocześnie krajem wspólnoty o największej liczbie ludności, gdyż zamieszkuje go blisko 80 milionów osób.

Więcej…

 

Turcja - położenie, mapa, flaga, stolica, religia

TurcjaTurcja - położenie, mapa, flaga, stolica, religia

Co warto wiedzieć o Turcji przed wizytą w tym kraju? Oto garść informacji dla tych, którzy najbliższe wakacje postanowią spędzić na terenie tak pięknego kraju, jakim jest Turcja.

Więcej…

   

Węgry - położenie, mapa, flaga, stolica, waluta, turystyka

Węgry - Budapeszt panoramaWęgry są krajem śródlądowym w Europie Środkowej. Nie mają dostępu do morza, jednak z pewnością są krajem interesującym, zarówno ze względu na historię, jak i mnogość zabytków, atrakcji, jak również piękne krajobrazy, które jak magnes przyciągają turystów z bliska i daleka. Węgry są republiką parlamentarną ze stolica w Budapeszcie. Kraj zamieszkuje około 10 milionów osób.

Więcej…

 

Cypr - mapa, flaga, stolica, waluta, turystyka

Cypr - panoramaCypr - raj na wyspie Afrodyty. Cypr, czyli Republika Cypryjska, to państwo wyspiarskie na Morzu Śródziemnym. Leży w pobliżu wybrzeży Turcji, Libanu oraz Syrii. Należy do Unii Europejskiej. Stolicą Cypru jest Nikozja. Kraj ten zamieszkuje blisko milion osób. Z Cyprem wiąże się wiele ciekawych legend, w tym legenda o Afrodycie oraz tajemniczym stworzeniu, które podobno zamieszkuje wody wschodniego wybrzeża.

Więcej…