Podróż do Pragi

PragaPraga, jedno z najbardziej magicznych miejsc na świecie, sprawia, że można poczuć się jak w bajce – jest pełna zamków, królów, brukowanych ulic, zegarów z kukułką, dorożek i wielu innych cudów. Disneyland nie jest tu konkurencją, bo Praga jest prawdziwa. To miasto z bogatą historią, kulturą i sztuką: jedno z tych miejsc na świecie, które trzeba zobaczyć.

Praga (po czesku Praha) to stolica i centrum komercyjne Republiki Czeskiej, a wcześniej Czechosłowacji. Bez Słowaków Czechosłowacja przeszła pewien kryzys tożsamości, próbując znaleźć dla siebie odpowiednią nazwę. Rozważano nawet nazwę Czechobohemia, jednak pomysł upadł z obawy przed rozbudzeniem roszczeń niepodległościowych Bohemii (łacińska nazwa geograficznej krainy czeskiej). W ten sposób poprzestano na prostej nazwie "Czechy". Nazwa wygląda, jakby czegoś jej brakowało, więc dodano do niej człon "Republika", żeby nadać jej odpowiedniejsze brzmienie - Republika Czeska.

Dostęp do Pragi jest bardzo łatwy z każdego miejsca w Europie. Praga ma wspaniałe nowe lotnisko obsługiwane przez sztandarowego przewoźnika, linie lotnicze CSA. Do tego prawie każdy niskobudżetowy przewoźnik pasażerski w Europie lata do Pragi, a PLL Lot lata 4 razy dziennie z Warszawy co oznacza, że można tu łatwo dotrzeć, aby miło spędzić krótki dwudniowy urlop. Połączenia kolejowe również są szybkie i wygodne. Warto wypróbować doskonały pociąg JetRail z Wiednia do Pragi, czterogodzinną podróż w niesamowitym, aerodynamicznym ekspresie z wystrojem wnętrza przypominającym samolot.

Republika Czeska jest bardzo liberalna i przyjazna pod względem przyznawania wiz osobom z państw spoza Unii Europejskiej, przez co jest atrakcyjnym punktem startu dla osób potrzebujących wizy, aby po raz pierwszy odwiedzić Unię. Praga przyjmuje przeważnie turystów przyjeżdżających w krótkie odwiedziny, którzy spędzają tu kilka dni w ramach niskobudżetowych wyjazdów. Dlatego miasto jest pełne i zatłoczone w każdy weekend. Ulice wypełnione tłumami tętnią życiem, radością i aktywnością. To zdecydowanie miasto, które nigdy nie śpi. Wielu Niemcom z obszarów przygranicznych na północy odpowiada ten alternatywny styl życia. W Pradze znajduje się również wiele świetnych hoteli 5-gwiazdkowych dla zamożniejszych turystów spędzających tu bardziej wystawne wakacje. Innymi słowy Praga ma coś dla każdego.

Bystrzy, konserwatywni Czesi nie dali się nabrać na euro i zachowali swoją krajową walutę - koronę czeską (CZK). Dzięki tej decyzji ceny są stabilne, a dla obcokrajowców Praga jest niedrogim miejscem, zwłaszcza biorąc pod uwagę zakwaterowanie i wyżywienie. Wymiana obcej waluty na CZK jest łatwa, jednak istnieje bardzo wiele nieuczciwych kantorów, które potrafią wypłacić klientom nawet 50% mniej pieniędzy, niż im się należy, a wszystko to jest legalne - dlatego należy uważać. Przed wymianą pieniędzy poza bankiem powiedz pracownikowi kantoru, ile pieniędzy chcesz wymienić i ile koron oczekujesz w zamian. Poproś go o równą kwotę np. 10 lub 100 euro, aby można było łatwo porównać, czy kwota się zgadza. Jeśli za 100 euro powinno się otrzymać 2400 CZK, a pracownik powie, że dostaniesz tylko 1500 CZK, po prostu wyjdź. (Dobrym pomysłem jest tu również pokazanie na odchodne środkowego palca).

Zapomnij o nieistniejącym czarnym rynku wymiany walut. Wielu nagabywaczy na ulicy zaproponuje wymianę dolarów lub euro po kursie czarnorynkowym, który jest jednak dużo wyższy niż oficjalny. TAKI KURS NIE ISTNIEJE. Uważaj! To zwykłe oszustwo i przy wymianie pieniędzy u takich osób (z których większość nie jest Czechami) dostaniesz nieważne korony czechosłowackie, a nawet pieniądze z innego kraju. Częstą praktyką jest sprzedawanie starych bułgarskich lew o nominale 2000 zamiast banknotów o nominale 2000 koron, gdyż banknoty bułgarskie mają taką samą wielkość i wyglądają podobnie do banknotów CZK o tym nominale. W Pradze trzeba zachować ostrożność. Praga to mekka dla turystów, a w takich miejscach zawsze jest się narażonym na działania oszustów.

Miejscowe taksówki są w większości przypadków uczciwe, jednak i tam znajdzie się kilku oszustów. Zawsze najlepiej wezwać Ubera lub zadzwonić na radio taxi. Korzystanie z taksówek czekających przy dworcach kolejowych, miejscach często odwiedzanych przez turystów lub na lotniskach może być ryzykowne, gdyż są to na ogół taksówki naliczające bardzo wysokie opłaty za kurs. Jeśli masz wrażenie, że taksówkarz żąda zbyt wysokiej kwoty, odmów zapłaty i grzecznie poproś taksówkarza, żeby wezwał policję, jeśli nadal chce otrzymać taką kwotę. W większości przypadków wyrzuci Cię z taksówki, więc kurs będzie za darmo! To dobry sposób na przemieszczanie się po Pradze za darmo. :)

Przed przyjazdem do Pragi warto znaleźć znakomitą prezentację tego miasta w serwisie YouTube - przygotował ją mieszkaniec Pragi, który stworzył całą serię pod tytułem "The Prague Guide". To świetny materiał wprowadzający, który koniecznie trzeba obejrzeć przed przyjazdem. Dzięki temu doświadczysz Pragi przed przyjazdem i będziesz wiedzieć, co zobaczyć i co robić podczas pobytu.

Najbardziej imponujący jest praski zamek położony na wzgórzu w centrum miasta za słynnym Mostem Karola. Po zakończeniu przygody z komunizmem w 1989 r. obcokrajowcy zaczęli napływać do Pragi, najpierw jako turyści, a potem jako stali mieszkańcy. Powstał nowy termin, gdyż do miasta wprowadziło się bardzo dużo Amerykanów. Ten termin to Yappies i oznacza on "Młodych Amerykanów w Pradze". Można nawet spotkać wielu Amerykanów mówiących po angielsku, którzy pracują w różnych miejscach w mieście chętnie odwiedzanych przez turystów. To prawdziwie międzynarodowe miasto.

Statystycznie Czesi spożywają najwięcej piwa na osobę na świecie. Widać to szczególnie po Czechach w średnim wieku z zaokrąglonymi, piwnymi brzuchami. Trudno znaleźć chudych Czechów. Czeskie piwa są znane na całym świecie, a najlepsze piwa (z regionu pilzneńskiego) można znaleźć wszędzie w Pradze. Piwo jest tak łatwo dostępne i jest go tak dużo, że drożej jest zamówić wodę mineralną niż piwo. Najwyższe spożycie piwa w tym mieście zdaje się wyjaśniać, dlaczego ulice są wypełnione uśmiechniętymi i zadowolonymi ludźmi przez cały dzień i całą noc.

Podczas pobytu w Pradze zapomnij o hamburgerach z McDonalda. Kuchnia czeska, nawet jedzenie kupowane na ulicy, zawładnie Twoimi kubkami smakowymi. Jest tyle różnych przekąsek - od kiełbasek przez ciastka po grillowane jedzenie sprzedawane na ulicznych stoiskach. A restauracje oferują niesamowite unikalne czeskie potrawy. Najlepiej wsiąść do metra lub do tramwaju i odjechać kilka przystanków od centrum, żeby usiąść w restauracjach, w których jedzą i piją Czesi, aby doświadczyć bardziej autentycznej Pragi i zapłacić naprawdę niewiele. Jeśli znajdziesz odpowiednie miejsca, za mniej niż 10 euro z łatwością najesz się do syta.

Święta to doskonały czas na pobyt w Pradze - szczególnie w okresie bożonarodzeniowym, kiedy to prawie na każdym placu w mieście odbywają się kiermasze świąteczne. Bogato udekorowane, ze świąteczną muzyką i przepysznymi czeskimi szynkami pieczonymi na otwartym ogniu, nastroją Cię świątecznie w jednej chwili. Czesi kochają święta, nie tylko Boże Narodzenie, więc okres świąteczny to zawsze doskonały czas na wizytę.

Praga jest bezpieczna! Przestępczość jest na bardzo niskim poziomie, mimo że od czasu do czasu w tłumie mogą czyhać kieszonkowcy. Czesi są przyjaźni i otwarci! Możesz śmiało wdać się rozmowę z miejscowymi mieszkańcami. To bardzo mili ludzie, którzy zawsze chętnie pomagają turystom. Zadaj Czechowi proste pytanie - jak znaleźć pewne miejsce - a możesz zyskać przyjaciela na cały dzień.

Z Pragi w ciągu godziny można dojechać do wielu ciekawych miejsc w Czechach. Bardzo łatwo można wypożyczyć samochód na całodzienną wycieczkę poza Pragę. Podczas pobytu w centrum nie warto wypożyczać samochodu, gdyż parkowanie jest bardzo drogie, a poza tym trudno znaleźć miejsce do parkowania. Również miejsca parkingowe przy wielu ulicach w obszarach mieszkalnych są zarezerwowane wyłącznie dla mieszkańców. Warto więc korzystać z komunikacji miejskiej - autobusów, tramwajów i bardzo szybkiego metra. W Pradze obowiązują bilety czasowe na komunikację miejską. Niektóre są ważne przez 15 minut, inne przez 30 minut, a jeszcze inne przez godzinę. Jako turysta możesz mieć trudności z oszacowaniem, jak długo zajmie przejazd, więc dla własnego spokoju warto kupić bilet 24-godzinny. Bilety są regularnie sprawdzane przez kontrolerów, więc nie myśl, że można korzystać z komunikacji miejskiej za darmo.

Koniecznie trzeba zobaczyć Karlowe Wary, znajdujące się kilka godzin drogi od Pragi. To uzdrowisko, w którym miejscowi zażywają bardzo zdrowych kąpieli mineralnych. Wart odwiedzenia jest również kraj (region) pilzneński słynący z produkcji piwa. Z Pragi można dojechać w tak wiele miejsc, że podczas tygodniowych wakacji może Ci się udać odwiedzić tylko niektóre z niesamowitych regionów w Czechach.

Zakupy w Pradze nie są korzystne, gdyż kraj ten należy do UE, więc większość artykułów - od ubrań, poprzez elektronikę po wyroby rzemieślnicze - jest dostępna w europejskich cenach. Jest jednak kilka wyjątków. Jednym z nich są porcelanowe talerze i kryształowe szklanki. Bohemia zawsze była słynnym producentem takich artykułów kolekcjonerskich. Nadal istnieje wiele fabryk wytwarzających takie produkty, a sklepy w Pradze oferują świetny stosunek jakości do ceny. Zawsze staraj się znaleźć sklepy fabryczne sprzedające towary jednej marki z własnej fabryki.

Udanego pobytu w Pradze! Odwiedź ją koniecznie. Nigdy się nie rozczarujesz i zawsze będziesz mieć ochotę, żeby tu powrócić.

Autor: www.tavex.pl.

Komentarze