Północna Anglia - co warto zwiedzić?

Północna Anglia - YorkMyśląc o podróży do Wielkiej Brytanii, skupiamy się głównie na Londynie. To duży błąd, bo północ kraju ma nam do zaoferowania całą masę atrakcji. Z pewnością jednym z najpiękniejszych i zarazem najstarszych miejsc w Anglii jest York.

Miasteczko to ma swój niepowtarzalny klimat - wąskie uliczki z zabudowaniami datowanymi na początek XIII wieku. Niepodważalnie jego największą atrakcję stanowi mający około 700 lat, nawiedzony dom, który można zwiedzić, po uprzednim zarezerwowaniu biletów przez Internet.

Drugim nieodzownym elementem wycieczki do Yorku jest katedra, wzniesiona na miejscu dawnych koszar Rzymskich. Pozostałości po Rzymianach znajdziemy niemal w całej północy Anglii. Godne odnotowania są mury obronne w Chester, obecnie odrestaurowane i nadające się na wspaniały spacer, podczas, którego można zobaczyć miasto z pewnej wysokości. Dalszymi atrakcjami obdarza Liverpool - słynne miasto Beatlesów, gdzie najlepiej wypić piwo w ulubionym barze Johna Lennona, a przy okazji zobaczyć makietę Titanica znajdującą się w Muzeum w Albert Docks. Przy okazji można wpaść także do Leeds, żeby zobaczyć Kirkgate Market - przepiękne hale targowe, a potem udać się do Manchesterskiego Muzeum Nauki i Przemysłu.

Czym podróżować? Najlepszym środkiem lokomocji pozostaje pociąg - angielskie koleje są naprawdę wygodne, szybkie i punktualne, niestety nie należą do najtańszych. Mimo wszystko warto się pokusić o zobaczenie tajemniczej północy z jej ogromnymi starymi miastami i nieprzewidywalną pogodą.

Niektóre kraje są szczególnie prześladowane przez stereotypy z dawnych lat, które zazwyczaj nie odnajdują potwierdzenia w czasach obecnych. Jednym z takich krajów jest Wielka Brytania. Kuchnia brytyjska często jest określana, jako pozbawioną konkretnego, wyrazistego smaku. Stereotyp ten został ustanowiony z powodu kryzysu w czasie obu wojen światowych, zaś potrawy angielskie tak naprawdę są bardzo powszechne i często jadane w innych krajach. Jednym z typowych dań kuchni angielskiej są ryba z frytkami i pudding, czyli przygotowany z mięsa, tłuszczu, ryb, ryżu, jaj, mleka i mąki deser, najczęściej o konsystencji budyniu stałego lub kremowego. Innym bardzo charakterystycznym dla Wielkiej Brytanii daniem jest tradycyjna pieczeń, nazywana zazwyczaj Sunday roast. Szczególnie często przyrządzane potrawy bazują na pieczonym mięsie wołowym lub jagnięcinie. English breakfast to tradycyjny posiłek, mający swe początki już wiele dziesiątek lat temu. Posiłek ten cechują wartości odżywcze i kaloryczne, mającymi zapewnić energię potrzebną do pracy przez cały dzień.

Komentarze