Skarby Meksyku

Meksyk - twierdza Majów, plażaNikt już nie pamięta, gdzie podziało się złoto Azteków, ale Meksyk wciąż kryje wiele wspaniałych skarbów. Ten kraj zamieszkiwany przez 127 milionów mieszkańców co roku przyjmuje 11,5 milionów międzynarodowych turystów, a w większości regionów świata znajdziemy co najmniej jeden flagowy produkt meksykański na półce w sklepie.

Poznaj 5 najcenniejszych, współczesnych skarbów Meksyku

1. Niebiańskie Plaże

Większość z nas kojarzy przebój "Acapulco" śpiewany przez Ricchi E Poveri i dzięki temu zna co najmniej jeden meksykański kurort. Wspaniałe plaże znajdują się w każdym regionie, ale najsłynniejsze są te, które znajdziemy na półwyspie Jukatan. Okolice Cancun, Acapulco czy Playa del Carmen to miejsca oblegane przez spragnionych słońca przyjezdnych przez 365 dni w roku. Niestety z powodu ogromnej popularności niektóre z tych plaż straciły już dawno swój "niebiański urok". Pozostały rzędy nowoczesnych hoteli z ogrodzonymi leżakami i stoiska z pamiątkami.

Ale, ale…

To tylko mały fragment wybrzeża tego ogromnego kraju, otoczonego przecież przez dwa oceany. Miejsca takie jak Holbox, Puerto Escondido czy Maya Chan wciąż zachwycają dziewiczą przyrodą, pięknym piaskiem i spokojną atmosferą leniwych, nadmorskich miejscowości. Wybierając się do Meksyku, zejdź z głównego szlaku, a na pewno zakochasz się w lokalnych plażach od pierwszego wejrzenia.

Laguna

2. Kuchnia

Wyjątkowa kuchnia to chyba najbardziej charakterystyczny atrybut Meksyku. Ostre papryczki chilli, tortille, burrito, chilli con carne czy dojrzałe awokado w lokalnym wydaniu są bezkonkurencyjne. Każde danie ma złożoną kompozycję, gdzie ostry, kwaśny i słony smak przenikają się subtelnie. Poziom ostrości potrawy w meksykańskich restauracjach możemy na życzenie dobrać według gustu, więc osobom, które nie akceptują chilli, kuchnia meksykańska również będzie miała wiele do zaoferowania.

Meksykańskie potrawy

Oprócz słynnych tacos czy quesadillas w menu znajdziemy tak niesamowite potrawy jak mole poblano (kurczak w ostrym sosie z czekoladą), tamales (faszerowane liście kukurydzy) czy świeżo wyciskany sok z kaktusa.

W Europie niestety rzadko gdzie znajdziemy prawdziwą meksykańską restaurację (głównie z powodu trudno dostępnych, drogich składników), ale zamiast tego możemy przygotować coś sami w domu według dobrej instrukcji.

Oryginalne, sprawdzone przepisy na pyszne dania kuchni meksykańskiej można znaleźć np. na blogu "Ale Meksyk".

3. Sjesta: W najlepszym hamaku na świecie

Mądrością narodową Meksykanów jest to, że potrafią odpoczywać i znaleźć dobry balans między pracą, zabawą i relaksem. Atrybutem tej sjesty jest oczywiście meksykański hamak - który w tym kraju jest uznawany za jeden z najważniejszych mebli w domu.

Relaks w hamaku

Stolicą hamaków jest Jukatan, a najlepsze z nich są wyplatane w okolicach miasta Merida. Hamaki meksykańskie są uważane za najwygodniejsze na świecie, dzięki specjalnej technice diamentowego splotu setek cienkich, mocnych sznurków. Historycznie były one robione z sizalu, ale dzisiaj zastąpiono go bawełną oraz nylonem. Hamaki meksykańskie robione przez Majów są tkane ręcznie na krośnie, a ich rozmiar zależy od wagi i ilości równolegle plecionych sznurków.

Jest kilka hipotez mówiących o miejscu pochodzenia hamaka, ale najczęściej wskazują one właśnie rejon Karaibów.

"W Polsce moda na hamaki przeżywa renesans. Kiedyś znaliśmy tylko proste hamaki materiałowe z drążkami, nie było możliwości kupienia ciekawszych, oryginalnych modeli z Ameryki Południowej. Dzisiaj rękodzieło z Meksyku i innych krajów regionu jest dostępne i u nas, można wybierać wśród setek modeli i kolorów, choć klienci jeszcze nie wiedzą, jak wybrać dobry hamak. Często kupują dwa, trzy razy, zanim trafią na dobry produkt" mówi Wojciech Caban z firmy Hamaki Cabana.

4. Fiesta: Tequila i Mariachi

Gdy już zjemy wspaniałe dania meksykańskie i odpoczniemy w hamaku, przyjdzie czas na zabawę. To nie mit, że Meksykanie obficie podlewają posiłki (szczególnie kolacje) tequilą. Tak jest naprawdę, a co więcej - rozmiar kieliszków jest nadzwyczaj duży, jak na przeciętny wzrost mieszkańca tego kraju.

Uroczystym posiłkom i imprezom rodzinnym w bogatszych domach często towarzyszy występ Mariachi, a pozostali zazwyczaj bawią się w barach i kawiarniach, gdzie również nigdy nie brakuje muzyki. Współcześnie na ulicach (i w samochodach, autobusach czy wszelkich innych środkach transportu) króluje reggaeton, i to od samego rana. Meksykanie muzykę i fiestę mają we krwi, co można zauważyć po ich poczuciu humoru i pozytywnym nastawieniu do życia. Wielkie ogólnokrajowe imprezy są organizowane między innymi z okazji Dnia Niepodległości, Dnia Wszystkich Świętych oraz Karnawału.

5. Przyroda

Topografia Meksyku zaskakuje: oceany, wyspy, wulkany, pustynie i gęste tropikalne lasy. Powierzchnia kraju to niecałe 2 mln metrów kwadratowych. Znajdziemy tam niemal wszystkie rodzaje roślinności i stref klimatycznych (od kaktusów po ośnieżone górskie szczyty). Za trzy najwspanialsze cuda natury w Meksyku uważa się jaskinie Cenotes na Jukatanie, Kanion Sumidero i wulkan Pico de Orizaba.

Podróżując po regionie, napotkamy widoki pasących się bawołów na wyżynach Chiapas, cudowną rafę koralową przy wyspie Cozumel, wysuszony księżycowy krajobraz w Kalifornii i wspaniałe pasma górskie. Przyrody Meksyku nie da się poznać podczas jednych wakacji.

Jaszczurka

Kto raz zachwyci się różnorodnością tego regionu, podrzemie w najwygodniejszym hamaku, skosztuje prawdziwych tacos i wypije tequile z miejscowymi - będzie chciał wracać do Meksyku jak najczęściej.

Autor: www.hamakicabana.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze