Szkocja - Skye, Wyspy Zachodnie, fiordy

Malownicza Szkocja to kuszący cel turystycznych wypraw. Ci, którym marzą się wycieczki po najpiękniejszych zakątkach tego kraju, koniecznie powinni odwiedzić Skye i Wyspy Zachodnie. Dlaczego ten obszar jest tak atrakcyjny? Co można zobaczyć w czasie wycieczki po jego terenie?

Skye i Wyspy Zachodnie stanowią jeden z najbardziej malowniczych zakątków, jakim może się pochwalić Szkocja. Ten wyjątkowy archipelag to szereg wysp o zróżnicowanej wielkości, które swym urokiem przyciągają turystów z całego świata.

Wycieczki po tym terenie można zaplanować bez większego problemu, gdyż rosnące zainteresowanie wypoczynkiem w tej części Szkocji przekłada się na coraz lepsze zagospodarowanie. Na wyspę Skye oraz na Wyspy Zachodnie można się zatem dostać bez większych problemów, a to za sprawą coraz lepiej rozwiniętej sieci połączeń promowych. Czy warto skorzystać z możliwości odbycia takiej podróży?

Ci turyści, którzy zdecydują się odwiedzić wyspę Skye, z pewnością nie będą żałować. To wyspa, która sławę zawdzięcza przede wszystkim wspaniałej scenerii. Skaliste wzgórza oraz górzyste terany sprawiają, że wyspa ta jest idealnym miejscem wypoczynku dla aktywnych turystów. Piesze wycieczki po jej terenie to wspaniała przygoda, w trakcie której można poznać świat dobrze znany ze szkockich baśni oraz legend. Piękne widoki to wielka zaleta tej wyspy, jednak i inne atrakcje na jej terenie zasługują na uwagę. Bardzo ciekawym obiektem jest tutejsze Muzeum Wyspy Skye, w którym można zapoznać się z warunkami życia na wyspie w dawnych czasach oraz z historią jej mieszkańców. Na miłośników historycznych budowli też czeka na tej wyspie wspaniała atrakcja. Jest nią zamek Dunvegan, który od ponad 800 lat jest najwspanialszą ozdoba wyspy.

Pięknymi krajobrazami oraz licznymi atrakcjami mogą się również pochwalić Wyspy Zachodnie. I one są atrakcyjne dla przyrodników oraz dla tych, którzy lubią czas spędzać aktywnie. Na wyspach tych nie brak i ciekawych pamiątek z dawnych czasów. Największa atrakcja czeka na wyspie Lewis, na której zachowały się prehistoryczne obiekty. Liczą sobie one około 4 tysięcy lat, a swą niezwykłą formą oraz tajemniczością skutecznie przyciągają turystów z całej Europy.

Fiordy są jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii, ale również Szkocji. To one przyciągają miłośników pięknych, a jednocześnie surowych krajobrazów. Te długie, otoczone stromymi zboczami gór zatoki morskie wcinają się w głąb lądu, co daje niesamowity efekt.

Na ich stromych zboczach dość skromnie rozwinęło się osadnictwo oraz przemysł, dzięki czemu do dziś tereny te mają wyjątkową wartość pod względem krajobrazowym.

Fiordy znane są za to bardziej z tradycyjnych portów rybackich. Ich powstanie związane jest z działalnością lodowców, które w taki oryginalny sposób ukształtowały wybrzeże.

To właśnie z tych niezwykłych fiordów znana jest przede wszystkim Norwegia na całym świecie i to one w dużym stopniu decydują o popularności tego kraju wśród turystów. To właśnie tu znajduje się najdłuższy fiord Europy - Sognefjord, którego długość wynosi ponad 200 km. Drugi z największych i najważniejszych norweskich fiordów to Hardangerfjord, który z kolei wyróżnia się swą szerokością.

Gdzie jeszcze można zobaczyć fiordy?

Fiordy można zobaczyć również w Chile oraz na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. Fiordy posiada również Kanada. I one również zasługują na uwagę i czasem są w stanie konkurować z surowym pięknym fiordów norweskich.

Komentarze