Szwedzkie TOP 10 - te miejsca trzeba zobaczyć

Sztokholm - panoramaSzwecja jest krajem niezwykłym i pełnym kontrastów, który zaskoczy nas gwarnymi miastami i zakątkami, w których rządzi dzika przyroda. Szwecja to piękne krajobrazy, ciekawe zabytki i atrakcje, których odkrywanie dla każdego stanie się wspaniałą przygodą. Gdzie warto zatrzymać się podczas wycieczki po tym kraju? Oto miejscowości i zabytki, którym znane biura podróży poświęcają coraz więcej uwagi.

Miejsce 10. Zamek Gripsholm w Mariefred

Już samo Mariefred może oczarować turystów swą kameralną atmosferą, malowniczą okolicą oraz zabudową, w której nie brak drewnianych domów o ciekawej historii. Dumą tej miejscowości jest jednak renesansowa rezydencja, która z jednej strony jest królewską rezydencją, z drugiej - jedną z najważniejszych atrakcji w rejonie Sztokholmu. Zamek Gripsholm, wznoszony pod połowy XVI wieku aż do początku XVIII stulecia, jest miejscem przyciągającym ciekawą sylwetką oraz wspaniałymi wnętrzami. Jest to również miejsce bardzo ważne dla miłośników historii. To właśnie tu w 1566 roku urodził się Zygmunt III Waza - późniejszy król Polski. Fakt ten z pewnością wpływa na popularność, jaką zabytek ten cieszy się wśród polskich turystów.

Miejsce 9. Karlsborg

Karlsborg może się pochwalić wspaniałym zabytkiem architektury, który uznawany jest za jedną z najpiękniejszych warowni w całej Szwecji. Otoczona z trzech stron wodami jeziora Vättern, może się pochwalić ciekawymi umocnieniami oraz imponującą Bramą Gotycką.

Miejsce 8. Kanał Göta

Kanał Göta to popularna droga wodna, która liczy 190 km długości i która łączy Bałtyk z jeziorem Vanern. Dla turystów uwielbiających rejsy wycieczkowe, pokonanie tej trasy z pewnością okaże się wspaniałym doświadczeniem. Trwająca nawet trzy dni wyprawa po tym kanale jest świetną szansą na zapoznanie się z pięknymi pejzażami oraz na poznanie bliżej Szwecji i jej przeszłości.

Miejsce 7. Falkenberg

To miasto może oczarować zarówno miłośników historii, jak i tych, dla których Szwecja jest przede wszystkim atrakcyjnym celem wędkarskiej wyprawy. Z jednej strony Falkenberg zachwyca swą starówką, z drugiej – atrakcyjnymi łowiskami, idealnymi dla tych wędkarzy, którzy chcą łowić łososie oraz pstrągi. Biura podróży, które zajmują się organizacją wyjazdów na ryby, chętnie oferują swym klientom wypoczynek właśnie w tym rejonie, a popularność tej części Szwecji wśród wędkarzy sprawia, że turystyka ma się tu coraz lepiej.

Miejsce 6. Malmö

Malmö jest dość specyficznym ośrodkiem miejskim, jednak w trakcie wycieczki po Skanii warto zatrzymać się w tu choć na chwilę. To duże miasto jest przede wszystkim jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych, jakimi może się pochwalić Szwecja, choć nie brak tu obiektów, na które warto zwrócić uwagę. Gotycki kościół św. Piotra, neomauretańska synagoga z początków XX wieku oraz HSB Turning Torso - charakterystyczny wieżowiec mieszkalny, który liczy sobie aż 190 metrów wysokości - to atrakcje, z którymi to potężne miasto kojarzone jest najczęściej.

Miejsce 5. Ystad

Piękne domy szachulcowe oraz zabytkowy kościół z XIV wieku - oto główne atrakcje, z jakimi kojarzone jest miasto Ystad. Warto jednak podkreślić, że miasto to będzie atrakcyjnym celem wycieczki dla tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek. Piękna okolica kusi malowniczą scenerią oraz gęstą siecią szlaków pieszych, dzięki którym każdy turysta będzie mógł tu opracować dla siebie atrakcyjną trasę spaceru lub dłuższej wyprawy.

Miejsce 4. Helsingborg

To miasto kusi bliskością Danii, którą od Szwecji oddziela tu jedynie wąski przesmyk, oraz ciekawą historią, w której konflikty między Danią i Szwecją odgrywają bardzo ważną rolę. Na turystów czeka tu ciekawy rynek oraz malowniczy port, nie brak tu również tak ciekawych perełek dawnej architektury, jakimi są zabytkowe domy kupieckie.

Miejsce 3. Göteborg

Jest drugim pod względem wielkości miastem na terenie Szwecji, a położenie w zachodniej części kraju oraz ciekawa historia sprawiają, że miasto to staje się atrakcyjnym celem niejednej wycieczki. Göteborg z pewnością ma się czym pochwalić, a obok takich atrakcji, jak klasycystyczna katedra, arsenał miejski czy Ogród Botaniczny nie można przejść obojętnie.

Miejsce 2. Uppsala

Bliskość Sztokholmu oraz ogromna ilość wspaniałych zabytków to największe walory tego miasta. Uppsala to ciekawy cel wycieczki i dla miłośników historii, i dla tych, którzy stawiają na atrakcje o przyrodniczym charakterze. Dawna osada Wikingów z królewskimi kurhanami, gotycka katedra, w której można podziwiać nagrobki najważniejszych bohaterów w dziejach państwa szwedzkiego oraz najstarszy w Szwecji uniwersytet - oto główne powody, dla których warto odwiedzić to miasto. W czasie wycieczki po tym mieście koniecznie trzeba też zwiedzić tutejszy Ogród Botaniczny oraz Park Uniwersytecki, znany m. in. z ciekawej ekspozycji kamieni runicznych. W mieście tym nie będą się też nudzić najmłodsi turyści. Dla nich największym skarbem tego miasta jest Dom Filonka Bezogonka – znanego bohatera książek dla dzieci, który cieszy się sympatią i wśród polskich czytelników.

Miejsce 1. Sztokholm

Stolica Szwecji jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast skandynawskich, uchodzi też za jeden z najpiękniejszych ośrodków miejskich w tej części świata. Wyspiarski charakter tego miasta sam w sobie jest wielkim walorem, choć i zabytki znajdujące się na terenie Sztokholmu mogą na każdym turyście zrobić ogromne wrażenie. Gamla Stan przyciąga uwagę pałacem królewskim i reprezentacyjną siedzibą szwedzkiego parlamentu, z kolei Normalm przyciąga współczesną zabudową i reprezentacyjnymi ulicami.

Wspaniałe miasta, cenne zabytki oraz miejsca, które zachwycają przyrodniczym bogactwem - oto atrakcje, dzięki którym Szwecja jest tak kuszącym kierunkiem turystycznych wypraw. Wycieczki, którymi przyciągają nas znane biura podróży, każdemu z nas dają szansę zapoznania się z najcenniejszymi skarbami tego kraju. Jest ich wiele, a każda z tutejszych atrakcji może na nas zrobić ogromne wrażenie.

Komentarze

Podóżnik z plecakiem
Krótko: Malmo, Goteborg i Uppsala - trzy miasta o bardzo wysokiej przestępczości w wykonaniu tzw. imigrantów. Dzielnice peryferyjne - odpuśćcie. Za dni w centrum jest w miarę bezpiecznie - choć irytują snujące się grupki po 4-5 "mocno opalonych" i baaardzo znudzonych młodzieńców. Samotna dziewczyna usłyszy gwizdy i komentarze ale raczej nie będzie zaczepiana. Przed wieczorem wsiadajcie w pociąg albo idźcie do hotelu. Stockholm - w centralnych dzielnicach nie jest źle - pięć lat temu była tam masakra ale pogoniono trochę gangi. Na obrzeża i blokowiska - nie, po prostu NIE. Nie zostawajcie w centrum w pojedynkę po zmroku. Norrkoping i Falun - omijać łukiem. Nocowanie na dziko z plecakiem i namiotem - raczej odradzam. Raz, że mogą was napaść, a wtedy znikąd pomocy - dwa Szwedzi patrzą na to coraz bardziej wrogo. Na kempingach jeszcze jest bezpiecznie. Samotne wyprawy piesze i rowerowe - to już nie czasy. Auto, ewentualnie motor... Polacy są nadal cenieni jako pracownicy - ale czuje się dystans - niestety wieeeelu Januszy popsuło nam bardzo opinię...