Weekend w Toskanii - jak go zaplanować?

ToskaniaToskania ma opinię regionu bajecznie pięknego, a sami Włosi twierdzą, że znaleźć tam można wszystko, co się z Włochami kojarzy: gaje oliwne i uprawy winorośli, plaże, góry, zabytki oraz włoskie dolce vita, czyli słodkie życie.

Co jednak, jeśli mamy ochotę lub możliwość spędzić tam tylko jeden weekend? Jaką spośród wielu atrakcji wybrać?

Dojazd - co wybrać?

Do Toskanii najlepiej wybrać się samolotem, zwłaszcza jak planujemy wypad weekendowy. Z Polski bezpośrednio lata Ryanair do Pizy z Katowic i Krakowa, zawsze także możemy zdecydować się na lot do Rzymu, a stamtąd wybrać się kilkadziesiąt kilometrów na północ pociągiem lub wynajętym samochodem.

Jeśli wybierzemy Pizę - od razu możemy zdecydować się na ustanowienie tego miasta swoją bazą wypadową. Drugim, polecanym miastem, jest Florencja.

Nocleg? Hostele, hotele, agroturystyka...

Jeśli chodzi o bazę noclegową, można znaleźć w Toskanii wiele możliwości, zarówno nisko, jak i wysokobudżetowych. W miastach i miasteczkach bez problemu zatrzymamy się hotelach, motelach i hostelach, w tracie wakacji działają także pola campingowe. Na wsiach dobrą opcją są gospodarstwa agroturystyczne, zwłaszcza, że wiele z nich oferuje wyżywienie, dzięki czemu będziemy mieli okazję spróbować kuchni "jak u mamy".

Warto pamiętać, że w czasie świąt oraz sezonu urlopowego Toskania jest oblegana przez turystów, zarówno z samych Włocha, jak i całego świata, lepiej więc nocleg zarezerwować wcześniej. Podróż poza sezonem tego nie wymaga, czekają nas także mniejsze kolejki do głównych atrakcji.

Co warto zobaczyć?

Wypad do Toskanii warto zaplanować zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Lubimy modę i design? Rozrywki dostarczą nam duże miasta, jak Florencja i Piza, z niezliczonymi butikami i sklepami. A może narty lub snowboard zimą - Toskania ma własne szczyty oraz trasy. Wielbiciele spacerów z pewnością z przyjemnością pochodzą po toskańskich wsiach, podziwiając tufowe wzgórza, porośnięte oliwkami i winoroślą, oraz upstrzone urokliwymi ruinami: pozostałościami minionych wieków.

Miłośnicy historii będą zachwyceni – na każdym kroku natknąć się można na pozostałości po dawnych kulturach. Wokół miast znajdują się etruskie nekropolie, często liczące sobie dwa i pół tysiąclecia cmentarzyska z pięknie zdobionymi grobami. Nietrudno natknąć się także na pozostałości po Cesarstwie Rzymskim, średniowiecznych i renesansowych Włoszech czy też młodszych zabytkach. Warto pamiętać, że Toskania to region, gdzie tworzyli Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Galileusz oraz inni wybitni artyści, naukowcy i myśliciele. Na ślady ich działalności można natknąć się wszędzie.

Szczególnie polecane miejsca: Florencja, Piza, Lukka, Region Chianti, wyspa Elba.

Autor: www.wakacjewtoskanii.pl.

Komentarze