Winiarnie we Francji - Gdzie warto pojechać?

WinoroślOkres letnio-jesienny to doskonała pora na odwiedziny zjawiskowych regionów winiarskich umieszczonych we Francji. Kilkaset tysięcy hektarów winorośli szerzących się na horyzoncie bez wątpienia zapiera dech w piersiach, do tego oczywiście wino i szampan. To bardzo bliskie sercu francuzów napoje, którymi chełpią się od setek lat i w których bez wątpienia są pionierami. Poniżej przedstawiliśmy zestawienie najpiękniejszych winiarni i rodzaje win, które według nas są najlepsze. Zapraszamy do lektury.

Organizowane przez biura podróży wycieczki winiarskie to najlepsza okazja aby poznać ten wyjątkowy świat. Podczas wyjazdu możesz dowiedzieć się znacznie więcej o procesach powstawania trunku a także historii danego regionu. Wśród dostępnych możliwości wyjazdów do Francji, bardzo popularne są oferty first minute i last minute. Oto kilka miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Burgundia

Semur

Pierwszym, jednym z najpopularniejszych regionów winiarskich jest Burgundia. Na tej strefie rośnie około 14.500 hektarów ciągnących się pasmem od Dijon na północy aż po Lyon na południu tworząc niezapomniane widoki. Dzięki umiarkowanemu ciepłemu, morskiemu klimatowi nie tylko winogrono doskonale się tam rozwija, ale również pszenica, kukurydza czy buraki.

Polecamy wizytę w historycznej stolicy Burgundii - Dijon. To bardzo rozwinięte i cudowne jeśli chodzi o architekturę miasto, wszyscy znamy również dobrze słynną musztardę nazwaną na jego cześć, miasto może poszczycić się również, białym winem i aperitifem z Crème de cassis, inaczej likierem z czarnej porzeczki. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest katedra Notre-Dame i XII-wieczna winnica Château du Clos de Vougeot, która jest pod opieką cystersów.

Jedne z najdroższych win właśnie w Burgundii

Burgundia z całą pewnością słynie z produkcji wina wysokogatunkowego, ale również jego cen. To tam znajdują się butelki warte nawet parę tysięcy euro. Cyklicznie wyprawiane warsztaty wina są gratką dla koneserów, którzy mają szansę na zakup tych rarytasów.

Szampania

Winnice francuskie

Szampania to kolejny region, który bez wątpienia należy odwiedzić. Jest kolebką win musujących, inaczej szampanów, nawet nazwa “szampan” jest zastrzeżona przez region - i prawdziwy trunek pod tą etykietą powstaje tylko tam. Jej sercem jest miasto Reims, z którego możemy podziwiać rozciągające się piękne widoki winorośli. Miasto mieści w sobie dużo zabytków jak np. XIII-wieczna katedra, czy słynne piwnice liczące sobie kilometry i miliony przechowywanych butelek.

Będąc w Champagne warto odwiedzić winnicę Moet et Chandon, która jest odpowiedzialna za produkcję Dom Pérignon, jednego z najbardziej ekskluzywnych szampanów na świecie. Nazwa wzięta jest od mnicha, niegdyś pracującego tam - uważanego za pioniera w produkcji wina musującego.

Jura Francuska

Jura Francuska to póki co najmniejszy i najmniej dotknięty turystyką region. Leży pomiędzy Burgundią, a Alpami szwajcarskimi. Ci, którzy odwiedzili już Jurę, na pewno docenili piękno tego urokliwego miejsca, górskie tereny oraz rozciągające się pola z winogronem dodają klimatu i tworzą niepowtarzalną atmosferę. W regionie pracuje około 200 lokalnych producentów

Sekrety Jury - Vin Jaune

Jura posiada swój pilnie strzeżony sekret, mianowicie jest to żółte wino (Vin Jaune) - to prestiżowy trunek późno zbierany ze szczepu Savagnin. Jego leżakowanie w beczkach to minimum 6-10 lat. Wielu z koneserów chciałoby skosztować tego alkoholu.

Bordeaux

Bordeaux jest kolejnym potężnym regionem, którego główną gospodarką jest winiarstwo. Cudowne miejsce położone między rzekami Garonna i Dorogne, tworzące następnie Żyrondę. Teren cechują piaszczyste gleby, a to główne zainteresowanie fanów winnego spa. Rodzące tam owoce są bogate w minerały i antyoksydanty doskonałe dla kondycji zdrowotnej.

Miasto oferuje, nie tylko świetne czerwone wino, ale również ma bogatą ofertę gastronomiczną. Koniecznie warto skosztować entrecôte a la bordelaise, jest to antrykot serwowany w specjalnym wydaniu spotykanym tylko tutaj. Z uwagi na obecność rzek, nie brakuje tutaj pysznych gatunków ryb, urządzanych przez mistrzów kuchni francuskiej.

Miejsca warte odwiedzenia

Poniżej wymieniliśmy miejsca, które z całą pewnością zasługują na choć krótkie odwiedziny:

  • kościół Ste-Eulalie,
  • kościół St-Michel,
  • kościół Ste-Croix,
  • gotycka katedra St-Andre,
  • średniowieczny kościół St-Seurin,
  • zbiory malarstwa Musée des Beaux-Arts

Wina Francuskie - Podsumowanie

Wino czerwone

Francja jest bardzo wyjątkowym krajem, naród francuski zrobił bardzo dużo dla kultury winiarskiej i rozpowszechnianiu picia tego trunku. Setki lat pielęgnowania tradycji i receptur zaowocowały winem o najlepszych parametrach i z najwyższej półki.

Pierwsze winogrono zaczęto uprawiać już w okresie starożytności. Z początku były to rejony śródziemnomorskie, gdyż miały lepsze dla tamtejszych odmian warunki, po upływie lat, zdecydowano się na rozszerzenie uprawy na cały kraj. Hodowla na obszarach śródziemnomorskim wydała na świat słynne odmiany trunków jak np. merlot, chardonnay, cabernet sauvignon czy chenin blanc.

Obecnie we francji dominuje wino czerwone. Do najbardziej popularnych zalicza się: merlot, grenache, syrah, cabernet sauvignon, carignan, cabernet franc, pinot noir czy gamay. Jeśli chodzi o mniej popularne wina białe najpopularniejsze odmiany to: chardonnay, sauvignon blanc, melon de bourgogne czy sémillon.

Wycieczka szlakiem kultury winiarskiej to bez wątpienia niesamowita przygoda. Wiąże się z tym setki lat historii, pielęgnowania tradycji i dochodzenia do jak najlepszych umiejętności uprawy i fermentacji. Podczas podróży przez te piękne tereny, czeka na nas wiele zabytków bijących zapierającą dech w piersiach architekturą. Podsumowując, regiony winiarskie to miejsca wyjątkowe, zarówno pod względem terenu jak i kultury. Każdy, kto ma możliwość odwiedzenia Francji, powinien uwzględnić obszary wymienione powyżej.

Źródło: www.podrozezwinem.pl.

Komentarze