Wybierasz się do egzotycznych krajów - sprawdź jak się przygotować i jakie są zagrożenia

Podróż do egzotycznych krajówZagraniczne podróże, szczególnie wojaże po egzotycznych krajach to marzenie wielu osób. Zresztą coraz bardziej realne do wprowadzenia w życie, bo oferta tanich linii lotniczych pozwala zakosztować innego, odległego świata nie tylko najlepiej sytuowanym. Ten trend wyjazdów do takich krajów jak Tajlandia, Indie czy Wietnam widać wyraźnie w ostatnich latach. To, co jednak zapowiada się jako wspaniała przygoda, może mieć też ciemne strony, bo w tych nieznanych państwach poza pozytywnymi wrażeniami czają się też zagrożenia. Jakie? O czym pamiętać?

Zdrowie jest najważniejsze

Przyzwyczajeni do niegroźnych dolegliwości, które mogą nas dopaść w Polsce, jak i innych europejskich krajach (katar, przeziębienie, biegunka itp.) możemy zapomnieć o tym, że im dalej w las (a raczej w dżunglę), tym… więcej niespodziewanych i groźnych wirusów. Egzotyczne kraje, w których przez cały rok jest parno i duszno, to idealne miejsce rozwoju najgroźniejszych chorób, zanim więc wsiądziemy do samolotu, powinniśmy się zaszczepić. A wszystko na ten temat znajdziemy w artykule pt. Szczepienia do egzotycznych krajów - co należy wiedzieć? To absolutna podstawa, aby czuć się bezpiecznie w odległym kraju, ale nie wszystko, o czym musimy pamiętać!

Podróż do egzotycznych krajów

Ubezpieczenie na wypadek różnych zdarzeń

Równie istotne jest wykupienie ubezpieczenia, bo nigdy nie wiadomo, co nas może spotkać, a tak daleko od domu, tym bardziej trzeba być przezornym. Mogą nas spotkać różne sytuacje, o jakich nawet nie pomyśleliśmy, na przykład ugryzienie małpy czy atak hordy psów. Ile zapłacimy za takie ubezpieczenie? Wszystko zależy od miejsca, do którego się wybieramy, niemniej koszty kosztami, a zdrowie najważniejsze. Ubezpieczenie to zawsze poczucie spokoju, nawet gdy zdarzenie, które nam się przytrafiło, jest bardzo przykre i stresujące.

Formalności - wiza i ważność paszportu

Otwarte granice w Europie i brak wymaganego paszportu oraz wizy potrafią uśpić naszą czujność, bo na innych kontynentach nie obowiązują takie ułatwienia. Pamiętajmy więc, że paszport to absolutna podstawa, a wiza przydaje się często, ale nie zawsze. W niektórych krajach nie ma bowiem obowiązku wizowego dla Polaków przy pobytach do 180 dni, w przypadku innych zaś trzeba sprawdzić, jak można uzyskać wizę. Czasem można wykupić ją na lotnisku, ale nie zawsze, więc lepiej wcześniej o tym pomyśleć i być przygotowanym.

Podróż do egzotycznych krajów

Konflikty społeczne. Czy jest tam bezpiecznie?

Jeszcze przed planowaniem podróży zajrzyjmy na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a dokładnie do zakładki "Ostrzeżenia dla podróżujących", by sprawdzić, czy w kraju, do którego chcemy pojechać, panuje niepewna sytuacja polityczna. MSZ definiuje 4 poziomy zagrożeń: najniższy stan to po prostu zalecenie, aby zachować ostrożność, a najwyższy - bezwzględny komunikat: "opuść natychmiast". Pomiędzy nimi znajdują się dwie informacje: "Ostrzegamy przed podróżą" oraz "Nie podróżuj".

Pogoda może zaskoczyć

Warto też wcześniej sprawdzić prognozę pogody, bo zlekceważenie tej kwestii może zemścić się na nas w najbardziej nieoczekiwany sposób - nie fatalną, a niebezpieczną, zagrażającą naszemu życiu i zdrowiu, pogodą. W krajach, gdzie jest parno cały rok, występują huragany, cyklony, tornada, powodzie i pożary, a czasem wszystko naraz.

Pamiętając o przedstawionych powyżej kwestiach, mamy pewność, że będziemy w pełni przygotowani na egzotyczną przygodę!

Komentarze