Wybierasz się do Turcji? O tym musisz pamiętać!

Turcja - InstanbułPołożona na granicy dwóch światów Turcja fascynuje swą różnorodnością oraz kontrastami. O czym powinni pamiętać turyści, którzy planują odwiedzić ten kraj w najbliższym czasie?

Specyfika Turcji wynika z jej położenia. Powszechnie uznawana jest za państwo europejskie, choć zaledwie 3 proc. ogólnej powierzchni tego kraju faktycznie leży na terenie Europy.

Kultury wschodu i zachodu przeplatają się tu ze sobą, jednak mimo sporej otwartości Turków na obce wpływy dominującą religią pozostaje tu islam. Turcja to ogromny kraj, a na powierzchni 779 452 km² czeka na nas wiele atrakcji. Słynna Kapadocja przyciąga miłośników tajemniczych, podziemnych miast, z kolei na miłośników cennych zabytków czekają takie miasta jak Stambuł lub Ankara. Nie brak tu również potężnych gór, choć to tureckie wybrzeża cieszą się największą popularnością. To one kuszą idealnymi warunkami do wypoczynku nad morzem, to one mogą się pochwalić najważniejszymi w tej części świata stanowiskami archeologicznymi. Szczególnie popularne są wybrzeża śródziemnomorskie i egejskie, które - w odróżnieniu do wybrzeży Morza Czarnego i Morza Marmara - mogą się pochwalić coraz lepszym zagospodarowaniem.

Na jakie warunki można liczyć w Turcji?

O hotelach w Turcji krąży wiele legend. Są turyści, którzy narzekają na panujące tu standardy, są i tacy, którzy wypoczynek w tureckich obiektach bardzo sobie chwalą. Sporo zależy od tego, na jaką miejscowość postawimy. W elitarnych kurortach, jak np. w Belek, z pewnością na warunki pobytu nie można narzekać. W takich ośrodkach turystycznych jak Marmaris czy Bodrum również można liczyć na wysoki poziom usług. Gdzie szukać sprawdzonych ofert? Wystarczy w porę przejrzeć, jakie hotele all inclusive w Turcji polecają znane biura podróży, np. Rainbow Tours, a następnie wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Warto też zapoznać się z turecką klasyfikacją takich obiektów, choć i tu musimy pamiętać o jednym - hotelowe gwiazdki nie wszędzie przyznawane są na takich samych zasadach. To, co w Polsce traktowane jest jako niezbędne minimum, w krajach arabskich może być już uznawane za podstawę przyznania wyższej kategorii. By nie mieć powodów do narzekań w czasie podróżowania po Turcji, warto stawiać na te hotele, które mogą się pochwalić przynajmniej trzema gwiazdkami.

Tureckie obyczaje

Bez względu na to, czy chcemy wypoczywać na tureckim wybrzeżu, czy też odkrywać piękno mniej znanych zakątków tego kraju, musimy uszanować miejscowe zwyczaje. Pamiętajmy, że aż 99 proc. Turków to wyznawcy islamu - niezbyt gorliwi, a jednak przestrzegający najważniejszych zasad narzucanych przez religię. Odpowiedni strój, szczególnie w przypadku kobiet spacerujących po terenach oddalonych od turystycznych kurortów, jest bardzo ważny. Bardzo ważne jest też odpowiednie zachowanie się w czasie zwiedzania meczetów. Dotyczy to zarówno przyzwoitego stroju, jak i obowiązkowego zdejmowania butów przed wejściem do świątyni. O kilku regułach warto też pamiętać podczas spacerów po ulicach tureckich miast. Choć Turcy są otwarci na turystów, nie można zapominać o obowiązujących w tym kraju zasadach. Picie alkoholu oraz przesadne okazywanie sobie uczuć w miejscach publicznych nie jest tu mile widziane i może stać się przyczyną zatargu z miejscowymi. Warto też pamiętać o napiwkach, których udzielanie (za każdą drobną przysługę) jest już - podobnie zresztą jak targowanie się - częścią tureckiej tradycji.

Turcja to dwa światy. Tradycyjne osady i modne kurorty, europejska atmosfera i surowe zasady islamu - wszystko to przeplata się ze sobą na terenie tego kraju. Pamiętajmy, że choć Turcja jest krajem przesiąkniętym kulturą zachodu, wciąż pozostaje częścią świata arabskiego. Uszanujmy zatem miejscowe zwyczaje i pamiętajmy o tym, że tu miejsce spontanicznego zwiedzania powinien nam zastąpić starannie przygotowany plan podróży.

Komentarze