Wybierasz się na narty w Austrii? O tym musisz pamiętać przed wyjazdem!

Narty w AustriiAustria od lat cieszy się sporym powodzeniem wśród miłośników zimowego szaleństwa na nartach. Zanim jednak wyjedziesz na narty do Austrii, to przygotuj się do dobrze do tego wyjazdu, by nic nie zepsuło Ci humoru podczas wypoczynku. Zobacz, o czym musisz pamiętać.

Dokumenty

Wyjazd na narty do Austrii wiąże się z koniecznością posiadania ważnych dokumentów. Jest to kraj Unii Europejskiej, dzięki czemu możemy wyjechać do niego posługując się dowodem osobistym lub paszportem. Dokumenty muszą posiadać wszyscy uczestniczy wyjazdu, również dzieci, więc warto sprawdzić wcześniej, czy ich dokumenty są ważne.

Wybierając się na narty powinniśmy zabrać ze sobą również EKUZ, czyli europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, na podstawie, której możemy skorzystać z usług austriackiej służby zdrowia. Warto jednak wiedzieć, że EKUZ w Austrii nie obejmuje np. kosztów hospitalizacji czy usług pogotowia ratunkowego związanego z wypadkiem w górach. Warto zatem rozważyć, czy na wyjazd na narty do Austrii nie wykupić dodatkowego ubezpieczenia NNW lub od kosztów leczenia.

Kask

Wyjazd narciarski z rodziną do Austrii oznacza konieczność zabrania ze sobą kasków dla wszystkich, którzy mają mniej niż 15 lat. Austriackie przepisy jasno bowiem mówią, że osoby poniżej 15 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach w kasku. Warto oczywiście zadbać o bezpieczeństwo całej rodziny i wyposażyć w kaski również dorosłych, ale w tym przypadku jest to jedynie nasza dobra wola, a nie obowiązek wynikający z przepisów.

Sprzęt narciarski

Jeśli chcesz w pełni skorzystać z uroków szusowania po austriackich stokach, to przed wyjazdem sprawdź stan Twojego sprzętu narciarskiego, a w razie potrzeby skorzystaj z usług serwisu narciarskiego. Dbając o to przed wyjazdem nie będziesz musiał korzystać z serwisu narciarskiego w Austrii, co po pierwsze będzie sporo tańsze, a po drugie nie stracisz cennego czasu, który mógłbyś przeznaczyć na szusowanie po świetnie przygotowanych stokach narciarskich.

Strój narciarski

Zimowe szaleństwo ma niewątpliwie wiele uroku, ale pod jednym warunkiem - nie jest nam zimno na stoku. Zanim wyruszysz na stok, zadbaj o odpowiedni ekwipunek narciarski. Musi się w nim znaleźć bielizna termoaktywna, skarpety narciarskie, spodnie i kurtka dla narciarzy, polar, coś na szyję, czapka i obowiązkowo rękawiczki. Dla dzieci warto również zabrać ocieplacze do rękawic czy butów narciarskich, by ich stopy nie marzły w trakcie długich godzin spędzonych na stoku.

Koszty podróży

Jeśli do Austrii wybieramy się własnym środkiem transportu, to warto pamiętać, że podróżowanie po austriackich autostradach wymaga posiadania winiet. Można je kupić jeszcze w Polsce, wraz z winietami na czeskie drogi, ale zakup w Czechach może okazać się sporo tańszy. Koszt winiety jest zależny od tego, na jaki okres ją kupujemy. Warto również pamiętać, że podczas podróży po Alpach możemy natrafić na opłaty dodatkowe np. za przejazd tunelem, więc warto sprawdzić, czy takie tunele znajdują się na naszej trasie, by być przygotowanym na uiszczenie opłaty.

Dowiedz się więcej o nartach w Austrii na https://www.primoris.pl/narty/austria.

Komentarze