Wycieczki promem do Skandynawii - wszystko, co musisz wiedzieć

Prom do SkandynawiiPlanujesz podróż promem ze Świnoujścia do Ystad? Jeśli to twoja pierwsza wyprawa tym środkiem transportu, koniecznie sprawdź wszystkie informacje dotyczące rejsu. Wycieczki promem nie mają tak restrykcyjnych ograniczeń jak podróże samolotem, jednak często budzą wątpliwości turystów. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące przepraw promowych. Materiał powstał na podstawie oferty Unity Line.

Jak zarezerwować bilet na prom?

Rezerwacji można dokonać na kilka sposobów. Jedną z najpopularniejszych jest rezerwacja online na stronie przewoźnika, choć istnieje również możliwość zakupu biletu drogą mailową i telefoniczną - trzeba to zrobić co najmniej 24 godziny przed odpłynięciem promu. Bilet na prom do Skandynawii można też kupić w terminalu przed rozpoczęciem rejsu, choć zakup na ostatnią chwilę nie dotyczy ofert specjalnych. W terminalu po stronie polskiej można zapłacić za bilet kartą lub gotówką w polskich złotych/koronach szwedzkich.

Jak wygląda odprawa promowa?

Odprawa pasażerów i pojazdów rozpoczyna się 2 godziny przed odpłynięciem promu. Odprawa dla pasażerów pieszych kończy się 15 minut przed odejściem promu, natomiast odprawa dla pasażerów zmotoryzowanych dobiega końca 30 minut przed rozpoczęciem rejsu. Pasażerowie, którzy spóźnią się na prom, muszą liczyć się z tym, że nie zostaną wpuszczeni na pokład, a ich bilety stracą ważność. Każdy pasażer powinien mieć przy sobie bilet oraz ważny dowód osobisty lub paszport. Na prom można również wjechać motocyklem lub rowerem – rowerzysta jest zobowiązany do posiadania kamizelki odblaskowej. Nie można wjechać na prom autem z kolcami ani holować innego samochodu (nie dotyczy aut na lawecie).

Czy dziecko może podróżować samodzielnie?

Dzieci mogą przekroczyć granicę wyłącznie wtedy, gdy posiadają paszport lub tymczasowy dowód osobisty. Podróżni, którzy nie ukończyli 12 lat, nie mogą płynąć promem samodzielnie, dlatego taka wycieczka musi się odbyć pod opieką osoby dorosłej – chyba że opiekun wyrazi pisemną zgodę na samodzielną podróż dziecka. Ze względów bezpieczeństwa dzieci w wieku 12-15 lat, które podróżują samodzielnie, muszą mieć wykupioną całą kabinę do własnej dyspozycji. Dotyczy to również osób dorosłych podróżujących z dziećmi poniżej 12. roku życia.

Czy na prom można zabrać zwierzęta?

Planujesz wycieczkę do Szwecji z ukochanym psem? Nie ma problemu. Na prom do Skandynawii możesz wziąć dowolne zwierzę domowe, nawet chomika czy królika w klatce. Musisz jednak pamiętać, że w takiej sytuacji jesteś zobowiązany do wykupienia kabiny przystosowanej do przewozu zwierząt (nie ma w niej wykładziny, a w środku znajduje się legowisko). Pomyśl o tym z wyprzedzeniem, gdyż liczba takich kabin jest ograniczona, a w przypadku braku dostępności nie będziesz mógł wziąć ze sobą zwierzaka. Pamiętaj także o bezpieczeństwie innych osób - podróżując z psem, musisz trzymać go na smyczy i w kagańcu. Należy również zapoznać się z przepisami weterynaryjnymi docelowego kraju, aby uniknąć problemów na granicy.

Ile bagażu można zabrać na prom?

Na promie znajduje się bezpłatna przechowalnia bagażu. Każdy pasażer ma prawo wziąć ze sobą bagaż o wadze do 60 kg i wymiarach maksymalnych 70 x 50 x 40 cm. Przedmioty przekraczające wagę 60 kg będą przewożone jako ładunek lub pojazd. Ograniczenia te nie dotyczą niezbędnego sprzętu medycznego. Jeśli przewozisz rowery, masz przyczepę lub zamierzasz wjechać samochodem osobowym, minibusem, vanem, camperem lub motocyklem, musisz to uwzględnić podczas składania rezerwacji. Warto przy tym pamiętać, że bagaż znajdujący się w pojeździe nie podlega ograniczeniom rozmiarowym.

Czy na promie jest WiFi?

Pasażerowie promów Unity Line mogą korzystać z WiFi na całej trasie przejazdu. Warto jednak pamiętać, by w tym czasie wyłączyć roaming danych, gdyż opłaty za roaming na morzu są wysokie. Wiele osób decyduje się również na wcześniejsze pobranie muzyki lub filmów do trybu offline.

Czy na promie są sklepy i restauracje?

Wyposażenie promu zależy od konkretnego przewoźnika. Przykładowo na pokładzie promu pasażerskiego Polonia (Unity Line) znajdują się dwie restauracje, kafeteria, dyskoteka, pub, dwa bary koktajlowe, bar przekąskowy oraz sklepy. Z atrakcji można korzystać zarówno podczas rejsów dziennych, jak i nocnych.

Jak wyglądają zorganizowane wycieczki promem?

Nie chcesz martwić się rezerwacją promu, hotelu i biletów wstępu? Zdecyduj się na wycieczki do Skandynawii organizowane przez Skandynawskie Podróże. W ofercie znajdziesz wiele atrakcyjnych wycieczek do Szwecji i Danii, a w cenie każdej z nich znajduje się rejs promem Unity Line - ze Świnoujścia do Ystad i z powrotem.

Uczestnicy imprezy zbierają się o ustalonej godzinie w Szczecinie, skąd wspólnie jadą na prom do Świnoujścia. Na miejscu odbywa się odprawa na terminalu promowym, zaokrętowanie uczestników i zakwaterowanie w kabinach. Jeszcze przed wypłynięciem promu w morze podróżni jedzą kolację, a po odpłynięciu mogą przebywać w kabinach lub korzystać z oferty sklepów i barów.

Komentarze