Wyspy Azory - atrakcje turystyczne

AzoryPiękne tereny, soczysta zieleń, wulkaniczne szczyty i prawdziwa moc atrakcji czekają na najdalej wysuniętym na zachód terenie Europy. Kiedy warto wybrać się na Azory i co trzeba zobaczyć na miejscu?

Kiedy wyruszyć na Azory?

Wyspy otoczone są Oceanem Atlantyckim, przez co panuje na nich wilgoć, a latem temperatura nie przekracza 26 stopni Celsjusza. Z kolei zimą rzadko spadają poniżej 17 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Najmniejsze opady deszczu są pomiędzy czerwcem i wrześniem. To właśnie wtedy najlepiej jest zwiedzić rajskie wyspy Portugalii. Azory są częścią Portugalii, a więc należą do Unii Europejskiej. Z tego względu niepotrzebna jest wiza ani paszport, aby wyruszyć na wycieczkę. Wystarczy dowód osobisty, o ile pobyt na miejscu nie przekroczy 90 dni.

Największe atrakcje Azorów

Te wspaniałe wyspy nazywane są europejskimi Hawajami. Bujna zieleń, piękne widoki i niesamowite atrakcje sprawiają, że z chęcią powraca się na Azory i odkrywa kolejne ich sekrety.

Plantacje herbaty i ananasów

Z uprawą herbaty i ananasów zazwyczaj kojarzy się Daleki Wschód. Mało osób wie, że na Azorach znajduje się takie właśnie miejsce, a dokładnie położone jest na wyspie Sao Miguel. Są to dwie osobne plantacje herbat umiejscowione na północy wyspy, a ich tłem jest Ocean Atlantycki. Wyprawa na obie plantacje wzbogacona jest o obejrzenie specjalistycznych maszyn, ogromnych upraw, a także degustację znakomitych herbat. Na tej samej wyspie znajduje się jedyne miejsce w Europie, gdzie rosną ananasy. Podczas zwiedzania plantacji można zakupić wyśmienity likier i dżem, a także wiele zabawnych pamiątek z motywem ananasa.

Azory plantacja herbaty
Azory - plantacja herbaty

Czarne plaże

Czarna plaża na Azorach robi niesamowite wrażenie, które potęguje się podczas zachodu słońca. Czarny piasek pochodzi z pyłów i popiołów wulkanicznych. Na wyspach znajduje się kilka plaż tego typu:

  • Praia de Santa Barbara (północne wybrzeże Sao Miguel) - miejsce uwielbiane przez surferów ze względu na wyjątkowo wysokie fale
  • Praia dos Mosteiros (północno-zachodnie wybrzeże Sao Miguel) - popularne miejsce wśród turystów. Miękki piasek i dwie charakterystyczne czarne skały wulkaniczne wystające z wody znakomicie wyglądają na zdjęciach
  • Praia Grande i Praia de Agua d'Alto (południowe wybrzeże Sao Miguel) - najchętniej odwiedzane miejsca przez turystów. Niemal zawsze panuje tu tłok
  • Ribeira Quente (Furnas) - przyjemna plaża z wyjątkowo ciepłą wodą, która ogrzewana jest przez gorące źródła. Dodatkową zaletą są zielone wzgórza stanowiące skuteczną ochronę przed wiatrem
  • Praia do Almoxarife (Faial) - jedyna plaża, która oferuje niezapomniany widok na największy szczyt w Portugalii. Jest to Pico, wygasły wulkan.

Gorące źródła

Na Azorach jest wiele interesujących miejsc z gorącymi źródłami. Oferują piękne widoki, niepowtarzalny klimat, gejzery, bujną zieleń i baseny z wodą o temperaturze do 40 stopni Celsjusza. Przed wejściem do gorącego źródła dobrze jest założyć ciemny lub stary strój kąpielowy, ponieważ woda bogata jest w minerały i barwi tkaniny na kolor brązowy.

Najpiękniejsze punkty widokowe

Azory charakteryzują się niezrównanymi widokami, a wyżej położone punkty obserwacyjne pozwalają uchwycić piękno wysp wulkanicznych. Chociaż miejsc takich jest bardzo dużo, to w szczególności warto zatrzymać się w kilku z nich:

  • Miradouro da Vista do Rei oraz Miradouro da Boca do Inferno - dwa punkty widokowe położone na zboczu wygasłego wulkanu w zachodniej części Sao Miguel.
  • Lagoa do Fogo - jezioro pochodzenia wulkanicznego.
  • szlaki turystyczne w okolicy wygasłych wulkanó na Sao Miguel - trasy zostały zaplanowane w taki sposób, aby turysta mógł ujrzeć jak najwięcej pięknych widoków.

Dodatkową możliwością jest wynajęcie kajaku i pływanie po Lagoa Azul, czyli niesamowicie niebieskim jeziorze w kraterze wulkanicznym.

Podwodny wulkan

Osoby szukające mocnych wrażeń mogą pokusić się o  zanurkowanie w podwodnym wulkanie, który znajduje się na wysepce Vila France do Campo. Woda jest krystalicznie czysta i bardzo spokojna, przez co tworzy doskonałe warunki do nurkowania.

Wygasły wulkan Pico

Wspomniany przy okazji czarnych plaż, najwyższy szczyt w Portugalii ma aż 2351 metrów, a wejście na jego szczyt zajmuje około 3 godziny. Wysiłek jest nagradzany nieziemskim widokiem na ocean i pobliskie wyspy. Dużą zaletą wygasłego wulkanu Pico jest  możliwość rozbicia namiotu na jego szczycie. Tym sposobem można podziwiać wschód i zachód słońca z wyjątkowej perspektywy.

Azory wulkan
Azory - wulkan

Wieloryby

Wieloryby są jedną z największych atrakcji turystycznych Azorów. Często przepływają w okolicy, a miejscowe firmy organizują rejsy na pełne morze. Z pokładu statku można obserwować i fotografować wieloryby oraz delfiny. Odważniejsze osoby mogą również zanurkować i podziwiać podwodny świat.

Winnice

Na Pico znajdują się liczne winnice, które są dość charakterystyczne. Winne krzaki pełzają po ziemi i są rozdzielone kamiennymi murkami z czarnego bazaltu. Celem tych niewielkich konstrukcji jest ochrona roślin przed morskimi wiatrami. Region ten został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Będąc na miejscu, warto zajrzeć również do muzeum wina, które znajduje się w dawnym budynku karmelitów otoczonym przez smocze drzewa.

Azory winnica
Azory - winnica

Jaskinie wulkaniczne

Najpopularniejszą jaskinią na Azorach jest  Algar do Carvao. Powstała około 2000 tysięcy lat temu wskutek erupcji wulkanu. Do środka prowadzi kilkaset schodków, a na miejscu czeka prawdziwa uczta dla oczu. Podziemny świat pełen jest różnych formacji skalnych, a na samym dnie groty znajduje się sporych rozmiarów basen. Wysoko nad nim można dostrzec porośnięty zielenią otwór, którym spływa woda deszczowa.

Komentarze