Albania i jej atrakcje - TOP10

Albania - Tirana stolicaCzy można wymienić jedynie dziesięć powodów, dla których warto pojechać do Albanii? Z pewnością nie. To kraj, który zachwyca od samego przyjazdu, pozwala wypocząć i przeżyć niesamowitą, wakacyjną przygodę. To miejsce, w którym morze łączy się z górami, które pozwala odetchnąć prawdziwie czystym powietrzem, podziwiać niesamowite krajobrazy i poznać fantastycznych ludzi.

A jednak istnieje przynajmniej 10 powodów, dla których warto zwiedzić Albanię - bo chodź jesteśmy pewni, że znajdzie się kolejne kilkadziesiąt, to zestawienie pokazuje główne powody, dla których państwo to stało się tak popularne w ciągu ostatnich lat.

1. Plaże

Albańskie plaże to główny atut tego państwa. Znajdziemy tutaj zarówno turystyczne kurorty, w których całonocne imprezy pod gołym niebem są standardem, jak i dziewicze miejsca, do których rzadko docierają turyści. Szczególnie popularna jest Riwiera Albańska, do której każdego roku przyjeżdżają tysiące turystów z całej Europy: w skład Riwiery wchodzi 25 głównych plaż, pomiędzy którymi są mniej uczęszczane, dzikie i przepiękne miejsca, które dopiero czekają na odkrycie.

2. Góry

Albania to miejsce, w którym wybrzeże łączy się z górami. Najbardziej sławnymi są góry Cika, które leżą przy Riwierze Albańskiej, a których szczyty zaczynają się tuż przy poziomie morza. To miejsce, które stanowi główny cel podróży dla miłośników natury i górskiego trekkingu. Wartymi zobaczenia są także Góry Północnoalbańskie, które leżą na granicy z Serbią i Czarnogórą – to tutaj najwyższe szczyty osiągają wysokość przeszło 2500 m n. p.m!

3. Tradycyjna kuchnia

Albania słynie z niesamowitej kuchni. Tutaj także przejawia się połączenie morza i gór, podstawą większości dań albańskich są owoce morza (takie jak małże, ryby i ośmiornice) oraz baranina, jagnięcina a nawet koźlina. Jak w innych państwach bałkańskich pija się tutaj głównie rakije i tradycyjne, regionalne wina. Jeśli chcemy samodzielnie przyrządzać posiłki, Albania oferuje nam wiele bazarów i targów, gdzie w atrakcyjnych cenach kupimy mięso, warzywa i owoce.

4. Życie nocne

Do niedawna Albania była zupełnie niedoceniana wśród europejskich turystów. Zmieniło się to w ciągu ostatnich dziesięciu lat, kiedy państwo to odczuło znaczący wzrost dochodów płynących z turystyki. Także młode osoby, które nastawione są na spędzanie czasu w klubach i barach nie będą zawiedzione. Niemal cała Riwiera Albańska jest świetnie przystosowana aby móc spędzać szalone noce pod gwiazdami czy w nocnych klubach.

5. Zabytki archeologiczne

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że tak jak i inne państwa bałkańskie, także Albania oferuje zabytki dla miłośników kultury antycznej. Butrint jest najsławniejszym z tych miejsc- to osada, która funkcjonowała już 2, 5 tysiąca lat temu i stanowi zarówno stanowisko archeologiczne, jak i park narodowy.

6. Parki narodowe

Albania oferuje także wiele przepięknych miejsc dla miłośników natury i aktywnego odpoczynku wśród pięknych widoków. Na terenie państwa leży 11 parków narodowych, które łączą ze sobą przepiękne krajobrazy oraz tradycyjną kulturę albańską.

7. Aktywny wypoczynek

Morze Jońskie jest niemal stworzone dla wszystkich, którzy chcą podziwiać podwodne krajobrazy i morskie życie. Ale Albania oferuje ponadto wiele innych możliwości: od górskiego trekingu po uprawianie wymagających sportów wodnych. W każdym większym kurorcie znajdziemy ośrodki sportowe, szkółki i wypożyczalnie sprzętów.

8. Niskie ceny

Jednym z powodów, dla których coraz więcej turystów przyjeżdża do Albanii są ceny. Znajdziemy zarówno niskie koszty wyjazdów zorganizowanych, jak i doskonałe warunki podróżowania na własną rękę. Choć oczywiście ceny zależą od sezonu oraz regionu państwa, Albania pozostaje jednym z najtańszych miejsc na południu Europy.

9. Pogoda

W Albanii przyjazna pogoda utrzymuje się cały rok. Nawet średnie temperatury w miesiącach zimowych wynoszą około 14 stopni, wiosną i jesienią dochodzą do 20 a podczas sezonu wakacyjnego temperatura zwykle nie spada poniżej 30 stopni. Łagodny, śródziemnomorski klimat pozwala na zwiedzanie zabytków i plażowanie przez większość roku.

10. Przyjaźni tubylcy

Albańczycy to wspaniali ludzie: każdemu, kto wyszedł poza kurort nie trzeba o tym przypominać. Albańczycy są uśmiechnięci, uwielbiają mówić i chętnie poczęstują Cię domowym winem. To osoby bardzo rodzinne, lgnące do turystów, nieco leniwe, które cenią sobie rodzinny czas. To wszystko sprawia, że turyści często decydują się na wynajem pokojów, couchsurfing i poznawanie „od kuchni” zarówno państwa, jak i narodowości.

Komentarze