Atrakcje Środkowej Grecji

Ten kraj znany jest ze wspaniałych zabytków, a wycieczki przybywają tu z całego świata. W jakim celu? Najczęściej po to, by na własne oczy ujrzeć najwspanialsze budowle tego kraju. Wszak Grecja jako kolebka europejskiej kultury ma się czym pochwalić, a o jej dawnej potędze przypomina tu wiele wspaniałych budowli. Do najchętniej zwiedzanych przez turystów regionów należy Środkowa Grecja, której największą atrakcją są Delfy.

Cenione są tu również malownicze wybrzeża Morza Jońskiego, znane z pięknych plaż oraz idealnych warunków do wypoczynku. Jakimi atrakcjami może oczarować turystów ta część Grecji? Co koniecznie trzeba zobaczyć na jej obszarze? Jednym z ciekawszych miejsc w tej części Grecji jest Orchomenos.

Jest to niewielka osada o typowo rolniczym charakterze, w pobliżu której można ujrzeć wiele śladów po antycznym mieście. Wiadomo, że pełniło ono ważną rolę już w okresie mykeńskim. Z tych najdawniejszych czasów zachował się tu mykeński grobowiec, który powstał najprawdopodobniej w XIV wieku p. n.e. To właśnie w tym czasie miasto Orchomenos znajdowało się u szczytu swej potęgi. Innym ważnym zabytkiem w tym miejscu są ruiny greckiego teatru.

Inną perełką na terenie środkowej Grecji jest znajdujący się w pobliżu miejscowości Osios Lukas klasztor św. Łukasza. To wyjątkowe miejsce, uznawane za jeden z najwspanialszych przykładów architektury bizantyjskiej na terenie Grecji. Sam klasztor powstał w początkach XI stulecia w miejscu dawnej pustelni. Jako wyjątkowy zabytek architektury sakralnej cieszy się on sporym zainteresowaniem, a wycieczki z całego świata chętnie zaglądają do jego wnętrza.

Na terenie Środkowej Grecji wielkim zainteresowaniem turystów cieszą się również miejscowości leżące nad Zatoką Koryncką. Jednym z najpiękniejszych miasteczek jest tu Galaksidon, który może pochwalić się i sympatycznym portem, i wzniesionymi w XIX wieku pałacami. Godną uwagi miejscowością jest tu również Amfissa, znana z niewielkiego zameczku wzniesionego w stylu katalońskim w XIII wieku. Najważniejszym punktem na terenie Środkowej Grecji są jednak Delfy, znane z wyroczni oraz z takich budowli, jak Skarbiec Ateńczyków czy też sanktuarium Apollona.

Tu również znajduje się święte źródło - Źródło Kastalii, w którym dawni pielgrzymi obmywali nogi przez wejściem na teren sanktuarium. O dawnej roli tego miejsca przypomina tu jedna z najważniejszych placówek muzealnych, którymi może się pochwalić współczesna Grecja. Jest to Muzeum Archeologiczne, które mieści się tuż przy delfickim sanktuarium.

Komentarze