Bukareszt, Bałkański Paryż - miasto pełne kontrastów

Bukareszt - panoramaRosnące zainteresowanie Bałkanami przyczynia się to dynamicznego rozwoju turystyki na terenie Rumunii. Średniowieczne miasteczka, tajemnicze zamki Transylwanii oraz nadmorskie kurorty, na terenie których polscy turyści coraz chętniej spędzają wczasy - oto atrakcje turystyczne, dzięki którym Rumunia stała się krajem dość odwiedzanym.

Niestety, największe i najciekawsze miasto tego kraju wciąż jest nam dość słabo znane. A przecież na terenie Bukaresztu atrakcji nie brakuje. Co warto zobaczyć podczas pobytu w tym mieście?

Bukareszt - miasto o wyjątkowym potencjale

Bukareszt to wyjątkowy ośrodek miejski, który może się pochwalić i ciekawą atmosferą, i interesującą historią. Jest to jednocześnie największe miasto, jakim może się pochwalić Rumunia oraz jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych w tej części Europy. Bukareszt o miasto o ogromnym potencjale, a jego atrakcje turystyczne i ciekawe otoczenie sprawiają, że niejedno biuro podróży organizuje już wycieczki na jego teren. Czy warto brać w nich udział? Oto najważniejsze informacje na temat stolicy Rumunii i jej najważniejszych zabytków.

O położeniu geograficznym miasta

Bukareszt jest miastem przyciągającym już samym swym położeniem. Miasto to rozłożyło się w południowej części kraju, a dokładniej - na terenie malowniczej Niziny Wołoskiej. W odległości zaledwie 90 km od tego wielkiego miasta rozciągają się piękne Alpy Transylwańskie - kraina bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, miłośników przygód oraz zwolenników aktywnego wypoczynku. Sam Bukareszt jest miastem potężnym, a jego powierzchnia przekracza 520 kilometrów kwadratowych. Przez obszar ten przepływają dwie rzeki. Pierwsza to Colentina. Drugą rzeką, niezwykle ważną, jest Dymbowica - dopływ Dunaju. Dymbowica w znacznym stopniu wpłynęła na obecny wygląd miasta, gdyż jej częste wylewy zmusiły mieszkańców Bukaresztu do budowli grobli oraz odpowiednich zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

Spotkania z legendą i historią

Legendarne początki miasta wiążą się z postacią tajemniczego Bucura - założyciela miasta, o którym w zasadzie nic nie wiemy. Z całą pewnością można jednak założyć, że pierwsza osada na terenie dzisiejszego miasta zaczęła się rozwijać już 150 tysięcy lat temu. Kto w istocie był założycielem miasta, które od XIV wieku występuje w dokumentach pod nazwą Bukareszt? I tu brak jednoznacznej odpowiedzi, choć z faktem zaistnienia Bukaresztu w dokumentach ściśle wiąże się postać słynnego Włada Palownika. Vlad III Tepes, pierwowzór hrabiego Draculi, bez wątpienia jest najsłynniejszą postacią w dziejach Rumunii, a wycieczki śladami najsłynniejszego wampira w dziejach świata to jedna z najciekawszych ofert, jakimi biura podróży przyciągają łowców tajemnic. Wiadomo, że ten owiany złą sławą władca, pogromca Turków i budowniczy wielu zamków na terenie Transylwanii, na terenie obecnej rumuńskiej stolicy wybudował potężną twierdzę. Już w XVI wieku Bukareszt stał się jednym z największych miast w tej części Europy, a pod koniec XVII stulecia został stolicą Wołoszczyzny. I choć przez lata był Bukareszt miastem zależnym od Turcji, jego dynamicznego rozwoju nic nie mogło zahamować. Gdy w XIX wieku rozpoczął się proce jednoczenia rumuńskich księstw oraz walki z Turcją, rola Bukaresztu znacznie się zwiększyła, a gdy Rumunia ogłosiła niepodległość, miasto to stało się stolicą nowego kraju.

Socrealizm i jego piętno - co warto zobaczyć w rumuńskiej stolicy?

Dla wielu współczesny Bukareszt to miasto wyjątkowe ze względu na swą zabudowę. To wyjątkowe skupisko budowli socrealistycznych, które do dziś przypominają o rządach komunistów w Rumunii. Lata 1965-1989 to jeden z najtrudniejszych okresów w dziejach tego państwa. To również czas wznoszenia ogromnych budowli, które do dziś są najlepszymi przykładami architektury socrealistycznej na świecie. Do dziś symbolem tego stylu, a jednocześnie jednym z najważniejszych obiektów na terenie Bukaresztu, jest słynny Dom Ludowy oraz Dom Prasy. Typową cechą współczesnego Bukaresztu są też liczne place i bulwary, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują tu place: Republiki oraz Pałacowy. Potężne gmachy, place i bulwary to nie wszystkie atrakcje turystyczne, jakimi dziś może się pochwalić stolica Rumunii. W czasie wycieczki po tym mieście warto odwiedzić Park Kultury i Wypoczynku - pełną zieleni ostoję, której historia sięga lat 80-tych XX stulecia. Wspaniale prezentują się też takie obiekty, jak Teatr Narodowy, Opera Rumuńska czy też Filharmonia Narodowa. Biura podróży, które zachęcają do odkrywania Rumunii i jej atrakcji, chętnie zabierają też swych klientów do tutejszego skansenu. Założone w 1936 roku Muzeum Wsi jest jedną z najbardziej oryginalnych atrakcji tego wielkiego miasta, a jego zwiedzenie dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Bukareszt to wyjątkowe, pełne kontrastów miasto, które zachwyca swą przeszłością, zabudową oraz specyficznym charakterem. Tu Rumunia może zachwycić każdego, a spacer wśród monumentalnych budowli to doświadczenie, które na długo pozostanie w pamięci każdego podróżnika.

Komentarze

Joanna
Magia świateł robi bardzo pozytywne wrażenie na tym zdjęciu!