Fenomen Mazur

Mikołaji - panoramaMazury jako turystyczny region Polski cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Na czym polega ich fenomen? Kluczem do wielu atrakcji jest sama mazurska przyroda. To ona sprawia, że ten rejon naszego kraju jest tak wyjątkowy.

Okazuje się, że to natura w dużej mierze stwarza sposobność do rozwoju ruchu turystycznego na wielu płaszczyznach. Obecność pięknych jezior o zróżnicowanej powierzchni i głębokości pozwala na uprawianie sportów wodnych. Na Mazurach bardzo popularne jest żeglarstwo. Piękne jeziora i malownicze krajobrazy zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Na Mazurach można także uprawiać surfing, windsurfing, można pływać, nurkować, wypożyczyć rowery wodne lub motorówki. Mazury przygotowały także wiele atrakcji dla miłośników zwiedzania. Praktycznie w każdej turystycznej miejscowości znajdują się ciekawe obiekty, które tylko czekają na żądnych wrażeń turystów. Na uwagę zasługują również zabytki historyczne.

Osoby pasjonujące się okresem II wojny światowej z pewnością zainteresuje fakt, że na Mazurach znajduje się bunkier, będący dawniej kwaterą Adolfa Hitlera. Znany jako Wilczy Szaniec, mieści się w miejscowości Gierłoż, niedaleko Kętrzyna. Na miano atrakcyjnego zasługuje już samo otoczenie Wilczego Szańca. Położony w mazurskich lasach staje się jeszcze bardziej tajemniczy.

Tym sposobem powracamy do zachwycającej, mazurskiej przyrody, która jest atrakcją samą w sobie. Na Mazurach znajduje się wiele pomników przyrody, które pokazują nam, że natura nieraz jeszcze nas zaskoczy. Bardzo znane są wiekowe dęby i sosny. Wiele z nich jest pod ochroną, jako zabytki. A uwagę zasługują również takie atrakcje jak Zakochani.

Znajdujące się na drodze do mazurskiej Krutyni drzewa oplotły się gałęziami tak, że przypominają zakochanych w romantycznym uścisku. Co ciekawe, co są dwa różne drzewa: wiekowy dąb i sosna. Na Mazurach, w otoczeniu tej pięknej przyrody odbywa się również wiele imprez, które przyciągają turystów jak magnes. Są to na przykład Piknik Country w Mrągowie czy Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej w Giżycku.

Komentarze