Odkryj piękno starych miast. Czym zachwyca Kraków?

Stare Miasto w Krakowie to miejsce wyjątkowo atrakcyjne, które każdego roku odwiedzane jest przez kilka milionów osób. Wpisane na listę UNESCO, bez wątpienia jest atrakcyjnym celem wycieczki. Dlaczego Kraków bije tak wielkie rekordy popularności wśród turystów? Dlaczego tutejsza starówka uznawana jest za jedną z najpiękniejszych i najciekawszych w całej Europie?

Miasto, które już w XI wieku stało się stolicą kraju, może się pochwalić średniowiecznym układem urbanistycznym. Początkowo centralną częścią miasta był Wawel, wokół którego pojawiała się pierwsza, dość chaotyczna zabudowa. Sytuacja zmieniła się w połowie XIII wieku, a więc w chwili, gdy Kraków otrzymał prawa miejskie. Od tej pory jego zabudowa powstawała według konkretnych planów. Obszar Starego Miasta, czyli miasta lokacyjnego, wyznaczało pasmo murów obronnych. W ich miejscu można dziś podziwiać jeden z najpiękniejszych parków miejskich w Polsce, czyli słynne Planty. Dziś jedynymi pamiątkami po krakowskich fortyfikacjach są takie obiekty, jak Barbakan oraz Brama Floriańska.

Najważniejszym punktem miasta lokacyjnego stał się Rynek Główny, który częściowo został dopasowany do już istniejącej zabudowy. Był to największy rynek w całej średniowiecznej Europie, którego rozmiary i piękne otoczenie do dziś wprawiają w zachwyt turystów z całego świata. Można przy nim podziwiać piękne kamienice, wśród których nie brak budynków pamiętających jeszcze czasy średniowiecza. Jednym z najciekawszych zabytków świeckich przy rynku jest Pałac Pod Krzysztofory, w którym mieści się obecnie Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Piękną ozdobą Rynku Głównego są też Sukiennice, które swą obecną formę zyskały dzięki przebudowie gotyckiej hali targowej w XVI wieku oraz kolejnym pracom, przeprowadzonym w połowie XIX wieku.

Wieża Ratuszowa oraz kościół św. Wojciecha to kolejne obiekty, które mogą zachwycić turystów goszczących na Rynku Głównym. Najważniejszym celem wycieczki jest tu jednak najważniejsza świątynia, dzięki której Kraków jest doskonale znany w całej Europie. To kościół Mariacki, w którego wnętrzu można podziwiać polichromie Jana Matejki oraz gotycki ołtarz Wita Stwosza.

To największy w całej Europie ołtarz szafowy, a jednocześnie jeden z najważniejszych zabytków średniowiecznej sztuki sakralnej. Warto też przespacerować się najpiękniejszymi uliczkami Starego Miasta. Przy Floriańskiej, Grodzkiej i Kanoniczej czekają bowiem kolejne wspaniałe zabytki, którym również trzeba poświęcić nieco więcej uwagi.

Komentarze