Pierwszy raz w Tatrach? Sprawdź najlepsze atrakcje w Zakopanem i okolicach

Atrakcje ZakopaneNigdy nie jest za późno, aby po raz pierwszy w życiu pojechać w Tatry. Jeśli nigdy wcześniej nie było Ci po drodze z tym regionem naszego kraju, to warto właśnie teraz nadrobić zaległości. A jest co nadrabiać, ponieważ już samo Zakopane oferuje tak wiele godnych zobaczenia miejsc, że naprawdę nie da się w tym mieście nudzić. Aby ułatwić Ci ułożenie sobie planu zwiedzania przygotowaliśmy artykuł, w którym wymieniamy najlepsze atrakcje w Zakopanem i bezpośrednich okolicach. Korzystaj, sprawdź i… wracaj co roku.

Kolejka na Kasprowy Wierch

Zaczynamy od prawdopodobnie największej, a na pewno najbardziej obleganej atrakcji Zakopanego. Być pierwszy raz pod Tatrami i nie wjechać na Kasprowy Wierch kolejką? No dobrze, da się z tego zrezygnować, ale naszym zdaniem nie warto. Rada: bilety kup wcześniej przez Internet, aby uniknąć słynnej „kolejki do kolejki”.

Po wjechaniu na Kasprowy Wierch możesz napawać oczy panoramą Tatr Wysokich lub ruszyć na łatwy szlak w kierunku Czerwonych Wierchów i wrócić do Kuźnic przez Dolinę Kondratową. To niezbyt wymagająca wycieczka, w sam raz dla ambitnych piechurów o średniej kondycji fizycznej.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Niezwykle urokliwy, unikalny w skali kraju cmentarz, na którym spoczywają m.in. Kornel Makuszyński czy Helena Marusarzówna. Łatwo do niego trafić, ponieważ znajduje się tuż przy Krupówkach od strony Gubałówki. Nekropolia robi ogromne wrażenie, choć jest mała i można ją zwiedzić w ciągu kilkunastu minut. Zachwycisz się kunsztem zakopiańskich artystów rzeźbiących niespotykane nigdzie indziej nagrobki i symbole religijne.

Tatrzańskie doliny

Na pierwszy raz w Tatrach raczej nie rekomendujemy rzucania się na głęboką wodę, czy raczej – wysoką górę. Będziesz jeszcze mieć wiele okazji, aby spróbować swoich sił na tych najtrudniejszych szlakach. Póki co warto skupić się na przepięknych tatrzańskich dolinach, które także potrafią być wymagające pod względem kondycyjnym, natomiast większość z nich jest bezproblemowo dostępna nawet dla dzieci. Nasze trzy propozycje na dobry początek, to: Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska i Dolina Białego.

Wielka Krokiew

Na pewno warto polecić tę atrakcję Zakopanego wiernym kibicom naszych skoczków narciarskich. Jeśli zdarzyło Ci się obejrzeć zawody Pucharu Świata organizowane w „Zakopcu”, to widok Wielkiej Krokwi na żywo zrobi na Tobie spore wrażenie. Stojąc pod nią zadasz sobie pytanie: jak to możliwe, że oni zjeżdżają z tego na nartach?!

Krupówki i Rówień Krupowa

Będąc pierwszy raz w Zakopanem koniecznie zajrzyj na Krupówki. Na pewno naczytałeś się o tym, że są przereklamowane, że reklama goni reklamę, że nie ma tam nic ciekawego, a dominuje drożyzna i cepelia, natomiast… to ma swój urok. Krupówki zobaczyć trzeba i wtedy już można o nich zapomnieć.

Spacerując Krupówkami udaj się też w kierunku Równi Krupowej, czyli największego parku miejskiego w Zakopanem, zajmującego powierzchnię aż 24 hektarów. Można tam złapać trochę oddechu od hałasu, no i przy dobrej pogodzie podziwiać zachwycający widok Giewontu.

Morskie Oko

Punkt obowiązkowy na mapie każdej osoby, która po raz pierwszy przyjechała do Zakopanego. Co prawda do Morskiego Oka jest jeszcze kawał drogi, ale za niewielką opłatą można się dostać busem na parking w Palenicy Białczańskiej i stamtąd urządzić sobie pieszą wycieczkę do bajecznie pięknego górskiego stawu. Droga w większości wiedzie asfaltem, dlatego nie jest to wymagające przejście – można się tam udać nawet z dzieckiem w wózku czy z osobą w podeszłym wieku.

Teatr Witkacego

Pobyt w Zakopanem warto wykorzystać na nadrobienie zaległości w obcowaniu z kulturą wysoką. Teatr Witkacego to jedna z najlepszych i najoryginalniejszych scen w naszym kraju. Grane są tam nie tylko sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza, choć to one najmocniej przyciągają publiczność. Sam teatr jest miejscem awangardowym, a wizyta w nim sama w sobie stanowi wielką atrakcję Zakopanego.

Termy BUKOVINA

To jedna z największych atrakcji w polskich Tatrach. Termy BUKOVINA znajdują się w Bukowinie Tatrzańskiej, kilkanaście kilometrów od centrum Zakopanego. Jest to jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenowych z wodą termalną w naszej części Europy.

Wodę termalną pozyskuje się z głębokości aż 2400 metrów, dzięki czemu ma ona właściwości terapeutyczne (zawiera blisko 30 cennych minerałów). Wizyta w Termach BUKOVINA jest świetnym sposobem na relaks, np. po całym dniu chodzenia po górach.

Źródło: https://www.termybukovina.pl.

Komentarze