Czym się kierować przy wyborze najlepszego termometru elektronicznego?

Termometr elektrycznyTermometr to podstawowy element wyposażenia apteczki i powinien znaleźć się w każdym domu. Bez niego wiarygodny pomiar temperatury ciała byłby niemożliwym, a tym samym ocena stanu chorej osoby, opierałaby się tylko na odczuciach. Termometr elektroniczny zyskał w ostatnim czasie dużą popularność. Tego typu produktów jest mnóstwo, a wybór najlepszego może nastręczać niemałych trudności.

Elektroniczne termometry - czym są?

Termometry elektryczne to doskonała alternatywa wobec tych starego typu, czyli cieczowych, od których są bezpieczniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Mają one postać obudowy, najczęściej plastikowej, z wbudowanym mechanizmem elektronicznym. Elementem odpowiedzialnym za pomiar temperatury jest termistor. Odczyt jest bezpośrednio przetwarzany na sygnał elektryczny, po czym wyświetla się na ekranie.

Mogą być one stosowane zarówno u dzieci od pierwszego roku życia, jak i u osób dorosłych. Produkty tego typu są higieniczne i pozwalają na łatwy, szybki i wygodny pomiar temperatury ciała. Najczęściej zasilają je baterie.

Rodzaje termometrów elektronicznych

Dostępnych jest kilka rodzajów termometrów elektronicznych, oto one:

  • termometr elektroniczny pod pachę - to tradycyjny rodzaj termometru elektronicznego i zarazem najbardziej popularny. Pomiaru dokonuje się przez wbudowaną sondę, a sam wynik otrzyma się już po kilku sekundach,
  • termometr elektroniczny do ucha - ma zwykle postać słuchawki, która zakończona jest specjalną nasadką umożliwiającą pomiar temperatury wewnątrz ucha,
  • termometr medyczny bezdotykowy - jest to cyfrowy termometr elektroniczny działający na podczerwień, która emitowana jest z błony bębenkowej lub czoła. Szybki i w wygodny sposób pozwala na mierzenie temperatury ciała bez dotykania,
  • termometr elektroniczny typu "smoczek" - produkt dedykowany najmłodszym, który został stworzony z myślą o pomiarze temperatury niemowląt i dzieci przed okresem ząbkowania. Zasada jego działania jest podobna do tradycyjnego termometru elektronicznego, a sam pomiar trwa 5 minut.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie termometru?

Przy zakupie termometru warto zastanowić się, czy ma on być uniwersalny i służyć zarówno do pomiaru temperatury u dzieci jak i dorosłych, czy jedynie dla najmłodszych. Warto zwrócić uwagę na to, czy jest możliwość wymiany w nim baterii. Należy sięgać po termometry, które posiadają atest - w końcu chodzi o sprawdzanie stanu naszego zdrowia.

Komentarze