Workation w Polsce - czemu warto wybrać Gdynię?

WorkationPołączenie pracy i wakacji brzmi nieco irracjonalnie, ale okazuje się, że taki trend już istnieje i zyskuje na popularności. Choć potencjał workation nie jest jeszcze do końca odkryty szczególnie przez polskich pracodawców, pojęcie to nieśmiało wchodzi na rynek pracy i może kiedyś stać się standardem. Sprawdzamy, na czym polega workation i dlaczego Gdynia to idealny wybór, chcąc połączyć przyjemne z pożytecznym.

Workation - co to jest?

Na czym polega workation? To wyrażenie łączy słowo work, czyli praca oraz vacation tłumaczone jako wakacje. Jak można rozumieć te dwie kwestie? To możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie, szczególnie w regionie wypoczynkowym przez określony czas (tydzień, miesiąc lub dłużej).

Połączenie pracy, a jednocześnie wykonywanie jej w miejscach również tych typowo wakacyjnych stało się możliwe za sprawą zwiększonej popularności trybu zdalnego. Przyczyniła się do tego także pandemia. Z drugiej strony nacisk na work-life balance jest coraz mocniejszy, dlatego pracodawcy decydują się na skorzystanie z takiego rozwiązania, aby zapewnić swoim pracownikom komfort psychiczny i fizyczny. Jest on bowiem kluczowy, jeśli celem firmy jest wzrost produktywności.

Na czym polega workation?

Jak w praktyce wygląda workation? Otóż pracodawca, który umożliwia taki tryb pracy, zgadza się na wyjazd pracownika i wykonywanie przez niego obowiązków całkowicie w formie zdalnej.

Pracownik zmienia miejsce zamieszkania, ale nie jest to dla niego urlop. W nowej lokalizacji również wykonuje swoje obowiązki przez określoną liczbę godzin. Tutaj jednak pracując przy komputerze, może to robić z miejsca, które go relaksuje np. z kawiarni, a nawet plaży. Po skończonej pracy może od razu udać się na wypoczynek, czy zwiedzać, a więc wykorzystać ten czas podobnie, jak na wakacjach.

Miejsce na workation - Polska czy inny kraj?

Workation to trend globalny, a więc kojarzy się głównie z podróżami po całym świecie. Jednak wcale nie jest powiedziane, że chcąc odpocząć w innej lokalizacji, trzeba wyjeżdżać poza granice naszego kraju. W Polsce również mamy wiele pięknych miejsc, które w sezonie wakacyjnym cieszą się ogromną popularnością wśród turystów.

Lokalizacja w Polsce jest opłacalna również ze względów ekonomicznych. Daleki wyjazd w ciepłe kraje i utrzymywanie się tam przez miesiąc lub dłużej nie należy do tanich rzeczy. W takim przypadku warto mieć pewne oszczędności, aby nie obawiać się poniesionych kosztów w związku ze zmianą miejsca zamieszkania.

Workation - dlaczego warto wybrać Gdynię?

Idealnych miejsc, aby spędzić workation, jest mnóstwo. Popularne są szczególnie miasta ulokowane blisko morza. W Polsce takim miejscem jest Gdynia. Dlaczego warto ją wybrać? Urokliwe plaże i sprzyjający wypoczynkowi klimat nadmorski tworzy idealne warunki nie tylko do pracy. Na korzyść tej lokalizacji przemawiają walory wizualne i zdrowotne. W Gdyni powietrze jest czyste i bogate w jod. To oznacza, że pracownicy, którzy cierpią na alergie lub nawracające infekcje podczas pracy mogą przy okazji wzmocnić swoją odporność.

Gdynia może pochwalić się również licznymi wydarzeniami kulturalnymi, czy festiwalami, dzięki czemu po pracy można nie tylko wypocząć na plaży, ale również poświęcić swój wolny czas na rozrywkę.

Workation - gdzie szukać ofert?

Jeśli chodzi o workation, oferty dotyczące takiego trybu wykonywania obowiązków służbowych nie są jeszcze na porządku dziennym. Nie zmienia to jednak faktu, że pracodawcy oferujący pracę zdalną coraz częściej będą wymieniać workation na liście benefitów oferowanych przez firmę.

Taki ogłoszeń, w których wykonywanie obowiązków służbowych z miejsca o charakterze wypoczynkowym można szukać na portalu GoWork.pl. To w końcu Internet jest największą bazą ofert pracy, jak również samych opinii o pracodawcach, czy oferowanych przez nich benefitach.

Poszukując zatrudnienia, w którym firma umożliwia skorzystanie z workation, warto wziąć pod uwagę rodzaj stanowiska. W niektórych przypadkach zdarza się bowiem, że mimo pracy zdalnej pracownik musi co pewien czas lub w sytuacjach awaryjnych zjawić się w biurze. Utrudnione są również same formalności. Będąc daleko poza lokalizacją firmy, trudno będzie podołać takim wyzwaniom. Warto również obserwować pracodawców, u których respektowanie zasad work-life balance jest już standardem. Wtedy szansa na uzyskanie możliwości pracy w trybie workation jest na wyciągnięcie ręki.

O czym trzeba pamiętać wybierając workation?

Choć workation to pewien rodzaj pracy zdalnej, jego wdrożenie wymaga określenia różnych kwestii. Dotyczy to przykładowo kontrolowania czasu pracy. Konieczne jest ustalenie z pracodawcą, jakie czynniki będą w tym przypadku brane pod uwagę - czy ma być to program do śledzenia czasu, czy może liczba projektów i zadań, które mają zostać wykonane danego dnia.

Wybierając workation w dalekiej lokalizacji, trzeba mieć na uwadze różnice w strefie czasowej. Należy więc od razu ustalić konkretne godziny, w jakich kontakt z pracodawcą na odległość nie będzie utrudniony. O wszystkie te sprawy należy zadbać jeszcze przed wyjazdem.

Workation - czy warto?

Mimo że workation to trend, który dopiero zyskuje na popularności, ma już sporo zwolenników, którzy wymieniają wiele pozytywnych cech takiego rozwiązania.

Dla pracodawcy, który zatrudnia pracowników w trybie zdalnym, nie jest to duża zmiana, za to dla samych zatrudnionych będzie to ogromny przełom. Wykonując swoje obowiązki w sprzyjających okolicznościach przyrody i z pięknymi widokami produktywność wcale nie spada, a rośnie. Tym sposobem praca nie traci na jakości, a wręcz przeciwnie - zyskuje całkiem nowy wymiar.

Pracownik, który ma czas na wypoczynek po pracy i to w atrakcyjnym miejscu bardziej przyczyni się do sukcesu firmy niż osoba, która pracuje z biura. Dotyczy to również osób w modelu zdalnym, które są przeciążone obowiązkami i wykazują duże zmęczenie nawet podczas wykonywania swoich obowiązków z własnego domu.

Komentarze